• buraya uzun bir entry döşemeyi hayal ederek gelmiştim fakat açık dünyacı bebelerin ağladığını görünce içimden yazmak gelmedi. günümüzde artık bu tarz oyunlara pek itibar edilmiyor anca old school oyuncular bayılarak oynuyor böyle oyunları. haliyle kimseye dert anlatmaya da gerek yok. hele hikayeye laf atanlar falan var baya cringe. serinin beşinci oyunu bu kardeşim beş. önceki hiçbir oyunu oynamadın ve hatta hiçbir japon oyunu da oynamadın ve bu oyunun seni bir şekilde içine almasını bekliyorsun. müthiş gerçekçi savaş animasyonları, gerçekçi bölüm tasarımları, açık dünyada oradan oraya koşmayı bekliyorsun ama istediğini alamıyorsun. sonra da gelip bok atıyorsun. bu oyun old school bir oyun kardeşim. en azından önceki serilerde ne oluyor diye bir oku iki gameplay videosu izle sonra ilgini çektiyse al oyna. herkesi memnun edeceğiz diye bokum bokum oyunlar çıkıyor artık, bu oyun o çizgiden sıyrılmış bir oyun.

son olarak kapanışta çalan legacy harika bir bitirmiş olmuş.
  • zerre senaryosu, sinematiği, derinliği s.kimde olmayan bir diğer dmc.

buram buram hack & slash. vura kıra hatta ve hatta yıka devire ilerliyorum. bana bundan büyük haz, sinir stres attıracak çok az şey var.

şu eve kapandığımız günlerde gıdım gıdım oynuyorum ki bitmesin diye. ancak yarın komple başına çökerek bitireceğim muhtemelen.

o değil de "v" nasıl bir karakterdir be kardeşim. insan oynarken kartal bir yandan, puma bir yandan orgazm oluyor resmen.
  • "to see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower,
    hold ınfinity in the palm of your hand
    and eternity in an hour"
  • oyunu gerçekten deneyimlemek isteyenler en zor modunda oynamalı zira normal zorlukta hiçbir boss'a ölmeden -arada bir gold orb kullanmanız gerekebilir tabi- kolaylıkla bölümleri geçebiliyorsunuz. onun haricinde tüm oyunlar açık dünya sunup bomboş içeriklerle doldururken mükemmel bir haftasonu etkinliği yapabilirsiniz kendinize. 3 farklı karakterde eğlenceli oynanış sunmuşlar. nero ve dante'de oynanış çeşitliliğinin olması ve farklı silah kombinasyonlarını iyi yapmışlar, biraz el beceriniz varsa combolarla savaşları daha da keyifli hale getirebilirsiniz, ben pek beceremedim :)
  • çocukluğuma götürdü lan. önce 4ü oynayım diye ertelemiştim de sadece hikayesine bakıp 5e atladım ve müthişti. 0dan giren biri için ne anlam ifade eder bilmiyorum da dmc 5 bundan daha iyi yapılamazmış.
  • çocukluğumun oyunu dmc serisinin, son çıkan oyunudur. benim için bu oyunun ne kadar önemli olduğunu kısaca anlatayım;

ilk oyununu çocukken oynamıştım. dönemine göre harika bir oyundu, gerek oynanışı gerek gotik atmosferi ve gerekse müzikleri ile çocukken en sevdiğim oyundu. yeni çıkan oyunu bilgisayarım kaldırmadığı için yeni bilgisayar alıp direkt devil may cry 3 e geçtim. bence serinin en güzel oyunudur dmc3 hala bile oynanabilir. ardından oynamadıgım serinin ikinci oyununu da oynayıp seriyi bitirdim. fakat aklımda hep acaba dördüncü oyun çıkar mı diye düşünüp duruyordum.

bir gün evde otururken number1 tv'de yeni çıkacak olan devil may cry 4 'ün oynanış videosuna denk geldim. bilenler bilir o zamanlar tv de çeşitli kanallarda oyun tanıtımları falan yapılırdı. yanılmıyorsam 2007 yazı olması lazımdı.

o an nasıl heyecanlandım size anlatamam. yıllardır beklediğim oyun karşımdaydı, şıkır şıkır yenilenmiş grafikleri, ve harika ötesi oynanışı ile hemen almak istemiştim. fakat bilgisayarım yine bu oyunu kaldırmıyordu. bir şekilde babamları ikna edip bilgisayarımı tekrar yeniledim. yeniler yenilemez ilk yüklediğim oyun devil may cry 4 ve batman arkham asylum oldu. dmc4'ü kaç kere bitirdiğimi ben bile hatırlamıyorum. grafikleri, gotik havası ve oynanışı tam bana hitap ediyordu.

ardından capcom seriyi reboot edip yeniden başlatacağını duyurdu. çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım. oyun çıkar çıkmaz, konsoluma alıp oynadım. fakat benim o sevdiğim karanlık, gotik havası tamamen gitmiş yerine hiç sevmediğim bir tarz ile karşıma çıkmıştı. içten içe her zaman keşke bu yeni seriye başlamasalardı da, beşinci oyuna devam etselerdi diye dedim durdum.

ta ki, geçen yıl oyun çıkana kadar...

yani bu oyun serisi; bana yeni bilgisayar aldıran, sonrasında bilgisayarımın yenilenmesine sebep olan çocukluğumun oyunudur. bu oyunu incelerken kesinlikle objektif davranamam. daha tanıtımı görür görmez çoğunluğum gözümün önünden film şeridi gibi geçti *

bu oyunu ancak dün gece oynayabildim. malum oyunların pahalı olmasından dolayı indirime girmesini bekledim. ps store'da indirime girer girmez indirip oynadım.

oyun tam beklediğim gibi harika olmuş. komboları ve tuş kombinasyonları bile aynı. grafikleri göz kamaştırıcı, oynanışı desen mükemmel. serinin hardcore fanı olarak bu oyun gerçekten türünün en güzel örneği.

bu kadar aradan sonra capcom'un bu seriye geri dönmesi, yeni nesil oyunculara bu seriyi kabul ettirmesi çok büyük bir risk. hem eski nesil oyuncuları üzebilir hem de bu türe yabancı olan oyuncuların yoğun eleştirilerine maruz kalabilirlerdi. fakat buna rağmen çok iyi kurtarıp hem eski nesil, serinin hayranı oyuncuların gönlünü aldılar hem de bu seriyi hayatında oynamamış oyuncuların kalbini kazandılar.

özellikle son zamanlarda tek düze oyun görmek hayal oldu. illa ki her oyun bir açık dünya olmak zorundaymış gibi, bir de üstüne bir sürü saçma sapan yan görevler ekleyip milletin ayak işlerini yaptırıyorlardı. 30 saatlik oyun süresinde, 15 saati salak saçma diyaloglar, aptal aptal yan görevler olan bir sürü oyun biliyorum. işte böyle bir sektörde, bu tarz bir hamle yapmak büyük cesaret ister.

capcom firmasını tebrik ediyorum. gerçekten oyunun dinamiklerini bozmadan beklediğim dmc evrenine yakışır harika bir oyun yapmışlar.
  • oyunu bitirdim. bu oyun bir harika dostum diyerek başlayayım. dmc4'ü 2008-2009 tarihlerinde ağzım açık oynamıştım. dmc5 de 2019'da aynı şeyi başardı.

oyunu kesinlikle devil hunter modunda oynayın. human modunu oyunlara pek aşina olmayan insanlar için yapmışlar. oyunun normal versiyonu devil hunter.

oyunda absürd oranda çeşitlilik var. eğer kontrol manyağıysanız bu oyun sizi deli edebilir. çünkü o kadar çeşitlilik var ki oyun üstünde kontrol kuramıyorsunuz. tüm oyunu doğaçlama bir şekilde oynuyorsunuz. biraz şöyle döveyim, biraz bunu kullanayım şeklinde ilerliyorsunuz. yeni karakter v'yi pek beğendiğimi söyleyemem. dmc4'te olduğu gibi bunda da nero'yu beğendim. dante süper cool ve fantastik ama nero daha iyi. yapımcıların da bunu hedeflediğini düşünüyorum. dante'yi cool ve hoyrat yapıyorlar hem karakter hem de gameplay olarak ama oyunun merkezine hep nero'yu koyuyorlar.

oyunun tekrar oynanırlığı çok yüksek. bu şekilde tasarlamışlar zaten. single player storyli oyun olsa da bitirip kenara koyulacak bir oyun değil.

oyunun zayıf yanları da var tabiki. biraz bulmaca olsaymış iyi olabilirmiş. o yönden aksıyor. boss fightlarda mesafe çok açık. hep mesafe kapatmaya uğraşıyorsunuz bu da enteresan olmuş. bossfightların tadını çıkarmanıza izin vermiyor. oyun motoru kaynaklı tuhaflıklar var ama oyun gerçekten efsane gözüküyor. karakter kontrolünü de kötü buldum. kamera açılarının da etkisiyle sürekli istediklerinizi yapamıyorsunuz. oyun çok fazla ''allah ne verdiyse'' modunda. doğaçlama akıyorsunuz. nero'nun el aparatlarını bile değiştirmenize izin vermiyor. o an elinize ne geldiyse o.

devil may cry o old school arcade oyun tarzını koruyor. capcom kişiliğini layığıyla taşıyor. görsel, sanatsal açıdan çok başarılı, seslendirmeler çok iyi, müzikler güzel.
  • adam gibi kalitede link ile başlayayım. öncelikle saçını kesince amerikalışmış mı oluyor? oyun zaman olarak dmc 2'den sonra geçiyor ve dmc 2 zaten tam bu havada atmosfere sahipti siz dmc diye sadece dmc 3'ü oynadıysanız tabi garip gelebilir.

trailer müthiş olmuş benim hypelandığım tek oyun oldu şuana kadar gösterilen. dmc:devil may cry'ı oyun olarak sevsem de benim penisim seninkinden daha büyük diyen bir virgil ve ağzından çıkan her 3 kelimeden biri fuck vb. küfürler olan dante'den sonra bu oyunun hikayesi büyük ihtimal muhteşem gelecektir.

burada gördüğümüz üzere büyük ihtimal 3 oynanabilir karakter olacak. ergen final fantasy karakterine benzeyen siyahlı arkadaşın ismi söylentilere göre "v" demon summonlama gibi skilleri olacak deniliyor.

burası oyunu oynadığımda büyük ihtimal editlenir. umarım capcom bana yukarıdaki atarımı yedirmez

edit: 4k ekranım var diyenler için daha kaliteli link
  • 15 dakikalık ilk oynanış videosu da yayınlanmıştır.
  • son trailer efso olmuş. önceki trailer ve gameplay videoları hoşuma gitmemişti. bu trailerda grafiklerin gelişimini iyi gösterebilmişler ayrıca.

nero'yu bozmasalardı keşke. ağlamaklı ergen bir emo imajı çizmişler. ben nero'cuydum. bu oyunda dante'ci olacağım galiba. kadın karakterler de güzel. tabancaların vuruş hissiyatı da bu sefer iyi gözüküyor.

edit: gameplay, bossfight videoları düşüyor. aşırı iyi olmuş. beklentim yükseldi.

edit2: oyunda kombat epey çeşitlendirilmiş. street fighter gibi yumruk aparkat girebiliyorsunuz, kılıç komboları, tabanca ve shotgun, kung fu, nero'nun eli, devil form, motorsikletle bile adam dövüyorsunuz. bu hareketlere ulaşmak için orb toplamak gerekiyor. lakin burada büyük bir sıkıntı var. oyuna son zamanların laneti microtransactions eklemişler. firmalar genelde oynanışı etkilemeyecek diyorlar ama oyuncuyu satın alımlara itmek için orb kasmayı zor yapıyorlar. yani milyon tane skill dururken biz kuru kuru 3-5 skille oyunu bitirmeye mahkum bırakılabiliriz.
hesabın var mı? giriş yap