• dinde zorlama yoktur.
    ama namaz kilmazsan cehenneme gidersin. cok tatli bence, zebaniler gotunden kan aliyolar falan...
  • annelerin, izin vermedikleri durumlar karşısında ısrar edilince manalı bir bakışla "iyi peki sen bilirsin" demesi gibi bir şeydir bu.
  • bazı kesimlerce yanlış anlaşılmıştır. dine girme aşamasında da zorlama vardır.

"haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. allah yarlığayan, esirgeyendir."

tevbe/5

insanları yanlış yönlendirip günaha girmeyelim lütfen, allah'ın kelamını yok saymayalım..
  • bizim inandigimiz dine inanmiyorsan inanmadigini soyleme.

mantiksiz gordugun kisimlar varsa, kes sesini ve konusma.

konusursan kelleni aliriz, hapse atariz, recm ederiz... demektir.
  • geçen cuma hutbesine bakılırsa sadece dine yeni girenlere uygulanabilen hede.10 yaşına kadar çocuğunu ibadete yönlendirecekmişsin. baktın olmadı hafifçe dövmeye başlayacakmışsın. imamın yalancısıyım,bilmiyorum.
  • dine girmek konusunda zorlama yokur şeklinde detaylandırıldığında doğru olduğu kabul edilebilecek ifade. müslüman olduğunu ilan edenlere/bilinenlere farzları yapıp yapmadığı için veya bazı büyük günahları işlediği için (bu farzlar veya günahlar tamamen bireyi ilgilendirse de, başkasına somut hiçbir yararı veya zararı olmasa da) müslüman cemaat tarafıdan çeşitli yaptırımlar uygulanması (dayak-zopa ve daha ileri düzeyde cezalar) islam alimleri tarafından kurumsallaştırılmıştır. dolayısıyla kitabi-resmi islam'da zorlama yoktur demek içeriği bulanık bir genelleme olmak bir yana yanlış konuşmaktır. bununla beraber bu zorlamaların islamla çelişmeden, islam dışı olduğu veya uygulanmasınının yanlış olduğunu söyleyebilecek müslümanların seslerini duymak mümkün olabilir. ama ben duymadım.
  • - konuş.. diğer elemanlarınız neredeler?
    - bilmiyorum.
    - bak bizde zorlama yoktur.
    - ???nası ya.. harbi mi???
    - tabii ki yok.. ama konuşmazsan taşaklarına bu manyetoyu bağlayıp elektrik vereceğim, tırnaklarını kerpetenle sökeceğim, seni filistin askısında saatlerce bekleteceğim.
    - lan hani zorlama yoktu..
    - e yok işte.. sana seçenek sunuyorum. konuşursan bunları yaşamayacaksın. zorlamıyorum ki seni bi şeye.. konuşmayıp işkence görmek senin tercihin, benim yaptığım bi şey değil.
    - sana bu mantığı verenler yüzünden bu kadar vicdanın rahat işkence yapıyorsundur zaten.. bağla manyetoyu sen.
    - zorlama yok bizde..
  • - az votka vardir.
  • yanlış yorumlanmaya devam edilmektedir. dine girme aşamasında bal gibi zorlama vardır. evet, 2000'li yıllardayız bu size saçma gelebilir ama malesef durum böyle.

tevbe suresi bedir savaşı'ndan 7 yıl sonra inmiştir, yani müslümanların artık zayıf değil güçlü olduğu dönemde. savunma amaçlı değildir, aksine saldırma ve daha da güçlenme amaçlıdır. tevbe/5'in devamında gelen ayetler anlamını değiştirmemektedir, allah açıkça müşriklerin namaza durmadıkları sürece öldürülmelerini emreder.

tevbe suresinden 9 yıl önce inen bakara suresinde, müslümanların henüz zayıf ve saldırılara maruz kaldıkları dönemde "dinde zorlama yoktur" denilmesi anlaşılabilir bu durumda. 9 yılda ağız değiştiren bir tanrı mı var karşımızda?
hesabın var mı? giriş yap