• sessizce bilgilerimi paylaşmayı düşünüyorum ama sessiz kalabilmek gerçekten başarı.

iş bu entry doktor olarak ikinci maaşı aldıktan sonra yazılmıştır.

bu karşılaştırma da iki meslek grubunun da 112 acil sağlık hizmetlerinde görevli olduğunu düşünülerek yapılmıştır.

ikisi de genelde ekip sorumlusu olur. (doktor paramedik birlikte çalışırsa sorumlu doktor)

çalışma süreleri eşittir. ayda 7-8 nöbet.

doktor minimum 6 yıl okur. (ki ilk sene kazanıp sınıfta hiç kalmadıysa 6 yıl sonunda şanslı bir kura sonrası ashi göreve başlar ve maaşı alır. )

doktorlar için ashi çoğu acilden iyidir bu yüzden şanslı diyorum.

paramedik 2 yıl okur. (kpss sonrası göreve başlar.)

il dışı görevlendirme doktorlarda 2 ay süresi var. az doktor olduğu için görevlendirmenin size gelme ihtimali yüksek.

il dışı görevlendirme paramedikler de 15 günü geçmez hatta gün aşırı nöbet tutularak hızlıca bitirilir. sayı çok olduğu için sırayla gelir hatta gitme tarihini seçme imkanınız bile olabilir.

doktor maaşı 8bin ?
    paramedik maaşı 6bin ?
    (çalıştığım yerde mesai yok)

ashi ilk atanan doktor aynı yaştaki bir paramediğe göre maddi olarak cidden sıkıntı içindedir.

doktorumuz en erken 24 yaşında mesleğe başlar eğer kyk kredi almış tus dershanesi mezuniyet sonrası ödeme yapacaksa en az 70 bin tl borcu vardır. ve erkekse askerlik de gelmişse bedelli 40 bin daha eklenebilir. nerden baksan 10 ay başkasına çalışıyorsun.

paramedigimiz 20 yaşında ilk maaşını alır. eğer kyk kredi almış ve kpss dershanesine gitmişse aşağı yukarı 15-18 bin tl borçla hayata başlar. tabi bedelli askerlik olabilir ama hemen basvurursa daha erken yaş olduğu için miktarı düşüktür. 2 ayda borçları halledebilir.

doktor 4 yıl boyunca tıp eğitimini tamamlamak için uğraşırken paramedik bu 4 yılda çalışır ve maaş alır. yaklaşık 4x12x6000 = 288 bin? para kazanır. (yatırım yapabilir eğlenebilir evlenebilir...) sonuçta düzenini kurmuş arabasını almış gezmekte olan bir genç karşımızda. bu 288 000 tl farkı doktor her ay 2bin tl fazla alarak 144 ay da kapatabilir. yani 12 yıl. umarım hesapta yanlışım vardır dostlar :'( ya da benim maaşım eksiktir filan. (belki paramedik arkadaşlar maaş konusunda yanlış bilgi verdi )

yoksa durum (bkz: 12 yıl çalışan doktorun paramedikle eşit kazanması)

(performansı farklı zaman yatırıyor olabilirler) ki olsa olsa 2bin daha fark vardır o zaman 6 yıl çalışması gerekiyor. yani 30 yaşındaki paramedikle doktor aynı miktarda kazanmış oluyor.

bakalım farklı bilgi gelirse düzeltirim. şuan durum bu.

belki ek ödemesiz maaşı doktordan yüksektir. emeklilikte muhtemelen doktorlardan daha fazla kazanacaklardır.

neyse sonuçta 2 yıldır her gence dediğim gibi tıp yazmayın. cidden paramedik olun daha rahatsınız. illa ben memur olacam diyorsanız tıp dışında çoğu bölümde daha az eforla rahatlıkla memur olursunuz merak etmeyin.

diyorsanız illa tıp yazacam ilk sene kazanamazsanız önce bi att vs okuyun hem çalışıp tıpa devam edersiniz.
    ilk sene tıp kazanırsanız da ikinci sene att yazın. cidden sizi çok rahatlatır. doktor maaşına güvenmeyin. sizler doktor olana kadar daha kuşa dönecektir. tus dershanesi yerine yabancı dil kursu tercih edebilirsiniz.

doktorların maalesef sendika faaliyetleri çok yetersiz bence nöbetten vakitleri yok. ha olsa ne olur? zaten doktorun en büyük düşmanları doktorlar. yine de aile hekimleri sendikasını cidden beğeniyorum.
    bizi tek çatı altında toplayabilecek gerçek bir sendikaya ihtiyacımız var. umarım üfürükçü olmadan olur *

hadi ilk taşı doktordan bekliyorum :)
  • sorunun tameline inip çözüme katkı sunmak yerine "o zaman paramedik okusaydın" diyecek cahiller dolar birazdan.
  • evet güncelleme yapacağım demiştim yapamadım. 3.maaşa performans eklendi vergi dilimine girmeden yaklaşık 10200 tl para aldım. aynı dönem paramedik maaşı 6000 tl.

şuan doktor olarak 13500 tl maaş alırken paramedikler 10000 tl maaş almakta. oransal olarak fark gittikçe azalmakta. ve işin kötü tarafı ben işe gitmezsem 9.500 tl maaşı ancak alabilirken paramedikler işe gitmedikleri zaman 9.000 tl maaş alabilmekte. bu farkın sebebi performans sayesinde olmakta. o da emekliliğe yansımamakta.

peki başka ülkelerde durum nedir?

görsel

şahsen ambulanslara doktor fazla geliyor keşke hiç olmasa. göğüs ağrısı için ekg çekmemeye çalışan kişiler oldu. grafi çekilen bariz st yükselmesi (kalp krizi geçirdiği kesin) olan hastayı grafiden sonra monitörden ayırmayı düşünen kişilerle nöbet tuttum.

ekip sorumlusu olmasam nerdeyse her arrest vaka için ex duhul kararı verecekler. umarım bilgi eksikliğinden dolayı bu kararı veriyorlardır. diger türlüsünü düşünmek dahi istemiyorum. evet cpr çok efor harcatıyor ama arrestte yaptığın tek iş o. çoğu entübe etmeyi bilmiyor zaten. iki airway atıp yalandan havalandırmaya çalışıyor.
  • paramedik dediğiniz arkadaşların çoğu, benim gibi bu işe lise 3. sınıfta, önce acil tıp teknisyeni olarak başlamıştır. neyi nasıl küçümseyeceğinizi bilmiyorsunuz sanırım ama sizin en azından reşitken gördüğünüz ex hasta veya adli olayları, biz 15-16 yaşında görmeye başladık. çoğumuz bu sebepten psikolojik olarak etkilendik. (lise öğrencisi için bu eğitim ve dersler çok çok fazla) epidemiyoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji,tıbbi etik, hastalıklar bilgisi, anatomi, fizyoloji gibi derslerimiz vardı. her gün lisede 11 ders görüyorduk. diğer düz liseler 6 ders görürken. bunun bir bedeli olmalı diye düşünüyorum. hatta siz kendinizi paramediklerle değil, attlerle kıyaslayın en doğrusu. çünkü onların en eskileri bile paramedikten fazla maaş alır. yapmanız gereken meslektaşınızı tutmak değil de çamur atmaksa, siz yanlış insanlarla karşılaşmışsınız ve iyi niyetli değilsiniz. edit: imla
hesabın var mı? giriş yap