• birden fazla kez canlı canlı tribünlerden izleme fırsatım olduğu için kendimi şanslı saydığım voleybolcu.

televizyon karşısında izlerken gözden kaçırmış olduğum bir detay olarak servise çıkışlarında top toplayıcı kıza "sağ ol." veya "teşekkür ederim." dediğini, kritik bir anda çok estetik bir sayı aldıktan sonra servise çıkarken ise "sağ ol canım benim." dediğini fark ettim.

bu küçük detay bile karakteri ile ilgili çok şey anlatıyor bence.

not: sonrasında diğer kızların servise çıkışlarına dikkat ettim ve yalnızca bir kişi daha teşekkür etti ama o da tek seferlikti.
  • rakip milli takım sporcusunun* icra ettiği spor dalında idolü olarak gösterdiği türk kadın voleybol milli takımı kaptanı, örnek sporcu, büyük karakter, müthiş lider. iyi ki senin gibi bir kaptanımız var. ne kadar büyük bir onur yahu bu. ben duyduğum andan beri gururla doldum.
  • cook buyuk karakter ve coook buyuk kaptandir. belki de gordugum en buyuk kaptan ve liderdir. turk milli takiminin kaptani olarak basardiklariyla kulupler ustu bir konumdadir. heykeli dikilerek onurlandirilmasindan ben bile gurur duydum. bir besiktasli olarak besiktas carsisina koyicinin gobegine bile heykeli dikilse sanirim kimse itiraz etmez. seviyoruz seni kaptan seviyoruz sizi filenin sultanlari
  • heykelinin dikilmesi biz galatasaraylılar için de onurdur.

kendisi örnek bir sporcudur. gururumuzdur.

bu vesilesiyle fenerbahçe yönetimini de tebrik ederim.
  • bugün ankara'daki karayolları fenerbahçe maçına gittim. karayolları çok düşük kalibrede bir takım olduğu için neredeyse hiç oynamadı ancak tribünlerde ateşli bir fb taraftar güruhu vardı çoğunluğu üniversite öğrencisi vsydi sanırım. maçın sonuna doğru küfürlü tezahüratı abartınca hakem maçı durdurdu ve eda'ya uzaktan bir işaret çaktı. eda'da tribünlere gidip yek hareketiyle bütün tribünü susturdu yüksek sesle de bağırdı “gençler küfür etmeyin lütfen” diye nerdeyse sayısı 1000i bulan grup maç sonuna kadar bir daha küfürlü tezahürat etmedi. eda'ya büyük kaptan tezahüratlarına geçtiler vs.
    özetle spor sahalarında gördüğüm en alfa hareketlerden biriydi etkisi inanılmaz büyük fb taraftarı üzerinde.
  • ilk tanım : fenerbahçe spor kulübü ve türkiye kadın milli voleybol takım tarihinin en büyük sporcusudur.

bu ifade çok büyük bir ifade olmakla birlikte, tabi ki kazandığı ödüller ve kupalarda katkısı olan takım arkadaşlarının katkısını az görmüyorum. ancak takım sporlarında kazanılabilecek herşeyi kazanmış, bireysel ödüller bazında dolabında yer kalmamış bir oyuncu olduğu için bu görüşteyim.

milli takım konusunda önerilere açığım (en büyük sporcu bazında), ancak fenerbahçe formasını 15 sene giymiş, kulübünü kendi dalında avrupanın ilk 3 4 kulübü içerisine sokmuş, bunu yaparken sonsuz profesyonelliği ile tüm takım arkadaşlarına örnek olmuş ve sahadaki performansıyla da tüm gençlere emsal teşkil etmiştir. fenerbahçe tarihinde nice branşta bir çok sporcu vardır formayı uzun süre terleten. ancak bunu istikrarlı bir başarıyla taçlandıran, avrupa ve dünya bazında yapabilmiş sporcu, bana göre tektir.

son tanım : yoğurtçu parkının en fiyakalı köşesine, tek ayak üzerinden smaça kalktığı heykelinin dikilmesi için ne gerekiyorsa yapılması gereken, biricik kaptanımızdır.
  • dün oynanan fenerbahçe-vakıfbank maçında kaptanın başrolünde olduğu bir sekansa tanıklık ettim. maçın 3. setinde, takımın yer aldığı benchte hemen arka taraftaydım. o an setlerde durum 1-1 ve 3. set de başa baş devam ediyordu.

kaptanın klasik tek ayak oyununu icra edeceği pozisyon için pasörümüz naz aydemir akyol kaptanın beğenmediği bir pas attı ve pası alan kaptanın tek ayak smacı bloğa takıldı. ne olduysa orada başladı, kaptan eda erdem pası beğenmemiş olacak ki hem suratını ekşitti, hem de her oyun sonrası klasikleşen takım içi sarılma ve el çakma hareketinde naz'a elini çakmadığı gibi surat asıp oyuna devam etti. oyunun kalanında da bu tavrı devam etti. daha sonrasında naz mental olarak düştü, koç terziç naz'ı oyundan alıp diğer pasör buse'yi oyuna aldı. buse de performans olarak etkili olamadı ve 3. seti 25-21 kaybettik. son sette ise takım resmen dibe vurdu ve yanlış hatırlamıyorsam 4. seti de 25-10 kaybedip maçı verdik.

yıllardır futbol, basketbol, voleybol farketmeksizin türlü türlü maçlara gittim. ilk defa bir takım kaptanının müsabaka esnasında takım arkadaşına mobbing uyguladığına şahit oldum. kaptanın çok ateşli bir karakteri var, işler iyi giderken herkesi daha da yüksek seviyeye çıkartabiliyor ama işler sapa sardığı zamanlarda çok bilinmeyen toksik karakteri ortaya çıkıyor ve takımın geri kalanına da sirayet ediyor. voleybol gibi moral motivasyonun çok çok önemli olduğu bir sporda kaptanın bu tavrına canlı şahit olma şanssızlığını yaşadım. ve ona olan saygım belli seviyede zedelendi.

dipnot olarak; sıradan bir voleybol izleyicisi genellikle smacı kim vurdu, sayıyı kim aldı, pası kim verdi gibi noktalara odaklanır. yıllardır voleybol izleyen iyi voleybol izleyicisi daha farklı olarak oyuncuların 3 metre ve gerisindeki hareketlerine, pozisyonların detaylarına, oyuncuların mimiklerine ve en önemlisi teknik detaylara odaklanır. ayda yılda bir büyük maç var diye futbol maçı izler gibi voleybol maçı izleyen kitlenin kaptanı göğe çıkarması çok normal. ama kaptanın artılarının yanında eksilerini bu sözünü ettiğim voleybol guruları daha iyi görecektir. naz ile arasında anlaşmazlık olduğu artık daha da belli ediyor kendini. kanaatimce bunun da sebeplerinden biri kaptanın sahip olduğu alfa karaktere karşı naz'ın da tam tersi olarak sünen bir karaktere sahip olması.
  • hani tarih kitaplarinda islamiyet öncesi ve selçuklu döneminde yani arap kültürünün baskınlaşmadıği zamanlarda bir türk kadını profili vardir ya at binen savaşa katılan yönetimde söz sahibi olan kadınlar. iste eda tek ayak hücumuna kalkıp sayiyi aldiktan sonra o at kuyruğunu sallayarak yumruğunu sıktıği an diyorum ki ha işte bu da o kadınlardan.(bkz: https://youtu.be/jhjcg53u2au)
  • 2021 avrupa şampiyonası ukrayna maçının son setindeyiz bugün, nasıl kızıyorum teknik direktör guidetti'ye. adamı seviyorum ama olimpiyatlar çeyrek final maçında kızmışım çok. evvelinde italya maçında da... da türkiye'nin dört bir yanını dolaşmış adam, kız çocuklarını bulup kazandırmış voleybola...milli oyuncu karısını almamış takıma "uygun değilsin" diye...

kızıyorum da... ben kim köpeğim ki?

olsun, yine de kızıyorum. ukrayna üst üste 8 sayı almış ve seti bitirmek üzere... mola alınıyor, kaptanımız eda dinlenmede.

kısa molada ebrar'ı kuytuya çekip [duyduğum kadarıyla] "6 numaraya oynayacaksın" diyor ve ebrar kafa sallıyor.

sonrasında üst üste 3 sayı çakıp maçı alıyor ebrar karakurt.

vesselam, olimpiyat sonrası "hepimiz ders aldık" demişti güzel kaptanımız. inisiyatif alarak çok güzel bir şey yaptı ve sahiden o aldığı dersi yansıttı.

daim olsun inisiyatifleriniz güzel kaptan! cansınız.

aktif sporculuğunuz bittiğinde milli takımın başında sizi görmek arzusuyla...
  • 2020 tokyo olimpiyatları acilis toreninde turk kafilesinin en onunde bayragi tasimayi sonuna kadar hak eden buyuk kaptan.
hesabın var mı? giriş yap