10977 entry daha
 • öyle uber şoförlüğü yaparak insanı şartlar altında yaşayamazsınız ama amerika'da sadece silikon vadisinde çalışan beyaz yakalar doğru düzgün para kazanır, mavi yakalar tatile bile gidemez filan demek de yanlış. abd'de ev işlerinde günlük işçi veya usta bulunurken en sık kullanılan site ve uygulamalardan biri olan homeadvisor'un (uber gibi düşün) sitesinde yayınladığı güncel rakamlara göre çeşitli projelerde ustaların aldığı ortalama paralara bakalım.

  muslukçu: ücretler eyaletten eyalete değişmekle beraber saatlik ortalama 45 ile 200 dolar arasında değişiyor. ortalama bir tamir projesinin ücreti 177 dolar ile 483 dolar arasında değişmekle beraber ortalama ücret 330 dolar olarak belirlenmiş. buna göre lise mezunu bir muslukçu günde 1 tamir projesi yaparak ayda 9,900 dolar kazanabilir. daha gerçekçi olmak gerekirse bir günde 2 tamir yapsa haftada sadece 4 gün çalışarak ayda 10 bin doların üzerinde para kazanabilir ve haftada 3 gün tatil yapar.

  boyacı: evin büyüklüğüne göre değişmekle beraber bir ev boyama ücreti 3 bin ile 8 bin dolar arasında değişmektedir. kendi işini yapan bir boyacı haftada 1 küçük ev boyayarak ayda 12 bin dolara kadar kazanabilir veya 2 haftada bir büyük bir ev boyayarak ayda 15 bin dolara kadar kazanabilir.

  garaj kapısı tamircisi: ortalama bir projenin ücreti 752 dolarla 1,634 dolar arasında değişiyor. haftada 2 proje yapan bir garaj tamircisinin cebine haftada 1500 dolarla 3200 dolar arası bir ücret girecektir. bir proje ortalama 2 gün sürdüğüne göre bu tamircimiz haftada 3 gün de tatil yapacak demektir.

  elektrikçi: proje başına 162 dolar ile 523 dolar arası bir ücret alınmaktadır. bu ücretin miktarı eyalete, şehire, projenin zorluğuna ve kaç saat süreceğine göre değişmektedir. haftada 5 saat çalışan bir elektrikçi günde 2 proje yaparak ayda 10 bin doların üzerinde para kazanabilir.

  temizlikçi: evin büyüklüğüne ve nerede olduğuna göre değişmekle beraber ortalama bir temizlik projesinin ücreti 100 dolardan başlayıp 300 dolara kadar çıkabiliyor. günde 2 küçük ev ($150) veya 1 büyük ev ($300) temizleyen biri haftada 5 gün çalışsa bile iyi para kazanabilir.

  çatı tamircisi: malzemeler hariç ortalama saatlik ücret 50 ile 75 dolar arasında değişmektedir. evlere gidip günde 8 saat çalışan bir çatı tamircisi günde 400 ile 600 dolar arası bir ücret talep edebilir. haftada 5 gün çalışarak haftada 2 gün tatil yapabilir ve iyi paralar kazanabilir.

  çöp toplayıcı: normalde çöpçülerin toplamadığı ve evinizden atmaya çalıştığınız büyük eşyaları toplayan ve abd'de junk removal diye geçen bir servis. mesela eskimiş ve artık çalışmayan bir çamaşır makinesini atmak istiyorsunuz ve bunları arıyorsunuz. kamyonla gelip çamaşır makinenizi alıp götürüyorlar. aldıkları ücret genelde parça başına 200-250 dolar civarı oluyor. kendi kamyonuyla günde 3 eve gidip bu şekilde iş yapan veya 1 eve gidip 3 parça götüren biri günde 750 dolar civarı bir para kazanabilir.

  ha diyeceksiniz ki "bu ücretleri sadece kendi işine sahipsen alırsın". evet ama bu işlerin hepsi evlere gidip az miktarda malzemeyle yapabileceğin bir iş ve lisansın varsa bir muslukçu veya elektrikçi işi kurmak bir form doldurmaktan ibaret. bu işler öyle çok büyük yatırım istemeyen işler ve 1-2 bin dolarlık ufak bir masrafla kendi şirketini kurup homeadvisor, angi, taskrabbit, thumbtack gibi uygulamalar üzerinden ihale almaya başlayabiliyorsun. olayı uber gibi düşün. bir tek çöp toplayıcı işinde kamyon alman veya kiralaman gerekiyor ama diğer işler az mıktarda yatırımla kurulabiliyor.
519 entry daha
hesabın var mı? giriş yap