• türkiye esnaf ve sanatkar odaları şu an ülkedeki en uygun krediyi veren kurum yıllık faiz % 9,5 aylık ise 0,76 ya denk geliyor.
    ayrıntılar şu linkte var.
    ben esnaf değilim ama bu krediyi alsam öyle rahatlarım ki anlatamam. mesela ben bir esnaf arkadaşımı bulsam bu krediyi kendim için ona çektirsem ben de kefil olsam sizce nasıl olur? ya da bir esnafı buna nasıl ikna edebilirim çok arkadaşım var esnaf ama bu nasıl denir ki?
  • 1999 yıllarından kalma siteden gelecek kredinin kime ne hayrı dokunur ?
  • bulunduğunuz il ilçe esnaf kefalete başvuruyorsun kurum haftada ya da iki haftada bir toplantı yapıp kimlere vereceğine karar veriyor, kefil hipotek vesaire şartlarına bakıyorlar.

kurum onaylarsa, halk banka iletiyor onlar bir daha denetliyor bu da onaylarsa hak kazananlar sırasına geçiyorsunuz.

bulunduğunuz il ilçedeki yoğunluğa göre 2 hafta ile 4 ay arasında sürüyormuş paraya ulaşmanız.

masrafı vesairesi normal banka kredilerine göre evet daha az. oran da çok iyi ihtiyacınız yoksa bile alın koyun kenara. ticaretten biraz anlıyorsanız ve ihtiyacınız varsa zaten başvurmuşsunuzdur.

sıra neden birikiyor diye sorarsanız: önceki kredilerin ödenen taksitlerinden veriliyormuş bu krediler kyk kredileri gibi. devlet nadiren havuzu büyütüyormuş şu anki kampanya için havuza para salmamış bakan nebati bu yüzden acayip bi sıra oluşmuş. havuza para biriktikçe sıradaki hak sahibine kredi çıkarıyorlar. faizlerinin ugun olmasının sebebi faizlerin bi kısmını devlet karşılıyor.
  • esnaf kefaletten 300000 tl kredi çektim faizi %7.5

15000 esnaf kesti (6000 iade edecek 5 yıl sonra)

2500 ekspertiz ücreti (ipotek için)

600 tl tapu (ipotek için)

4500 halkbank hayat sigortası yaptı

2 gr altın halkbank (5 yıl bozamıyorsun)

1000tl fon halkbank (5 yıl bozamıyorsun)

elime geçecek para yaklaşık 277000tl
    geri ödemesi 379000tl

şimdi bunlar bize yıllık %7.5'dan kredi mi vermiş oldu
  • bayramda gördüğüm kadarıyla bütün esnafın al satçının bedavaya yani 0.99 ve altı faizle halkbank üzerinden kullandığı kredi. bunları gerek enflasyon gerekse de maaşı üzerinden ödediği vergiyle finanse eden enayi beyaz yaka tayfa da bu krediyle mal alıp maaşla çalışan enayilerin hayal bile edemeyeceği zenginliğe ulaşan tiplerin neden hala akp'ye oy verdiğini tartışıyor.
  • esnafın ezici bir çoğunluğu bu krediyi kullanıp ev alır, araba alır. işinden başka her yere yatırım yapar.

esnaf zannedildiği gibi zor durumda değildir. zor durumda olan ücretli çalışandır. üç kuruşluk maaşını alıp bu esnafa yatırır. pandemiden sonra, sattıkları ürünlere yaptıkları zam miktarı piyasa şartlarının iki katıdır. her ramazan gıda esnafınin bayramıdır. ramazan ayında yaptıkları zamlardaki acımasızlığı afrikadaki sırtlanlarda göremezsiniz. doğru dürüst vergi de vermezler. kredi kartıyla yapılan alışverişler dışında tüm kdv ve diğer vergileri cebe atıyorlar. hiçbirinin ağlamasına inanmayın. "işler bozuk" diyenlerin kârları biraz azalmıştır o kadar! mağdur falan değillerdir. elbet batan olmuştur ya yanlış yere dükkan açmıştır ya da kontrolsüz özel harcamaları vardır.
  • 500bin tl çektiğim kredi. kesintilerle beraber 475bin ele geçiyor. 5 yıl vadesi var, 3 ayda bir ödeme yapıyorsun, 36bin tl civarı. 640bin tl geri ödemesi var.
    taşınmaz ipoteği istediler. 2 tane de memur kefil istediler. hepsini yerine getirme şartı aradılar bende.
  • millet (bkz: 0.64 faiz oranıyla konut kredisi çeken güruh)'u eleştire dursun, zavallı şehirli işçi kardeşlerimin dünyadan haberi olmadığını gösteren asıl kredi türü budur. bu krediden iki sefer bende kullandım. ve asıl olması gereken kredi faiz oranları bunlar iken ekonominin suçunu bir şekilde işini döndürenlere yükleyenleri görebiliyoruz hala.

gerizekalılar, “kredi kullandırım faiz oranları yüksek, biz neden bu kredilere erişemiyoruz?” demiyor da “siz düşük faizli kredi kullanıp memleketi batırdınız!” diyebiliyor.

yavrucum hani sen aşırı elit takılıp köye falan gitmiyorsun ya, işte o köydeki doblocu enişten aldığı o tarlayı, evi ve doblosunu işte bu kredilerle alıyor. (evet bende eniştenin arkadaşıyım). 6 ayda bir ödediğim taksitlerle adeta ekonomiye can suyu veriyorum.

ama işte sen böyle ipotektir, kefildir bu tür işler ve ilişkilere bulaşmadan almanya tipi sosyal devlet bekliyorsun ya. işte orda patlıyorsun. küçük esnaf örgütü diye bir örgüt var. ve sen bu adamları tanımıyorsun bile. sen o sosyal hakları falan daha çok beklersin.

son olarak “artık” bu krediye erişimde oldukça zorlaştırıldı. genel merkez onayında çoğu dosya patlıyor. ipotek ve kefillerin sağlamlığıda bazen işe yaramıyor. yukarıda 500bin çekebildiğini söyleyen suser'ı tebrik ediyorum. onu alabilmek sağlam arka ister. ama bakın ne yapıyorum “tebrik” ediyorum. kıskançlık çirkeflik yok. saksıyı çalıştıracaksın ve işini yürütebilmen şart. yürütemeyen adadan ayrılır. olumsuz koşullar için ekşide eleştirmekten başka birşey yapmayan aslan yüreklileri ciddiye bile almıyorum.

son olarak sosyal mesajım: evet esnaf kan ağlıyor :)
  • seçim sonrası radikal değişikliklere uğramış kredidir.
    60 ay olan işletme kredisi limiti 36 aya
    84 ay olan taşıt edindirme kredisi 48 aya
    120 ay olan iş yeri edindirme kredisi 60 aya düşürülmüş,

aylık,3 aylık,6 aylık ödeme periyodlarından 6 aylık olan devre dışı bırakılmıştır.

güncel faiz oranı yıllık %29dur.

nace koduna göre kredi verilmeye devam etmekte olup nace kodu sınırı dışında kalanların kullanabileceği üst limit şu an 750.000 tl'dir.
  • şimdi eşimin dükkanından bu krediyi kullandık. 18 aylık taksitin ilk 8 ayını da ödedik. eşim iyi bir iş teklifi aldı ve dükkanı kapatmayı düşünüyoruz ama krediyi aksatmadan aydan aya ödeyeceğiz. böyle bir durumda ne oluyor bilen varsa lütfen yeşillendirsin
hesabın var mı? giriş yap