• oturmak için değil yatırım amaçlı ev almayı düşünenler için aynı parayla eurobond almak mantıklı bir seçenek gibi geliyor bana.

bugünkü durum üzerinden örneklersek

1.000.000 değerinde bir ev alsanız yaklaşık 4.000 tl kira getirisi var. yılda 48.000 tl ediyor.

aynı parayla yuvarlak hesap 102.000 dolar alıyorsunuz. %7 vadeli eurobond alsanız yılda 7.140 usd getirisi var. bugünkü kurla 69.615 tl getirisi var.

ayrıca kirada yıl sonuna kadar alacağınız tutarın değişme ihitmali yokken eurobond ‘da döviz yükseldikçe alacağınız tl karşılığı artacak.

karşılaştırma yaparsak
    - eurobond aldığınızda kiracıyla uğraşma derdiniz yok
    - evsahibine ait olan sürpriz masraflarla karşılaşma derdiniz yok
    - kiraya en fazla resmî y-üfe /2 oranında artış yapabileceksiniz ve kira geliriniz gerçek enflasyon karşısında git gide ezilecek.
    - nakit tl’ye dönmek isterseniz eve her zaman alıcı bulamayabilirsiniz ancak eurobond u vadesinden önce bozabiliyorsun ( eurobond riski ise içinde bulunan döneme göre ana paradan bir miktar zararınız olabilir )
    - eurobond un riski ise şirket ya da devletin ( eurobond kime aitse artık ) batması olabilir ( özellikle devlet eurobondlarımda çok çok düşük ihtimal görüyorum )
    - ev almanın en büyük artısı ise zamanla döviz artışından yüksek prim yapması olabilir. yani dolar yılda %30 değer kazanırken aynı evin fiyatı daha fazla artabilir ( mi gerçekten acaba )

e ben bu durumda insanlar niye evi tercih ediyor anlamıyorum. kiracı buldun - bulamadın / kirayı ödedi - ödemedi / çıktığında aidat borcu var mı? evin anuna koydu mu? diye dertleneceğime tıkır tıkır alıyorsun paranı.

edit: gelen mesajlar ve diğer entrylere ithafen;

burada kıyaslamasını yapmaya çalıştığım yatırım amaçlı alınan ev ile aynı risk grubuna sahip bir alternatifi karşılaştırmak. yoksa gidip 1 milyon ile coin alıp 15e katlayacak babayiğitlere lafım yok.

eurobond’da belirli bir gelirin üstü vergiye tabii yalnız evde de kira geliri elde ettiğinizde vergi yükümlülüğünüz doğuyor.

eurobond un batma ihtimaline değinilmiş. ancak aldığınız ev deprem yönetmeliği öncesiyse çürük raporuyla yıkım kararı alınabilir. müteahhitle bu sürede veya öncesinde anlaşamazsanız çok ciddi paralar ödemek durumunda kalırsınız. ya da eski ev aldınız ve depremde yıkıldı. deprem vergisi ile kimse aynı daireyi alacağını düşünmüyordur heralde. haliyle ülkemizi düşününce evin de 0 riskli olduğunu düşünmüyorum

nerede %7 faiz diyenlere : https://www.isbank.com.tr/eurobond-fiyatlari

tekrar belirtiyorum karşılaştırdığımız yatırım amaçlı alınan ev. oturmak üzere alınan ev bence de tüm bu karşılaştırmaları döver
  • eurobond'lar senede ortalama %30-40 getiri sağlar. döviz düşerse getiriniz %10'a kadar bile düşebilir. tefas

dövizin artması ile ev maliyet/fiyat oranı artar. döviz düşünce yine artar. oysa ki eurobond'dan çok daha getirili döviz bazlı menkul kıymetler var.

edit: 100 e yakın mesaj aldım. arkadaşlar yukarıda link bıraktım. inceleyin.
  • anlaşılmayan konu şu.
    ev alan vatandaşın aslında parası yok.
    100-200 bin lira ile 800-900 binlik evlere giriyor millet.
    kredi çekip eurobond alamayacağımıza göre.
    kredi çeksek bile bireyselde hiç bir banka 100-200 den fazla kredi vermeyeceği için
  • %7 veren eurobondlarda yatırım alt limiti de olabiliyor 200.000 $/€ gibi.

edit: bankalar vs bu alt limitleri değişik sunabiliyor bilgisi geldi dm den.
  • yıllık 54 bin tl eurobond kazancı sonrası vergiye tabi.
  • eurobond vergiye tabi denilmiş, ev kirasının da vergiye tabi olduğunun unutulmaması gerekir
  • hayalim temettü emekliliği ve bu yolda ilerliyorum. o bahsedilen rakama ereğli ve vesbe hisse senetleri alınsa emimim daha fazla temettü verirler.
    örneğin:
    geçen sene hisse başı 1.85tl temettü dağıtan ereğli'nin bu sene 3tl civarı temettü dağıtacağı öngörülüyor. 1milyon tl'ye şu anki fiyattan(18.90) ereğli alsan 52.910 lota sahip olursun ve 159bin'e yakın temettü alırsın. buda aylık 13.220tl'ye tekabül eder.

bu örnek temettü dağıtma prensibi olan diğer şirketlerlede çoğaltılabilir. bu döngüyü uzun senelere yayarsan ve kazandığın temettü ilede hisse senedi almaya devam edersen kartopu misali kazanacağın temettüde artar, hisse senedinin pirimlenmeside cabası olur.

not:temettü miktarı hesabınıza yattıktan sonra vergi kesintisi olmuyor ve yıllık 200bin üzeri diye hatırlıyorum temettü alan kişi sizin hesabınıza yatmadan önce kesilen verginin bir kısmınıda iade alabiliyor.

edit: ereğli 2021 yılında 4tl temettü ödemeye karar verdi buda 52910x 4= 211.640tl temettü eder.oda aylık 17.635tl kira geliri gibi olur. ayrıca saat 15.00 - 3 mart 2022 tarihi itibariyle ereğli 35.06tl olmuştur. yani anaparada %85 kar ile 1.855.000tl civarındadır
  • % 7 getirisi olan eurobond kimin acaba ? alman eurobondları % 1 bile vermiyor galiba
  • para kurgusal bir değerdir. ev gerçek bir değerdir.
    gayrimenkulün temel özelliği bu.
  • yukarıda bir arkadaş iyi özetlemiş, eurobond da ana parayı kaybetme riskin düşükte olsa var, örnek evergrande, dövizin boşta durmasındansa eurobond da durması mantıklıdır. ama 0.64 faizle tl kredi çekilerek alınıp, kiraya verilen bir ev onu döver, resmen evin kredisini kiracı öderken sen ev sahibi olursun, yani yoktan sermayen artmış olur. o nedenle %0.99 faizli bir konut kredisi söylentisi gerçeğe dönerse yapıştırın geçin derim.
hesabın var mı? giriş yap