• yakında evimde olmasını bekliyorum.
    10 cm'lik çekirge ile siftah yaptım.
    evim 4. katta...
    azminize hastayim böcek ve sinek dunyası.
  • öyle çok da büyük bir problem değildir. ama ben bir kere bacağımda yakaladım lan kertenkeleyi. sapık mıdır nedir?!
  • yakalayacağım diye kuyruktan tutululmaması gerekir kuyruğu bırakır gider valla, siz de öyle saf saf yarım kuyrukla kalıverirsiniz. çözüm olarak ilaçlama bile yapılıyor galiba. ama bence kapı, pencere açmak yeter süpürge ile iki kış kış yaptın mı hayvana korkudan kaçar zaten.
  • zararsız olduğu aşikardır fakat hiç bi sürüngenden hazzetmeyen kişiler için çok vahim durumdur.

evinizde kedi varsa napıyo ediyo bi şekilde yakalıyo, oyun oynuyo, sonunda boğazlıyo, öldürüyo kereta kertenkeleyi. fakat yedirmemekte fayda var, nolur nolmaz hastalık falan kapar diye öldürdükten sonra bi şekilde önünden almak lazım kedinin.
  • bir fiskeyle hayvan gibi sevap kazandırabilir.
  • eski evimizde karşılaştığım olay. tabi sonrasında o kertenkele bulanana kadar gözüme uyku girmedi. bi de yaz sıcağında mumya gibi çarşafa sarınmıştım üstümde dolaşmasın diye. hala gece yatarken tedigin oluyorum 5. katta oturmama rağmen cam açık uyuyamıyorum her an bi yerlerden gircekmiş gibi hissediyorum lanet şey.
  • bortu bocegi yer, luzumsuz hasarati elemine eder..bilen bilir, kerkenkele giren eve doktor girmez oyle mubarek bir hayvandir.
  • bir kedi sahibi olarak başıma gelse bile, büyük olasılıkla ben fark etmeden önce yürürlükten kalkacak olan durum.
  • bir tanesi yatağıma girmişti yatarken. ben çok hastaydım, ateşim vardı şuursuz yatıyordum. arkadaşım da yanımda uzanmış benim sayıklamalarımı dinliyordu. arkadaşın ayağına değmiş o sırada pikenin altından. o da irkilip ayağını yatağa mı ne sürttü. açtık baktık pikeyi ne var diye, kertenkele ama kıpırdamıyor, ezilmiş.. aldım hemen elime yaşayıp yaşayamadığını anlamaya çalıştım. onu öyle görünce içim cız etti. vücudu buz gibiydi o yaz sıcağında. sanırım ilk kez bir kertenkeleye dokunuşum o zamandı. soğukkanlı hayvanların hepsi bu kadar soğuk mu diye merak etmiştim.. soluk alıyor gibiydi ama ölüp ölmeyeceği belli değildi. pencere önündeki çiçeklerin dibine koydum sonra. gölgede kaldı, kuşların falan da göremeyeceği bir yerde güvendeydi. umarım ölmemiştir, yaşamaya devam ediyordur şimdi.

genel olarak evde hep kedi besleme potansiyeli içinde olduğumdan zaten ev kertenkeleler için tehlikeli. lütfen kertenkeleler, sizleri dünyadaki diğer tüm canlılar gibi çok seviyorum, o nedenle kedili evlere girmekten sakının.
  • dört tarafı bahçe ile çevrili bir apartmanda oturuyorsanız ilginç gelmeyecek olaydır.
hesabın var mı? giriş yap