• günlerdir almak için kıçımızı yırttığımız rapordur. dün mersindeydik, aile ziyareti sebebiyle. bu hafta içi rapor işini halledip önümüzdeki hafta pazartesi günü işbaşı yapacağımızdan gün almak istedik, nişanlımın yeni işyerinde ilk günü, benim ise başka şehirde işe başlamam gerektiğinden bu hafta halletmemiz gerekiyor. çarşamba günü mersinde sabah toros devlet hastanesine rapor almaya gittik fakat verilmediğini söylediler. biz de tahlilleri yaptıralım dedik, sonuçları alıp aile hekimimize götürelim istedik fakat biz de dahil kimse hangi tetkikler olduğunu bilmediğinden mersin devlet hastanesine yönlendirildik. orada da raporun verilmediğini söyleyip bizi toplum sağlığı merkezine gönderdiler. burada ise sadece akdeniz anemisi tahlili yapıldığını, raporun başka ilde geçmeyebileceğini söylediklerinden en iyisi istanbulda bu işi halledelim diye bıraktık.

ertesi gün, yani bugün, yani perşembe günü sabah ben emniyetevler sağlık ocağına(yeni adı ne skimse bilmiyorum bilmemne merkezi vs) gittim. aile hekimimim yeni atandığını, şifresi verilmediğinden tahlil yapamadığını, testleri başka yerde yaptırıp getirmem gerektiğini söyledi. aynı esnada nişanlım kendi ilçesindeki bilmemne merkezinde bir saate yakın sıra bekledi. saat tam 10 da doktorun yanına girip, saat 10'u geçtiği için kan alımı yapılmadığını öğrendi. öylece kalakaldık. yakındaki özel hastaneye gittik. raporun 3 günde çıkacağını söyledi, tabi bize yaramadığından yakındaki devlet hastanesine gittik tekrardan. eyüp devlet hastanesinde sabah erken gelmiş olsaydık yarın, yani cuma günü, raporu alabileceğimizi, fakat bu saatten sonra 50 tl ücret karşılığında pazartesi günü sonuçları alabileceğimizi söyledi. biz de madem kaldı bu iş pazartesine, aynı gün verecek başka yerler araştıralım dedik. yakınlardaki başka bir özel hastane de üç gün dedikten sonra ertesi sabah tıpış tıpış eyüp devlet hastanesine gideriz diye karar verdik.

velhasıl bu gece küfrederek sitelere bakınırken sarıyer belediyesinin bu raporu aynı gün verdiğini okuduk. fakat gel gör ki ikimiz de sarıyerde oturmuyoruz. yarın sabah erkenden tekrar aç aç yollara çıkaraktan sarıyer belediyesinin yolunu tutacağız. bu arada sarıyer belediyesinde çalışıp bize yardımcı olabilecekler varsa acayip memnun oluruz.
  • istanbul'da yaşayan, ama ikametgahı izmir'de olan biri olarak; illa gidip izmir'deki aile hekimimden mi almak zorundayım, yoksa nişanlımın istanbul'daki aile hekimine "tanrı misafiri" olarak gitsem ondan da belgeyi onayı vs. alabilir miyim diye merak ettiğim evrak.
  • tek kuruş ödemeden sahip olduğumuz rapor.

taraflardan birinin bağlı olduğu aile hekimine gidin. ayrı yerlere gitmemek için eşimin mevcut evine taşınacağım diyin, bir kimlik fotokopisi ile kaydınızı yapıyorlar. tüm aile sağlığı merkezleri sabah 8.30 - 10.30 aralığında kan alıyor. bizim doktorumuz akciğer rahatsızlığınız var mı diye sordu, yok dedik, film istemedi. ertesi gün eşlerden birinin fotograflar ile gidip raporu alması yeterli oldu.
  • bu sabah halletmeye çalıştığım rapordur. ne var ki şuan önüme çıktı. ben aile hekime gittim. orda 3 tüp kan verdim. beni akciger filmi için verem savaş dispanzerine gönderdi. oraya da gidip 50 tl bayıldım. yarın saat 3 gibi gel raporun hazır dediler. para almaları normal mi değil mi bilmiyorum açıkcası bana fena koydu o 50 tl.
  • son değişiklikle beraber sadece erkekten alınan kan sonucuna göre verilen rapordur. il olarak farkeder mi bilmiyorum ama ankara için böyle.

belediyeler tarafından yayınlanan bi liste ver. bu listede bulunan sağlık kuruluşlarından birine 10.00'dan önce giderek form dolduruyorsunuz. aç olmanıza gerek yok. erkekten kan alıyorlar. 3 iş günü içinde çıkan kan sonucuna doktor şöyle bir göz ucuyla bakıyor ve bir fotoğrafınızı veriyorsunuz. o da size gerekli belgeyi -ücretsiz- verip yolluyor.

sıkıntı şurada. kan vermeye de kan sonucuna göre rapor almaya da beraber gitmek zorundasınız. herhangi bir kimlik kontrolü yok. ve sadece erkekten kan alıyorlar, eğer bu kanda bir sorun vs. varsa kadından kan alıyorlarmış. yani birinci gün gittiniz, erkek kan verdi. 3 gün sonra sonuç almak için gittiniz, eğer ki kadından da kan alınmasını gerektiren bi durum varsa bu sefer de siz kan veriyorsunuz ve yine 3 gün bekletiyolar sizi. ilk gelişte neden kadından da kan alınmıyor, anlamak mümkün değil. bir de hastalık bulunma ihtimali sadece erkekte mi var? kadınlar talasemi için risk grubunda değil mi?

ilginç gerçekten.
  • kadinlardan hala verilmesi icin kan aliniyor mu diye merak ettigim rapor. ustteki entry deki yazarin bahsettigi gibi baska tecrubesi olan var mi acaba, ve bu durum lokasyona gore degisiyor mu anlamaya calisiyorum.
  • birbirinden farklı yazılan o kadar çok şey var ki. tümünü harmanlayıp bu işe kalkıştığımızda çoğunun doğru olmadığını gördük. ya da lokasyondan lokasyona, doktordan doktora göre değişiyor da olabilir bilemiyorum. güncel bilgiyi paylaşayım;

ilk olarak evleneceğiniz, ya da evlilik için izin belgesi alacağınız belediyenin nikah için hangi belgeleri istediğini internet sitelerinden veya bizzat evlendirme dairesine giderek öğrenin. buradaki kritik konu evlilik izin belgesi alınacak olan belediye. çünkü çoğu yerde esas olanın bu belediye olduğu bilgisi yazmıyor. çünkü evlilik başvurusu ikametinizin bağlı olduğu belediyenin evlendirme dairesine yapılıyor. siz farklı bir belediyede bile yapsanız belgeleri buraya teslim ediyorsunuz. dolayısıyla çiftlerden birinin ikamet ettiği belediyeye gidip hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenmekle işe başlamak gerekir.

genelde vesikalık fotoğraf (sayısı değişiyordur muhtemelen), kimlik fotokopisi (yenilenme süresi 10 yılı aşmış ise kabul edilmiyor, dikkat!) ve aile hekiminden alınacak bir sağlık raporu talep ediliyor. ve tekrar ediyorum, bu belgeler ikamet edilen belediyeye sunulacak olan belgelerdir. nikahı orada yapsanız da yapmasanız da. detaya gireceğim.

vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi işin en basit kısımları. standart şeyler zaten. bunları geçiyorum. önemli olan sağlık raporu. internette (hatta burada da yazıyordu sanırım) çiftlerin aile hekimine beraber giderek raporu alması gerektiği yazıyordu. burada önemli bir nokta var. çiftler aynı belediyeye bağlı lokasyonda yaşıyorsa ve aile hekimleri aynı ise evet bu doğru. ancak farklı belediyelere bağlı yerlerde oturuyorlarsa, aile hekimleri farklı ise herkes kendi aile hekimine gidip raporunu alacak arkadaşlar. biz bu tongaya düştük, siz düşmeyin :) ya da aile hekiminizi değiştirme hakkınız varsa o an değiştirip aynı aile hekimi ile işleminize devam edebilirsiniz. zira değişiklik işlemi çok basit. kimliği verip adres beyan edince hemen yapılıyor. hatta e-devlet üzerinden siz de yapabiliyorsunuz bunu. aile hekimi çiftin her birinden kan testi ve akciğer grafisi istiyor. kadından kan alınmıyor gibi bir durum yok yani. ya da istanbul için bu böyle bilemiyorum. hem kadın hem erkekten kan alınıyor. bu işlem aile sağlığı merkezinde yapılıyor ücretsiz olarak. akciğer grafisi için de en yakın verem savaş dispanserine yönlendiriliyorsunuz. verem savaş dispanserinde bu işlem için ücret alıyorlar. bana garip geldi ama alınıyor bu ücret. istanbul için kişi başı 30 tl ödedik biz. başka yerde ne kadardır bilemiyorum. kan testi sonuçları ertesi güne çıkıyor. isterseniz başka zaman da alabilirsiniz, sorun olmuyor. akciğer grafisi ise aynı gün öğleden sonra alınabiliyor. sonuçların hepsini aldıktan sonra aile hekimine birer adet vesikalık fotoğrafınızı veriyorsunuz. bir sıkıntı yoksa raporu yazıp size veriyor. tabi tekrar yazıyorum, herkes kendi aile hekimine gidip bu raporu alacak :) bu kısım bu kadar.

eğer çiftlerden birinin bağlı olduğu belediyede nikahı kıyacaksanız işiniz daha basit. elinizdeki belgelerle gidip başvurunuzu yapıp nikah tarihinizi ve salonunuzu belirleyip işleminizi hallediyorsunuz. tabi bir de bu işlemin ücret kısmı var, onu da ödüyorsunuz paşa paşa. o detaylara girmiyorum. zira her belediyenin farklı ücreti oluyor. salona göre bile değişiyor ücret. neyse, başvuru alındıktan sonra işiniz bitmiş oluyor.

eğer çift olarak nikahı farklı bir belediyede kıyacaksanız... burada işiniz biraz daha çetrefilleşiyor. bir kere yukarıda yazmış olduğum tüm süreci bağlı olduğunuz belediyelerden birinde halletmeniz lazım. tek fark izin belgesi kısmı. bağlı olduğunuz belediyenin evlendirme dairesine verdiğiniz belgeler incelenip başvuru onaylandığında size nikahı kıyacağınız belediyeye vermeniz için bir izin belgesi oluşturuyorlar. bu belge 6 ay süreyle geçerli oluyor. siz buraya sadece evrak ücreti ödüyorsunuz. cüzi bir rakam. ardından çiftlerden biri bu izin belgesi ile 6 aylık süre içerisinde nikahın kıyılacağı belediyeye gidip başvuruda bulunabiliyor. tabi yine ücreti karşılığında :)

eğer eşiniz kendi soyadını da kullanmak istiyorsa başvuru sırasında bizzat kendisi de orada olmalı. çünkü kendisinden bir dilekçe alınıp soyadını kullanmak istediğine dair başvurusunu ıslak imzalı alıyorlar. bu konu da önemli.

bendeki en güncel bilgi bu. yeni evlenecek çiftlere hayırlı olsun diyor, kolaylıklar diliyorum.
  • ankara'dan son durumu bildiriyorum. nişanlımla farklı illerde ikamet etmemize rağmen raporu birlikte alalım dedik ve e-devletten aile hekimimizi değiştirdik. ikametgah adresini değiştirmeden hekimini değiştirebiliyormuşsun bunu da bu vesileyle öğrenmiş oldum. aile hekimimize gidip rapor istediğimiz söyledik. öncelikle erkekten kan alıp talasemi yani akdeniz anemisi taşıyıcısı olup olmadığına bakıyorlarmış, şayet erkek taşıyıcı çıkarsa bu sefer kadından alınan kan örneğine test yapıyorlarmış. doktor ikimize de hiv, hepatit gibi testlerin yapılmasına onay verip vermeyeceğimizi sordu. onay verdik ve ikimizden de kan alındı. dört gün sonra gidip raporlarımızı aldık ve hiç bir ücret ödemedik.
  • evlenecek kişilerin aile hekimleri yada nişanlınızın aile hekimi tarafından verilen, sağlık ocağında ücretsiz olan rapor. yani ille de kendi aile hekiminizin olduğu sağlık ocağına gitmeniz gerekmez, nişanlımla burada oturacağız ben de burada muayene olmak istiyorum dediğinizde sorun yaşamazsınız.
  • geçtiğimiz ay kartal aile hekimliğinden edindiğimiz kağıt. iki gün sürdü, sabah erken gittik, kan verdik, sonra verem savaş dispanserine gittik. akciğer filmi o gün çıktı ancak kan tahlili ertesi gün çıktığı için ertesi güne kaldı. bir tane de vesikalık fotoğraf istediler ve ertesi gün sabah hallettik işimizi. bir arkadaşım kan tahlili beklemeden hekimin imzaladığını söylemişti. cuma günü gitmiş, araya hafta sonu giriyor diye imzalayıvermiş. ama bu bir istisnadır diye düşünüyorum. kısacası iki gün sürüyor. ancak kolay.
hesabın var mı? giriş yap