3039 entry daha
  • ben ve tüm ailem.

biz bazıları gibi kandırılmadık, kandırılmış gibi de yapmadık, satın da alınmadık. gülen bizim için bugün neyse, 20 yıl önce de oydu. biz feto derdik ama. eski müritleri uydurdu fetö kelimesini. kendilerini en masum gösterecekler ya..
  • beyinlerini bu adama emanet edip beni dinsiz diye aforoz edenler şimdi abi sen çok haklıymışsın kusura bakma diyorlar.
    bundan yirmi sene öncede ben zaten haklıydım ve ben bu gün o kusura bakarim arkadaş.
  • herhalde ilhan irem vardı ya, ne oldu ona?
    geçen yıl vefat ettiydi herhalde, mekanı cennet olsun..
  • o zamanlar orospu evladı, dübür dövdüren diyordum kendisine radikal dinciler bu terörisye saksoya yatarken
  • behzat ç dizisinde badem bıyıklıların kadrolaşması anlatılıyordu ilk sezonda, en efsane oydu bence
  • fetöşe fetö diyemem. dersem hocaefendi demiş kişiliksiz yalamaların seviyesine inerim.
  • 'den biri de evinde ölü bulunmuştu nur içinde yatsın
    (bkz: defne joy foster)
  • benim annem ilkokula bile gönderilmemiş kenan evren'in açtığı okuma yazma kurslarında okuma yazma öğrenip bulduğu gazeteleri okuyarak okumasını geliştirmiş biri hayatında hiçbir kitabı tamamen okumamıştır ve okula gitmemiştir çünkü dedem onu yedi yaşından itibaren işe göndermiş çocukken tekstil atölyelerinde ortalık toplama iplik sağmak gibi işler yapmış. ilk kez kötülükle burjuva kesim ile orada karşılaşmış ve bu işin boyutlarını anlamış yani bunların romanlarda, kitaplarda irdelenmiş halini okumamış bizzat yaşamış. hatta geçen gün diyor ki yine başka çocuk işçi arkadaşını işveren hırsızlıkla suçlamış, çocuk o kadar kötü hissetmiş o kadar çok ağlamış ki sonra olay aydınlanip onun bir şey yapmadığı ortaya çıkınca bile günlerce kendine gelememiş bu sefer de sen artık gelme demişler ya kusura bakma yanlış anlama oldu falan dediler mi diyorum yok diyor direkt işten kovdular kendi hataları olmasına rağmen.

sonra amcasının oğluyla nişanlamışlar aile baskısını, zorlanmayi ve bu zorluk içinde bile otoriteye karşı kendini ifade edebilmeyi öğrenmiş. hiç protestoya katılmadan hiç fikirlerini yönlendirecek söyleşi dinlemeden otorite baskısına direnmeyi bizzat yaşayıp öğrenmiş.

sonra babamla evlenmiş kendini gerçekleştirmeye çalışan bu yolda durmadan hem ailesini hem kendisini riske atan bu adamla hayatın iniş çıkışlı yollarına uyum sağlamış, yürümüş, kalkmış tırmanmış, koşmuş.
    üç çocuğun maddi manevi sorumluluğu evin düzeninin sağlanması gibi konularda hep tek kalmış çünkü öte yanda hala kendini gerçekleştirmekle uğraşan bir eş varmış.

hah işte tam bu sırada bizim olduğumuz yerde şu anda amerika'da yaşayan fetonun sağ kolu olarak bilinen adamin ailesi ev toplantıları düzenleyip bu fikirleri yaymaya çalışıyorlardı. mahalledeki, çevredeki kadınlar toplaşıp toplaşıp gidiyorlardı veya başka evlerde toplanıyorlardı tabii anneme de davet geldi kaç defa ama o konsepti anlamsız buldu yani allah'a dua etmekse ben ediyorum zaten ne yapıyor bunlar diye anlamadı ve katılmayı şiddetle reddetti. küçük yerlerde böyle baskılara karşı durmak zordur mesela o dönemde bir iki kişi muhabbet kuşu almıştı sonra her evde muhabbet kuşu olmuştu kırmızı desenli bir hali vardı aynısından herkeste vardı gibi. yani biri ne yaparsa dışlanmamak için kabul edip uyuyorlardı. bu arada bizde hiç muhabbet kuşu da olmadı o toplantılara kadınlar arasında dışlanma ihtimali olmasına rağmen gidilmedi ve bu tamamen annemin muhakemesi sayesinde oldu, anlamsız buldu ve reddetti işte o eğitimsiz okumamış kadın.

o toplantılara fiti fiti gidenlerin çocukları yatılı lisede, üniversitede okurken iyice o yapılanmanın içine düştüler hatta anneme siz ne kadar çok para gönderiyorsunuz üniversitede biz vermiyoruz burslarla idare ediyor çocuklarımız falan diyorlardı. sonra o bursların kimlerden alındığı ortaya çıktı ve şimdi hepsi öğretmenlikten atılmış sağda solda işlerde çalışıyorlar ben işimde devam ediyorum.
    zaten bu khk ile atilmalar olduğu dönemde bizimkilere işte çok korkuyoruz siz korkmuyor musunuz falan demişler bizimkiler de zamaninda erik yemedik ki ağzımız kamaşsın kendi paramızla okuttuk hiçbir yapıya girmedik çocuklar da girmedi neden korkalım deyip yapıştırmışlar cevabı.

işte yıllar önce yetmişlerin sonu seksenlerden itibaren fetoye feto diyebilmiş benim okuma yazmayı sonradan öğrenmiş işçi, emekçi, köylü, bilinçli annemdir.

bu arada şimdi de ak yapılanmaya yargı dağıtmaya devam ediyor yine bir ortamda işte oyunuzu vermezseniz emekli maaşınız kesilir diyen birine benim yıllardır emek emek yatırdığım bağkur maaşımı hiçbir kuvvet kesemez delili var kanıtı var buna kimse cesaret edemez lafı yedirmiş biridir. bazen keramet dedemde miydi acaba diyorum ama yoo dedemin diğer çocukları bildiğin sağcı kadın kendi imkanlarıyla kardelen gibi doğmuş maşallah benim bebişime.
  • 2011 yılı yani en güçlü oldukları yılda onların malum yayın organlarını çöpe atmıştım.sanki kutsal bir lahta hakaret etmiş gibi muamele görüp psikolojik işkenceye maruz kalmıştım
  • ben ve ailemdir. henüz ben çocukken bu ithamlarda bulunulmaya başlanmıştı. zamanında peşinden giden, hakkında pozitif yorumlar yapan siyasiler ise sırf onlardan olmadığımız için bizi terörist olarak niteliyor. kimin vatanını daha çok sevdiği belli.
320 entry daha
hesabın var mı? giriş yap