• durduk yere kimse sevmekten, aşık olmaktan korkmaz. sütten ağzı yanan durumudur bu. hatta o yoğurt bile yenemez bir zaman sonra.
  • kavram olarak yayılmasından korktugum şey maazallah, toplum olarak ben de bu var su var diye terimlerle, fobilerle övünmeye hastayız, üstüne gitmek yerine.
  • sevmekten, aşık olmaktan korkma. (bkz: sevemeyen hatunlar).
  • aşktan tırsmaktır. fobisi olan tip sevilmekten ve sevmekten kaçar mümkün olduğunca izole yaşar, sevilmek sevmek istencine direnir. bu ihtiyacı kontrol altında tutmaya çalışır, mesafeler yaratır, kaçmak uzaklaşmak ister şayet aşk meydanına düşerse en uygunsuzu en ulaşılmazı rakip seçer ve bile bile lades der sonucunda terkedilir. hele potansiyel sevgili gördüklerinden fersah fersah kaçar. kaçamazsa faka basar! panik olur, eli ayağına dolaşır.
    esas sebep çoğu zaman ilk ilişkileri olabilir ama bunun haricinde kötü örneklerle karşılaşmış olabilir belki de derinlerde çocukluk sancılarının kurbanıdır.* sebebinin toplumsal, dinsel ya da geleneksel öğretiler/baskılar da olması oldukça olasıdır. bunca aldatma bunca dayatma bunca ölüm varken daha çok kadınlar için korkmamak namümkündür.
    sorun imajinasyon* sayesinde geçirilmeye çalışılabilir ama hayallerin sonu da ayrılıkla sonuçlanıyorsa derinlerdeki ilintili sorun bulunup üzerine çalışılarak bu korkudan kurtunulabilir.
  • günümüz şartlarında normal bir fobi olan durum.
  • sevme korkusu. kadın kısmında daha çok görülüyor sanırsam, hani tam böyle herşey güzel olacak sandığınız bir anda ''mahmut benim kafam çok karışık'' diyerek sinsi sinsi uzaklaşırlarya, hah işte onun sebebi bu olabilir kanımca.
  • file corap giyenlerden korkma durumu. (bkz: file coraplim ceset makyajlim)
  • agorafobi,klostrofobi,objectofobi,odorafobi,vs*... gibi bir sürü fobi dururken,son zamanlarda sectigim fobik bozukluk...
  • şahsımda bulunan fobidir, hoşlandığım kişilerde her zaman bahaneler arıyorum, kendime onun aşık olunmayacak biri olduğuna ikna ettikten sonra kendimden uzaklaştırmayı başarabiliyorum.
hesabın var mı? giriş yap