• ian anderson'un vucudunun bir parcasi.
  • en bas ses çıkaranına double contrabass flute diyormuş gavurlar ve gerçekten de ismi kadar kallavi görünüyor.
    böyle fülüt mü olur lan?! : http://en.wikipedia.org/…ki/double_contrabass_flute
  • türk sinemasında yeri büyüktür.

http://www.swfcabin.com/swf-files/1285018955.swf
  • cık cık, ne kadar ayıp! flüt denmiş, ama bir allah'ın kulu da gelip "camel" dememiş.
    (bkz: andrew latimer)
  • ney tadı almayı denediğim müzik aletidir. sordum sarı çiçeğe ilahisini çalarken etrafımdakilere bu hangi şarkı diye sorup daha dün annemizin kollarında yaşarken cevabını almamla birlikte bu hayalimi uzunca bir süre erteledim.
  • çocukluğumun bir başka travması.

arkadaşım, sanat ciddi konu. herkesin her şeye kabiliyeti olmaz. ben mesela çöpten adam çizemem, resim dersinden hocanın istediğini yapmama rağmen 45 alırım.

müzikten anlamam, nota öğrenemem, zorla flüt çaldırırlar, elimde düdükten farkı kalmaz.

gel gör ki beden dersim iyiydi mesela ya da çok güzel kompozisyon yazardım.

şimdi iyi kompozisyon yazan ya da beden hareketlerini iyi yapan biriyle çok güzel enstrüman çalan biri bir mi?

değil.

e ne demeye bizi aynı kalıplara koyuyosun?

niyeti var, istenileni yapmaya çalışıyo, ama yapamıyo deyip neden güzel kanaat vermiyorsun canım kardeşim?

niye kırık alıyorum lan bu derslerden sırf yeteneğim yok diye?

şimdi müzik öğretmenini parende attırmaya zorlasak çok hoş bişey mi?

bence değil.
  • ince ve uzun ve de narin bir sampanya kadehi türüdur. kir royale de bu bardakta servis edilir.
  • ibrahim tatlısesin bir film i ne konu olan üflemeli çalgı.

şimdi arkadaşlar bu flüt meselesi ni çok karıştırdılar. işin aslı öyle değil. ben bu olayın iç yüzünü biliyorum. o çocuk helvacıoğlu istemiyor, şunu istiyor zaten mantıken, helvacıoğlu istese ibrahim abimiz 5 lira verip niye almasın flütü? o çocuğu tanıyorum ben. aynı çocuk 2 sene sonra ıbanez jem7v istemişti, yine olay çıkmıştı evde, zor ayırdık baba oğulu. bu çocuğu çok şımarttılar. lütfen olayın iç yüzünü bilip bilmeden yorum yapmayalım.

birde buradan senarist e sesleniyorum sizlere de soruyorum; ben oğluma rakı alamayacakmıyım ulan! diyip flüt çalsa daha havalı olmaz mıydı ?
  • bilinenin aksine bu müzik aletinin ismi yan flüt değil yalnızca "flüt"tür. okullarda paso çaldırılan meretin ismi ise blok flüttür. ne yazık ki karıştırılıyor.

3 parçadan oluşuyor: baş, gövde, kuyruk.
    ilk çalmaya başlarken sadece baş kısmıyla düzgün ses çıkartmayı oturtmak çok önemli. sonrası zaten parmak hareketleriyle koordinasyon. başta insanlar çalmaya çalışırken blok flütteki gibi direkt olarak deliğe üflüyor. yok öyle değil bu. flütü tutunca deliğin bize doğru olan kenarı dudağımızın altına gelecek ve aşağıya doğru üfleyeceğiz. başta saçma sapan sesler çıkabilir, dert etmeyin zamanla oturur.
    geliştikçe çift dilli hatta üç dilli çalmayı, vibrato yapmayı öğrenip flute duet yapmanın güzelliğini fark edeceksinizdir.

bu enstrümanla batı müziğinden tutun arabeskine, türk halk musikisinden tutun da rockuna(bkz: ian anderson) kadar her tür müzik çalınabilir.

9 yıldır flüt çalıyorum. bir sürü sertifika aldım, sınavlara girdim, konserler verdim... harika bir şey. iyi ki çalıyorum vallahi

flight of the bumblebee'yi güzel ve orijinal temposunda çalan, iyi flütisttir bu arada.

(bkz: james galway)

(bkz: william bennet)

(bkz: ıan anderson)

(bkz: emmanuel pahud)

(bkz: jean pierre rampal)

(bkz: bülent evcil)
    (kendisi gurur kaynağımız bence)

(bkz: halit turgay)

ayrıca:
    kızları tavlamada fena işe yarar gitarı falan boşverin kız tavlamak için yol flüt...

james galway - the flight of the bumblebee

bülent evcil - sultanı yegah sirto

bülent evcil - fazıl say's flute concerto op.76
  • yeteneksiz olduğum müzik alanında en yeteneksizliğimi kanıtlamış müzik aleti. lisede yirmi üç kişilik sınıfta flüt çalamayan tek adamdım. herkes çalıp notunu aldı. en ben kaldım ve sonrasında hocam;

-çalsana tekoli flütü
    -çalamıyorum hocam
    -not alamazsın ama
    -pff ffüüf... olmuyo hocam yapacak bişey yok.
    -ders arası yanıma gel.
    -peki hocam

- merhaba hocam
    -merhaba. hayatında hiç çalmadın flüt
    -çalamadım..
    -ne yapcaz, nasıl not vercez
    -siz bilirsiniz
    -eksiksiz ve hatasız istiklal marşını okursan yüz veririm
    - korkmaaa sönmez bu şafaaaaklarda yüzen...
    -sesin de güzelmiş. afferin... tamam gidebilirsin (seksen beş vermişti. nerden notumu kırdı bilmiyorum)
hesabın var mı? giriş yap