• islam'ın, imanın şartları gibi... çekilmesi usulden ve zaruri birkaç kare var. bunları çekmeyene fotoğrafçı demiyorlar cemiyette.

- çürümüş ahşap eski ev fotoğrafı
    - ekstra buruşmuş yaşlı fotoğrafı(portre)
    - buruşuk yaşlıyı iş yaparken gösteren bir fotoğraf,
    - gün batımında şehir manzarası,
    - varoş mahalle karesi
    - ufak, pis, sümüklü erkek çocuk fotoğrafı(böyle bana yardım edin gibi objektife baktırarak)
  • photoshop'la oynayarak fotograflari taninmaz hale getirmek, gercekustu renkler yakalamak.
  • söz konusu ülkemiz ise bu şartların en önemlisi, "çektiğin karelerin değil makinanın iyi olmasına özen göster" diyebiliriz. çünkü karelerinle değil makinenle takdir toplarsın bu coğrafyada.

şayet deviantart, flickr gibi siteler ve hatun fotoğrafçı bazında ele alırsak konuyu, en önemli şartımız şudur:

"galerini anasının amı kadar self portraitle doldur"
  • en az bir fotoğrafının başlığının "yüzünü dökme küçük kız" olması.
  • tematik olarak da ayrı gruplarda sınıflandırabiliriz bu şartları.mesela tema;
    evler:dış cephesi iyice eskimiş anadolu mimarisi çizgilerine sahip bir ev,önünde parkedilmiş yine eski bir bisiklet,bonus olarak birkaç adet oturan çocuk.
    doğa:illa ki panoramik olmalı,otları sararmış bir bozkır,tam orta yerinde yalnız,ulu,gösterişli bir adet ağaç.yaprakları dökülmüş olursa tadından yenmez.
    hayvanlar:mayışmış,etrafa ilgisiz,kalabalığın ortasında kendi kalinde yatan bir adet köpek.fayton çeken atlar da olur.
    istanbul:vapur,martı,kızkulesi,tarlabaşı,istiklal caddesi(tramvaylı olcak),galata köprüsünde balık tutanlar.
  • fotoğrafları şiir ya da şarkı sözleri ile birlikte servis etmek. çünkü bakan bi sik anlamıyor fotoğraftan, illa izah etmek lazım.
  • herhangi bir fotoğrafı siyah beyaza çevirip kontrastı basmak. biraz daha fotoşorta hakim olanlar texture basıyor bi de üstüne tam süper sanat oluyor.
  • fotoğrafın bir belge olduğunu unutmak.
    saçma sapan kareler çekip, bu ne diye sorana onu ben isteyerek yaptım benim yorumum demek,
    fotoşop kullanıp kullanmıyorum demek.
    fotoşop kullanıp hiç bir zaman olmamış kadrajlar kurmak, bunu gerçek diye millete yutturmak.
    bilumum fotoğraf paylaşım sitesine üye olup abidik gubidik yorumlarla ego şişirmek, gerekirse hatun kaldırmak,
    fotoğrafın bir duruş olduğunu hiçe sayıp, milyonlarca lirayı tam da kapitalist düzenin istediği üzere ekipmana yatırmak,
    300 lük teleyle 500 metreden çaktırmadan insan fotoğrafı çekip, bakın ben portre çektim diyebilme ucuzluğunu göstermek,
    yılların getirdiği fotoğrafın muhalif ve gerçekçi tutumunu sikip atmak, içini boşalatmak için elinden geleni yapmak.

maalesef bu coğrafyada hal budur,

sonradan gelen edit : bi de ya canoncu ya nikoncu olmak var nasıl da unutmuşum. lan allah belanızı vermesin sizin emi !
  • -toplu halde arkadaslarla cekıme gıdılmelı.
    -photoshope kullanmayı ogrenmelı aynı fotografın b&w ,flu vs sekılde degerlendırmelı
    -bır sevgılı olmalı kı her yanını cekebılesın
    -en pahalı fotograf makınası olmalı
    -ıstanbul u cadde cadde, sokak sokak gezıp yıkık dokuk bınaları cekmelısınız
    -kayık fotografı olmayan fotografcı eksık fotografcıdır.

(bkz: #11130916)
hesabın var mı? giriş yap