• phrenos'tan gelme olup, yunanca kelime, anlamı itibariyle türkçe'ye ''akıl, zihin'' diye çevrilir.

şizofreni de bununla alâkalıdır: schizo-phrenia, ''parçalanmış zihin.''

''bi' durup düşünmek'' derler ya, o hesap...

freni boşalmış kamyonlara itibar etmeyiniz.
  • motorlu araçlarda bulunan ve zamanında temas kurulmadığında dönüşü olmayan olaylara yol açabilecek pedal aksamıdır.
  • polonyali progressive rock grubu. enstrumental muzik icra ederler. son albumleri all the pretty days'deki 24 dakikalik saheser turque isimli parcalarini birkac gundur loop'a almis durumdayim.
  • trafik kazalarının ölümcül olanları büyük bir çoğunlukla şöförlerin fren teknolojisini ikinci plana atıp "belki kurtarırım" mantığıyla gaza abanmaları sonucu kendilerini mutlak kaza ile baş başa getirmeleri yüzünden meydana gelir.
  • tekerlekten sonra icat edilmesi çok hayata malolmuştur.
  • (bkz: friend)
  • durmak (mecazi).

“-ben sadece frenlemeye çalışıyorum.
    -ama ben hep frenledim. belki doğru yola girmek için gaza basmak gerekir, ne dersin?
    -iki taraf da gaza basarsa kaza olur, bu mu olsun istiyorsun?
    -asla istemem, tabii ki.
    -yola geliyorsun.
    -yolu kaybediyorum, sen fark etmiyorsun.
    ...
    -keşke şu an yanında olabilsem.
    -keşke beni anlayabilsen...
    -anlıyorum.
    -o zaman yanımdasındır, merak etme.

hayatınızın dönüm noktalarında yaşamışsınızdır buna benzer bir diyaloğu. belki evlenirken, boşanırken; işe girer veya istifa ederken; çocuk yetiştirir ya da yetemezken... virajların başında bekleyen muhabbet budur. buna benzerdir.

çok güvendiğimiz dağların buz kestiği anlarda durup şunu soralım: hangi zaman için geçerli? hangi yolun freni bu? hangi duygunun gazıyla, hangi sebebin kasisi, hangi cezanın bedeli, hangi biz ve bizim hangi seçimimiz?

her varlık ortamıyla şekillenir, gerçekçilik budur. her karar, her insan, her durum toplumsal ve süregelmiş dürtülerden uzak kendince bir karaktere sahiptir. bir önceki öğretinin bir sonraki deneyime mesul tutulmadığı bir dünyada, çok merak ediyorum neyi aktarabiliriz? varoluşsal bir kriz belki bu ama yine de düşünmek için denemeye değmez mi?”
  • nft topluluğunda friend yerine kullanılan kelime.
  • araçlarda hız kesmeye yarayan mekanizma.
    düz vitesli araçlarda ortadaki pedal.
hesabın var mı? giriş yap