• 2 serum, model model antibiyotik ve 3 gün istirahatla atlatma yolunda oldugum durum. bugun nispeten daha iyiyim. ilk gün mide kramplari, yogun ishal ve kusma ücgeninde cidden feci saatler geçirdim. evde yattığım süre boyunca benden moral desteğini esirgemeyen biricik köpeğime ( bir adet english cocker spaniel ) teşekkürü bir borç bilirim.

actions speak so much louder than words
    - mark twain
  • baş dönmesi, mide ağrısı, kokulardan rahatsız olma gibi belirtilerle başlayan kusma ve ishalle devam eden, mide hepsini çıkarana kadar rahat etmeyeceğiniz rahatsızlık, sonrasında da mineral ve vitamin içerikli besinler alın, muz-patates-ekmek vb. ağır olmayan gıdalar tüketin, dün ciğerim çıktı resmen vücudunuz size koku veya tat olarak hoşlanmadığı birşeyle ilgili ilk deneme/lokma/ısırıkta sinyal veriyor, görmezden gelip yemeye / içmeye devam etmeyin, zorla o molekülleri kanınıza almayın keza zaten mide geçit vermiyor. tavsiyem az yiyin, karıştırmayın, süt(içerikli gıdalar)-ton balık ilişkisini göz ardı etmeyin
  • gıda zehirlenmeleri üçe ayrılabilir.
    enfeksiyon, intoksikasyon ve toksin odaklı intoksikasyon.

enfeksiyon tipinde tüketilen gıdadaki bakteri vücuda girerek hastalık oluşturur. bakteri alındıktan birkac gün sonra kuluçka süresinden sonra etkilerini gösterir. e.coli ve salmonella'nın bazı tipleri buna örnek olarak verilebilir.

intoksikasyon tipinde ise bakteri gıda üzerinde toksin oluşturur ve kişi bu gıdayı tükettiğinde birkaç saat içinde rahatsızlık belirtileri kendini gösterir. düğünlerde görülen zehirlenme tipi genelde budur. staphylococcus aureus, bacillus cereus(pilavda), clostridium botulinim(ev tipi konservelerde) zehirlenmeleri buna örnektir.

toksin odaklı intoksikasyon ise bakterinin vucuda girerek burada toksin oluşturmasıdır.

enfeksiyon tipi zehirlenmenin sebebi birkaç gün önceye dayandığı için hastalandığıniz gün yediğiniz yemekleri ve restoranı gereksiz yere suçlamanız olasıdır.
  • yılda 1 garanti yaşıyorum bunu. hep de yaz mevsiminfe oluyor. yediğiniz şeyin kokusundan azıcık bile şüphelendiysenix yemeyin. aç kalın daha iyi.
  • dün gece 3 gibi aşırı şiddetli mide bulantısı ile uyandım. ardından asla kendimi rahatlatamadım ve bir parmak atıp iki kere kustum.

ardından inceden ishal başladı. acile gidip bir tane serum taktırdım ve ilaçlara başladım. bu sıralar salgınmış. eğer devam ederse tekrar gidip bu sefer kan tahlili yaptıracağım.

bütün gün sıcak, mide bulantısı, halsizlik… neler yaşadığımı ben biliyorum.

önerisi olan varsa açığım önerilere.
  • tek yaşayan insanlara özgü bir üşengeçlikle dışardan söylediğimiz tavuk kızartması benle arkadaşımı yarım saat sonra yerlerde süründürmüştür, aniden ortaya çıkan belirtiler şunlardı:
    - bilinçte bulanıklık
    - soğuk soğuk terlemeler
    -ani kusma atakları
    -ishal
    acile zor attık kendimizi, ve takılan serumun ve istirahatin ardından bir nebze toparlandık, bu gün üçüncü gün ama hâlâ halsizlik devam ediyor, siz siz olun evde yemek yapmaya üşenmeyin.
  • gıda zehirlenmesiyle mücadele etmenin bir çok yöntemi vardır, ancak hiç bir gıda bilimcini aklına van yüzüncü yıl üniversitesi'ndeki yöntem gelmemiştir.
    bakınız haber.
    van yüzüncü yıl üniversitesi rektörü peyami battal, kasım 2018'de kampüs içindeki yurtlarda kalan 337 öğrencinin yedikleri yemekten zehirlenmesi üzerine olayın araştırılması için bir komisyon kurdu. ancak soruşturma sürerken, üniversite senotosu her gün bir öğretim üyesinin öğrencilerle birlikte yemek yemesi yönünde karar aldı.
    ülkemizde güvenli gıda üretildiğini ispat etmenin yöntemi yıllardır hiç değişmiyor gerçekten. bu olay çernobil faciası sonrası çaydaki radyasyonun tehlikeli olmadığını kanıtlamak için kameralar önünde çay içen bakan cahit aral'dan bugüne pek birşey değişmediğini göstermektedir.
  • son 3 gündür etkilerini epey ağır hissettiğim durumdur . artık g.tümden işiyorum .
  • kötü bir gece geçirmeme sebep oldu. muhtemelen beşiktaş kılıçkayalar'da yediğimiz ıslak hamburger yaptı. sıcakta da epey dolaştık. baş sıcak da geçince feleğim şaşmış olsa ki soğuk soğuk terlemeler, dün gece canım çekildi sanki. midem vs mahvoldu. he bi de aileniz yanınızda yoksa... allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin...
  • çok defa yaşadım, böyle durumlarda yemek yenmemesi gerekir, açlık evet kötü ama patojenleri besleyip hastalık belirtilerini arttırır yeni alınan gıda, bu durumda ben limon yiyorum veya sirke içiyorum, patojenler dayanıksız olduğu için düşük ph seviyelerinde gelişemezler,semptomlar azalınca da yoğurt yiyorum, reflor varsa hemen alınan reflor semptomları büyük ölçüde rahatlatır
hesabın var mı? giriş yap