• spoiler vericem ona göre okuyun.

elişya bacı bunları dirilterek doğanın kanunlarını bozdu.

doğanın nizamını bulması için bunların ölmesi gerekti tekrar.

doğa üstü güçler bunları öldürmeleri için sevdikleri kişileri öldürüp, diriltti.

bu kişiler aloooo sizin ölmeniz lazım doğanın amını godunuz dediler.

ilk dirilenler de haklısınız biz ölek bari diyip ateşe yürüdüler.

bizde bu sikik hikayeyi acaba nolcak lan diyip 3 sezon malak gibi izledik mk.
  • netflix de görüp yeni başladım, henüz ikinci bölümdeyim. fena değil gibi dizi

--- spoiler ---

yalnız aklıma bir şey takıldı, bu dirilenlerin içinde 100 sene önce ölen, 1800 lerde yaşamış olanlar var. ama hiç biri de tüm teknolojik gelişmeleri vs sorgulamıyor. adam hayatını at arabasıyla geçirmiş, normal otomobil bile sayılı görmüştür kesin, asla yadırgamıyor. çocuğun elinde cep telefonu var bu ne diyor, çocuk fotoğrafını çekiyorum deyince bir daha da hiç sorgulamıyor nasıl bir şey bu diye. ne yollar, ne televizyon, ne cep telefonu şoka sokuyor kimseyi. millet şak diye ayaklandı kanepede oturup çay içiyor. tamam hafıza kaybı var ama insan bir yadırgamaz mı yine de hayatında hiç görmediğin bir yaşam şeklini? bana çok havada kalmış gibi geldi buralar. bence ölümden dönenlerin ruhsal modu daha iyi ele alınabilirdi.
    --- spoiler ---
  • underrated falan olmayan, gerektiği kadar ilgi görmüş dizidir. sakız gibi uzattıkça uzatılmış, açıklama gerektiren olaylar gizemin devam etmesi adına geçiştirilmiş, muhtemelen sona doğru sıçtıkça sıçacak dizidir. ulan karşındaki kişinin öldükten sonra tekrar dirildiği söyleniyor, ver(me)diğin tepkiyi sikeyim.
  • avustralya yapimi fazlasiyla underrated bir dizi. alternatif paranormal dizi sever arkadaslara tavsiye ederim. dizi avustralyada bir kasabada belli zamanlarda hayatini kaybetmis alti kisinin olumden donmesi uzerine kurulu, yani mezarlarindan gayet saglikli bir bicimde cikiyorlar ama kasabayi terkedemiyorlar. imdb linki

hikayesi cok ozgun olmasa da, islenisi ve oyunculuklari gayet basarili. ayrica basrolundeki kadin oyunculardan biri fazlasiyla cate blanchett i hatirlatiyor.

ikinci sezonunu izlemeye firsat bulamadim, ilk sezonu 6 bolumde gayet guzel toparlamislardi.

not: basligi takip ediyorum, ama izleyen arkadaslar mesaj atip fikirlerini soylerlerse sevinirim. ozellikle begenen arkadaslarin onerilerini bekliyorum.
  • izlerken bana hep, karakterlerin senaryoya girişlerinin çok ani olduğunu ve bu girişlere altı doldurulamayacak kadar güçlü anlamlar verilmeye çalışıldığını hissettirdi.

--- spoiler ---

mesela ölüp geri dönen genç kızın, katilini aradığı sahnede, onu öldüren asıl kişinin sevgilisi olmadığı zaten barizdi. ama izleyicinin, adama karşı aniden çok güçlü bir acıma, duygusallık, merhamet hislerine bürünmesi beklendi. daha sonrasında esas katil çıkan kişinin polisin abisi olması da saçma, o karakter bize hiç gösterilmedi ki, polis bile gösterilmedi doğru düzgün. şimdi bu durum izleyici olarak beni ne kadar şaşırtıp etkileyebilir. karakterlerin altını boşaltmadıkları veya yan rollere yüce anlamlar yüklemedikleri sürece güzel dizi.

not: favori adamım, şapkasına bayıldığım ırkçı, faşist başganım... sana yazık ettiler :( heykeline çiçek getiricem.
    --- spoiler ---
  • ...spoiler...

son sezonda dirilen 2 kisinin fonksiyonu neydi?diziye ne kattilar.bomboş iki karakter.ölenlerin yerine biraz kalabalik olustursun diye diziye eklenmisler.
    noregardtaki beyaz sacli dayı bunlari isvece goturseydi ne olacakti? cok havada kaldi.
    yine de idare eder bir diziydi. 6/10
  • --- spoiler ---

bu kadar az ilgi görmesine şaşırdığım dizi. ölümden dönen insanlar. bazıları 2 sene olmuş bazıları 100 sene. ölüp aynı şekilde görevli olarak dönen ve bu dirilenleri öldürmeye çalışan başka ölüler. deneysel çalışmalar yapan bir bilim kadını ve grup. kasabayı terk edememeleri falan derken gayet güzel gitti. flashbacklar ve yan hikayelerde hikayeyi canlı tutuyordu. özellikle paddy fitzgerald ve charlie thompson hikayeleri sağlamdı. paddy fitzgerald karakteri çok iyi çizilmiş bir karakterdi.

3. sezonu gelecek mi bilgi bulamadım ama mutlaka gelmesi gerekiyor. iptal falan olursa ağlarım. sezon çok güzel bitti. ikinci kez dirilen görevli herif, 2.kez dirileceği belli olan tüm olayları tetikleyen doktor kadın ve kasabadaki owen isimli kate'in yeni flörtü. diriliş hikayesini duyunca direk birini aradı. kıssadan hisse izleyin.
    --- spoiler ---
  • ölüler çatır çatır diriliyor.
    kimse de "aga bu nedir ? hayırdır noluyo ?" demiyor.
    herkes günlük yaşamına devam ediyor.
    demek ki oralarda ölüler hep diriliyor.
    dizi çok ağır , izlense de olur izlenmese de.
  • bence türk dizisi misali aşırı uzatılmış bayık sahneleri olmasa cok daha kısa sürede bitebilecek bir diziydi.
    bir sekilde izletti. hic waoww dediginiz sahne olmuyor bile. ne bilem en wauw oldugum sahne ralph 'in elektrik sokuyla ölüp geri geldiğini söylediği andı ahdjfkflşg o bile belliydi yani.

--- spoiler ---

ben hikayedeki acıklara kendimce şöyle bir açıklama uydurdum. simdi bu elisha ve william eski kaçaklar. belki ilk elisha kaçtı. william peşine geldi ya da tam tersi. kaçtı derken bunların özgür iradeden mahsun melek gibi yaratıklar oldugunu biliyoruz. sonra bunlar asık oldu vs vs. tarihte bi kaç kere yasandı bu. neticede insan vucudunu kontrol altına alıp onların anıları ve hayatlarını da yasamaya baslayınca bunun tadına varıp gidesi gelmiyor hic birinin. en son elisha yani içine giren sey asıl elisha yani doktor ölünce onun bedenini aldı ve william ı getireyim derken yanında bir kaç kişiyi daha getirdi. sonra doganın kanunlarının yayları aşırı gevsedi. bir sekilde eski işleri haline döndürmek için habire elçi geldi. farkındaysanız hic bir yasayan zarar verip öldürmediler. sadece huysen haric. o da bir nevi yılanın bası oldugu için.
    --- spoiler ---
  • çevirmeninin yalan söylemek fiilini sürekli olarak yalan atmak şeklinde çevirdiği izlenesi netflix dizisi.
hesabın var mı? giriş yap