• ilk olarak lisedeyken ozel moda lisesi nde afet bir ingilizce hocasi olan sarah smallwoodun kopeginin cinsi olmasi ile dikkatimi ceken bu kopege olan sevgim daha sonra isvecte yaninda kaldigim ailenin (bkz: lions youth exchange programme) gene ayni cins olan kopeginin yaptigi supper otesi atraksyonlar ile tavan yapmis idi.

bu hayvan,insan boyu yuksekliginde otlar olan (artik ne yetistiriyorlardi bilmiyorum, bilemiyorum) bir tarlanin içinde rastgele bir yere atilan bir sopayi 1 dk icinde bulup getirebiliyor idi ki bu beni dumur etmeye yetmisti (bkz: believe it or not) zira hayvanin boyutlari nedeni ile sopanin, havadayken gorebilecegi ilk bir kac metredeki istikameti disinda, nereye atildigini hakkinda en ufak bir fikri olmadigini ve sahibi emir vermeden de yerinden bile kimildamadigini dusunursek, gercekten de bir cok insandan daha zeki ve yetenekli oldugunu cakozlayabiliriz.

bunun kadar sevdigim iki tane daha cins vardir ki (bkz: setter) (bkz: husky) bunlarin disindakilerden hazzetmem edemem
  • retriev eden altindan bir sey
  • full house (bizim ev) dizisindeki comet adlı köpeğin cinsi.
  • nusret demiral'ın rahmetli köpeğinin türü, ki öldüğünde zat-ı alileri harflerini birleştirince "golden retriever" çıkan akrostiş bir şiir yazdıydı. (köpeğin adının golden olduğu biliniyor da, nusret abi'nin köpeğe soyadı koyması, soyadı olarak da "retriever"i seçmesi, bu gerçeğin altını da yazdığı akrostişle bir kez daha çizmesi düşündürücü.) aynı köpek nusret abiye köpek anıt mezarı da yaptırtmıştı gerçi. (ah birazcık arşivci ruhum olaydı da bizzat şiirin kendisiyle şenlendirebileydim entryyi)
  • en "in" köpek markası
  • amerikan filmlerinde sikca gordugumuz , genellik boyunlarinda kirmizi bandana bulunan , cogunlukla sam ve kevin lerin olusturdugu kopek cinsi. insan dostu oldugunu belirtmek ugruna bir suru sam ya da kevin filmi cekilmistir , hic olmadi butun aile filmleri yada dizilerinde bi adet bulunmasi farzdir.
  • can ve papi adlı iki adet arkadaşımın mensubu olduğu tür.
  • yavruyken özellikle akbaş cinsi kangal köpekleri ile rahatlıkla karıştırılabilecek şirin bir tür.
  • her gorduklerini yiyen, eve giren hırsızla bile oynayacak kadar arkadas canlısı, kıskanınca "bak ayagım topallıyor" triplerine giren, ertesi gun ise hangi ayagının topallaması gerektigini unutabilen, rengi beyazdan kızıla degisebilen av kopegi cinsi. perdeli patileriyle kolayca yuzer ve "git al getir" dedigin herseyi "sen daha yakınsın sen alsan?" demeden getirmek icin kosar, ama yarı yolda ne yapacagını unutabilir. pek akıllıdır ama aklını kendine kullanmayı tercih edebilir iste o zaman kim kopek kim sahip karısabilir.
  • yerküre üzerindeki en aşmış köpek türü. yavruları o kadar şirindir ki elinize aldığınızda parçalamanız an meselesidir.
hesabın var mı? giriş yap