• 2020 yılında vizyona girmesi beklenen erdem tepegöz filmi.

başrolleri numan acar ve selin kavak gibi almanya kokenli kaliteli oyuncular olması da beklentileri arttırıyor.

en yakın zamanda perdede izleyebilmek dileğiyle.
  • yönetmenliğini erdem tepegöz'ün yaptığı, oyuncu kadrosunda numan acar, vedat erincin, ahmet meli·h yılmaz, emrullah çakay, muharrem bayrak ve selin kavak'ın yer aldığı film.

dünya prömiyerini 42. moskova uluslararası film festivali'nde yapacak olan film, türkiye prömiyerini 57. antalya altın portakal film festivali'nde yapacak.

2012 yılında çektiği ilk filmi zerre'yle iç burkan bir insan hikâyesini incelikle perdeye taşıyan erdem tepegöz, bu kez insanlığın her an izlendiği bir dünyadaki var oluşuna dair sorular soruyor. distopik bir dünyaya kuşkucu bir bakış atan film, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrika bölgesinde bir grup işçinin hayatına odaklanıyor. tüm gününü kameraların takibinde çalışarak geçiren bir maden işçisi, içinde bulundukları yapıdan şüphe duymaya başlıyor ve kameraları kontrol ediyor. kabloları takip edip sistemi sorguladıkça, başka bilinmezlikler, derinlikler ve gerçekler gün yüzüne çıkıyor.

edit 1: film, 42. moskova uluslararası film festivali'nde "jüri özel ödülü"nü kazandı.

edit 2: film, 57. antalya altın portakal film festivali'nde "en iyi görüntü yönetmeni (hayk kirakosyan), "en iyi sanat yönetmeni (armen ghazaryan)", "en iyi müzik (greg dombrowski)", "film-yön en iyi yönetmen (erdem tepegöz)" ve "siyad en iyi film" ödüllerinin sahibi oldu.
  • altın portakal'da 5 ödül alan film. yurtdışından da ödüllerle dönmesi muhtemel, özellikle filmin çekildiği fabrika çok etkileyici.
  • minimum diyalogla maksimum anlatıma örnek teşkil eden bir film olmuş.

bugün izledim ve oldukça başarılı buldum. yarın sinemalarda olacak ve kesinlikle izlenmeli.
  • simdi antalya film festivali listesinde gordum ve cok merak ettim cidden. erdem tepegoz'un onceki filmi cok basariliydi, yine kaliteli is yaptigina eminim.

bir de konusu cok ilginc gibi, sovyetler'den kalma eski bir maden kasabasinda cekilmis ve bilimkurgu temali filmmis. hayal dunyasi cok genis gibi. bekleyelim bakalim

(bkz: https://www.haberturk.com/…rgu-filmi-1966476-sinema)
  • oldukça suskun bir dili var. tek bir kişi üzerinden anlatılmış ama başarılı diyebileceğimiz bir film. sistem eleştirisinden ziyade algı yönetimine yapılan bir vurgu var denilse daha doğru olur. pandeminin vurduğu bir film ne yazık ki.
  • duyduğum kadarıyla son on dakikasında kapitalist sisteme fena yardırmış.
  • yönetmenliğini erdem tepegöz'ün yaptığı distopik film (2020).
    numan acar ve vedat erincin oyuncular arasında...

görüntü yönetmeni hayk giragosyan ve sanat yönetmeni armen ghazaryan başarılı denilebilir.
    film gürcistan'da faal 1 madende çekilmiş... filmde esas vurgu mekanda...

yönetmenin ilk filmi "zerre"nin çarpıcılığını beklemeyin...

ps: distopik film severim, ama maalesef tavsiye etmek zor...
  • yönetmeni de film de altın portakal ödülünü almıştır.
  • türk bir yönetmenin distopik bir film çekmesi ve bunu teknik açıdan çok iyi kotarmış olması bile filmi beğenmek için yeterli bir sebep. kaldı ki birçok artı daha eklenebilir.
    film görselliğiyle etkilemeye başlıyor ilk önce. devamında biraz kafa karıştırıyor ama her şeyi yerli yerine oturtup tatmin edici bir sonla bitiyor. sonunda verilmek istenen mesajın sadece bir sistem eleştirisi olmasından ziyade alegorik olarak tanrı sorgulaması yapması fikri benim daha çok hoşuma gitti.
    keyifli vakit geçirme amacı güdülüyorsa izlenmemeli. yok kafamda bir şeyleri dürtsün farklılık yaşatsın isteniyorsa amaca ulaştıracak bir film.
hesabın var mı? giriş yap