• tanıştığım bir gürcünün dediklerini aynen aktarıyorum..
    bir gürcü iyidir
    iki gürcü normaldir
    üç gürcü mafyadır!!

normalde çok sıcak kanlı ,esprili olan bu insanlar demekki bir araya gelince azıtıyor.
    bunun dışında gözleri hafif patlak ve kırmızı gibidir sanki , ve bende hepsini birbirine benzetiyorum.
  • p ve f harflerinin yeri konusunda rahatsızlıkları olan enterasan bir millettir. pırında fizza yapar bunlar,farka giderler,pord pocusa binerler..
  • -yahu sen upacuk, pare kadar arabasun, gel sen benum onume fark et, olacak şey mi? şeklinde hayret cümlesi kuran bir kamyon şoförünün dahil olduğu ulustur.
  • geçen sakarya'nın bir köyünde çalışan gürcülerin masasına misafir olma fırsatım oldu. tabi masa dedikse öyle ev falan değil bir barakanın içindeki bekar odasının ortasında duran bir masa. gürcü kardeşlerden 2'si dilimizi konuşabiliyor diğer ikisi ise çok az anlayabiliyor. memleketten getirdikleri ev yapımı votka ikram ettiler, votka ama insanın boğazından aşağıya akarken kulaklarından ateş fışkırtan cinsinden. ayrıca şarap yapımından da iyi anladıkları anlaşılıyordu. kafayı çekip kendi dillerinde şarkılar söylediler hep bir ağızdan. neşeli, cana yakın, eğlenmeyi seven ve bilen insanlar.

aynı gürcüler müslüman olunca kös kös oturan sıkıcı tiplere dönüşmüşler ülkemizde.
  • halk müzikleri çok sesli olan dünyadaki -muhtemelen- tek halk. köy düğünlerinde yaşlı başlı dedeleri değme profesyonel korolara taş çıkaracak ustalıkta çok sesli şarkılar söylerken görüp afallayabilirsiniz. kızları, diğer kafkas kökenli halkların kızları gibi çok güzel olur (bkz: çerkez kızı), erkekleri ise genellikle uzun boylu dalyan gibidir. herhangi bir sıradan insan evladı, ne yemek yemekte, ne de çalışmakta gürcülerle yarışamaz.
  • genetik olarak sicak kanli ve cabuk sinirlenen irk.
  • bir kafkasya halkı, anaerkil olmaları (basklar gibi) ve dillerinin bask diline yakın olması sebebiyle kafa karıştırırlar.

müslüman olanların çoğu 93 harbi sirasinda türkiye cumhuriyeti'ne göçmüşlerdir. genellikle dağ köylerinde yerleşmeyi tercih ederler, koca turkiye'de deniz kenarinda kurulmus olan sadece bir gurcu koyu vardir o da sakarya'dadir, yani ruslardan bir hayli uzakta. bağıra çağıra konuşmaları ve yüksek desibelle gülmeleri ile tanınırlar. turkiye'dekiler olmasa bile gurcistan'dakiler kelimenin gercek anlami ile bokunu cikarana kadar icerler.

birebir sozluk'ten husnutas bu konuda bir duzeltmede bulunmus. cok hakli. 93 harbi sirasinda turkiye cumhuriyeti'ne degil osmanli imparatorlugu topraklarina goc etmislerdir.
  • geçenlerde misafir ettiğim gürcü bir arkadaşın, elindeki bira şişesini her kaldırışında "long live russia", "putin forever" diye ünlemesi vesilesiyle haberdar olduğum enteresan bir adete sahip halk: bu gürcü milleti eğer bira içiliyor ise, kadeh tokuştururken ironi yapar, ne hissediyor ne düşünüyorlar ise, tam aksini söylerlermiş.

yani bir başka deyişle bu aralar her birayı rusya'nın şerefine içen halk.
  • ordu patsa arasu at hırsuzluğu eder iken furulan paruk kardeşimizun ruhuna el patiha
    (ordu fatsa arası at hırsızlığı yaparken vurulan faruk kardeşimizin ruhuna el fatiha)

yukarıdakini yaşlı bir amca anlatmıştı, gençliğinde bunu anlatıp gülerlermiş kendi aralarında
  • oğullarına faruk, kızlarına fatma diye isimler koyup sonrasında yıllarca bu kişileri paruk (bkz: babam) ve patma diye çağıran kişilerdir.gürültücü, heyecanlı, tez canlı olurlar. kırmızı renge ayrıca bir düşkünlükleri vardır. (beş lira fazla olsun kırmızı olsun derdi babaannem bile). enteresan bir birbirlerini bin kişi içinden tanıma özellikleri vardır ve yunanistanın bir köyünde, değişik milletlerden gelmiş onlarca kişi içinden biri gelip size gürcü müsün sen dediğinde evet ama nasıl yani dersiniz, konuşmandan ve el kol hareketlerinden anladım diyebilir.karadeniz kıyısı boyunca pek çok gürcü köyü vardır ve bunlardan biri için:
    (bkz: melenagzı)

bunun dışında da;
    gürcüler hakkında iki şey:
    1. her gürcü kendi içinde bir devlettir. (stalin söylemiş bunu. ve bu söz beraberinde babam, stalin'in bu yüzden yönetime gelir gelmez kendisini desteklemiş olan onlarca gürcüyü öldürttüğünü söyler, çünkü onu bir tek onlar yerinden edebilirmiş onun düşüncesine göre)
    2. gürcüye sormuşlar, gürcü olmasaydın ne olurdun diye, mahçup olurdum demiş. * (pirosmani dergisinde yayınlanan bir röportajda okudum, günüm neşelendi.)

edit:yaşanan savaş sonrası mazur kaldıkları barbarlığın yaralarını örtmeye çalışan, çok üzüntülü insanlardır.
    edit 2: düzeltmeler konusunda yardımlarından ötürü karviskaliye teşekkürü borç bilirim.
hesabın var mı? giriş yap