• yetişkinler için hayatidir; çocuklardan temin edebilirsiniz..

http://i.imgur.com/ahf5k.jpg (bkz: sergio aragones)
  • eğer bir tekne yapmak istiyorsanız, insanlara ağaç kestirmeye, herkesi bir işe koşmaya, sağa sola buyruklar yağdırmaya kalkmayın. onlara engin, uçsuz bucaksız denizin özlemini duymayı öğretin, yeter..*
  • insanın beynini farklı bir algı sistemiyle çalışmasıyla ortaya çıkan, benim sürekli yaptığım ve varolma amacımdır, ayrıca hayattaki bir çok hedefimi koymayı sağlayan olgudur.
  • "hayal gücü deyince, bir algının, o algıyı yaratan obje olmaksızın yeniden yaratılmış olmasını anlıyoruz."

insan tabiatını tanıma - alfred adler
  • öyle böyle bir şey değildir. tahmin edemez, sınırlarını çizemezsiniz. son zamanlarda bozdu ama çok bozdu önünü alamadık o derece. buna aşırı derecede sahip olanlar var ki sormayın..
  • nörolojik olarak önceden tecrübe edilmiş anıların bileşim haline getirilerek yeniden kurgulanması durumudur.

örneğin bir fil düşünün. muhtemelen kimse bunda zorlanmayacaktır. bu düşüncenin ortaya çıkabilmesini sağlayan şey, hepimizin önceden bir fil görmüş olmasıdır (belgesellerde, hayvanat bahçelerinde veya safarilerde). bu görüntü bir veya birkaç nöronda tutulan bir hafızadır ve yeniden uyandırılarak hayal edilmesini olanaklı kılar. şimdi kırmızı rengi gözünüzde canlandırın. bu da mümkündür çünkü bir görsel bozukluğunuz yoksa kırmızı rengi zaten biliyorsunuzdur. peki şimdi kırmızı renkli bir fil hayal edin! bunu da herkes yapabilir, peki daha önce kırmızı renkli bir fil gören var mı? buradaki çalışma mekanizması, kırmızı rengi ve fili kaydetmiş nöronların aynı anda çalışması ile gerçekleşir.

bu çalışma prensibi, günümüzde sanatçıların esinlenme dediği kavramı açıklamaktadır (ürünleri, aslında daha önce tecrübe ettikleri diğer sanat ürünlerinin bir araya gelmesidir). aynı zamanda günümüz çocuklarının neden daha güçlü bir hayal gücüne sahip olduğu (güçlenen iletişim kanalları ile daha fazla görsel-işitsel hafıza biriktirebiliyorlar), veya bir "nilüfer çiçeğini kör bir su yılanına anlatmak" olarak tariflenen durumu açıklar.
  • rüyanın, uyanık vaziyetteki hali. rüyamda gö.. öhm tanıştığım kızları gerçek hayatta görme imkanım bile yok. ha pardon 1-2 tanesine yakını viktoryas sikritte seyretmiştim geçen yılbaşı. neyse konu o değil.

hayal gücü muhteşem bir şey. bilgisayar başında biriyle tanışıyorsun, konuştuğun kişiyi rüyalarında gördüğün mükemmel kadın olarak hayal ediyorsun. kadınla gerçek hayatta tanışana kadar yaşadığın yazışmaların tadı en güzel anlarda dahi bulamazsın. çünkü karşındaki senin hayalini kurduğun insan.

gelelim bununla ilgili başımdan geçen en güzel örneğe. 19-20 yaşlarındayım. izmir hipodromun olduğu caddeden geçerken, civarda at biniş eğitim yeri mi ne var. bir at, üstünde incecik uzun bir kız. kıyafetleri zaten biliyorsunuz, erkekte komik durur ama, bayanlar da muhteşemdir. tabi uzak kızı tam göremiyorum. ama nasıl hayal kuruyorum. gücün son noktası. geçtim ve içimden dönme dedim. bırak hayallerin deki kadın olarak kalsın. dönme!

olmadı, merak üstün geldi, geri döndüm ve 35 li yaşlarda bir kadın çıktı. o an için çok büyük hayal kırıklığıydı ancak şimdi olsa, harbi ya şimdi olsa hayallerimin kadını.
  • tahminlerime göre, küçükken dinlenilen masallarla o zamandan gelişmeye başlayan şey.
    çocukken ilk dinlenilen masalları hatırlarsan, o zamandan anlatılan şeyler için kafanda bir görüntü oluşurdu..
    çocukken çok masal, hikaye dinleyememiş biri olarak, o görüntüler hala orada duruyordur.
    çocuklara daha çok hikaye anlatmak gerektiğini düşünüyorum.
    çok masal, hikaye dinlemiş biri, hayal gücünün geniş olduğunu düşünüyorsa da, etkisi oldu diye masalın kendisine etkisi olup olmadığını söyleyebilir.
hesabın var mı? giriş yap