• nazgul gibin çığlık atardı bu otobüs ciröööaaayeaak diye. sahilde tarabya - sarıyer arasında allah ne verdiyse basardı şoferler. artık fites mi atmıyodu, noluyoduysa bu parkurda çok duyulurdu. bir şefer abiden şöyle bi yorum duymuştum "bu ikaruslar şimdi bomboş. süslü kadın gibi. 3 tane düğme var, tırt. halbuki manlar ne güzeldi. dopdolu na bu panel. anadolu gadını gibi, karıncaydı bee." ciröööaaayeaak.

o amca da, ikarus da, man da tarih oldu. sesi hala kulağımda.

""
    istanbul- otobüs filosunu baştan sona yenileyen iett, istanbul’da toplu taşımanın yükünü on yıllardır üstlenen ve şehrin gelişimine tanıklık eden ıkarus ve man marka otobüsleri geçen yılın sonunda servis dışına ayırdı.

iett, başta istanbullular olmak üzere istanbul’a yolu düşen herkesin anılarında özel bir yer tutan; filmlerde, reklamlarda, kitaplarda, afişlerde ve insanların özel fotoğraflarında milyonlarca defa kareye giren ıkarus ve man marka otobüsleri hizmet dışına aldı. 2012 yılı itibariyle filosunda bulunan eski model araçları servis dışına ayırmaya başlayan iett, ilk aşamada 1004 adet ıkarus ve 326 adet man marka otobüsü hizmet dışına aldı. 2013 yılı başlangıcından itibaren devam eden filo yenileme çalışmalarına paralel olarak, istanbul yollarında seferlerine devam eden ıkarus ve man otobüslerin tamamı geçen yılın sonunda yollardan çekildi.

ıkarus’un serüveni 1957 yılında alınan bir araç ile başlamıştı
    istanbul’un sokak ve caddelerinde seferlerini sürdürürken şehrin on yıllar içindeki hızlı gelişimine tanıklık eden ve milyonlarca insanı taşıyan ıkarus marka otobüslerin iett’ye ilk giriş yılı 1957 yılında alınan bir araç ile başlamıştı. daha sonrasında 1979-80 yıllarında macaristan’da üretilen ıkarus marka araçların alım ihalesine çıkılarak 305 adet ıkarus-z260 (solo) ve 190 ikarus z280 (körüklü) iett filosuna katılmış, ıkarus marka otobüslerin istanbul yollarındaki uzun soluklu hizmet öyküsü devam etmişti. 1991-1994 yılları arasında yapılan ihalelerde ise 1404 adet ıkarus daha iett filosuna katılmıştı. iett, söz konusu alımların ihalesine çıkarken, pazarlığı dönemin istanbul büyükşehir belediye başkanı nurettin sözen yapmış, otobüsleri ise macaristan’dan iett şoförleri teslim almıştı.

ıkaruslar kefalet anlaşmasıyla alınmıştı
    1979-80 yıllarında filoya dahil edilen ıkarus marka otobüslerin ilginç bir alım öyküsü var: türkiye’nin döviz sıkıntısı yaşaması ve kredibilitesinin yetersiz olması sebebiyle hiçbir otobüs firması iett’nin alım ihalesine teklif vermemişti. macaristan ise peşin alım şartıyla ihaleye gireceğini bildirmişti. merkez bankası ile macaristan milli bankası arasında yapılan pazarlıklar sonucunda otobüslerin alımı gerçekleştirildi. yapılan kefalet anlaşması ile istanbul büyükşehir belediyesi ikarus marka otobüsleri alırken, macaristan da karşılığında türkiye’den pamuk, tütün, yaş meyve ve sebze almıştı. yani teslim edilen otobüsler karşılığında macaristan, türkiye’den çeşitli ürünler almıştı. 1992 ve 1994 yılları arasında yapılan alımlarda ise bu anlaşma iptal edilmiş ve banka kredisiyle 1404 adet ikarus otobüs iett’ye teslim edilmişti. 80’li yıllarda alınan otobüsler ise istanbul’dan macaristan’a giden şoförler ile getirilmişti. yaklaşık 1500 km’lik yol, 20’şerli konvoylar halinde kat edilmişti.

yeşilçam filmlerinin birçok sahnesinde görünen, 1950’li yıllardan günümüze birçok kuşağın hafızalarında yer tutan ıkarus ve man marka otobüslerden bazıları, anadolu’da ihtiyacı olan belediyelere verilirken, 40 adet ıkarus marka solo otobüs te istanbul büyükşehir belediyesi’nin yürüttüğü ortak projeler kapsamında liberya, çad cumhuriyeti ve monrovia belediyesi’ne bağışlanacak. bazıları ise ilerideki yıllarda kurulması planlanan iett müzesi’nde eski ve yeni kuşakların ziyaretine sunularak tarihi görevlerine devam edecekler.

""
  • kırmızı ışıkta veya durakta yolcu alırken kafayı cama dayamanın imkansız olduğu otobüs markası. az sektirmedi kafamızı rolantide çalışırken.
  • son hızdayken benzinli arabanın kesiciye girmesi gibi tıtıtıtı diye ses çıkaran taş gibi otobüslerle seyahat etmiş efsane nesildir.
  • 2009 senesine kadar kullandım ben bunları çünkü üniversiteme meskun mahal otobüsünü vermişlerdi. hiçbir şekilde içinde müzik dinleyemezdik, o günün medya oynatıcıları da bunun motor sesini bastıracak volümü veremezdi, bugünküler de veremez. benim bir gün bir arkadaşım delirmişti artık bağırmıştı "abi motorda kulaklık jakı varsa oraya takalım da bari motor sesini doğru düzgün dinleyelim" diye.

bir vites geçirme sesi vardı "ciiaaaayk" diye, "aha bu sefer kırdı şanzımanı" derdik ama otobüs hiç bozulmaz hep giderdi. ey gidi.
  • her neslin efsane olma mastürbasyonu
  • ikarusların eşşek ziki gibi 1 metrelik vitesi vardı. şoförde vitese tam basmaz, garrrççç diye vites geçirme sesini çıkarırdı.

ayrıca leyland marka araçların arka sağ köşesinde egzos bacası olurdu, kışın süper ısıtırdı, yazın otobüs kalabalıksa pişe pişe giderdiniz.
  • macar malıydı galiba.
  • emin olmamakla birlikte, 2007'ye kadar bindiğimi hatırlıyorum. giderken öyle bir uğultu olurdu ki içinde bir defasında kulaklığı çıkarıp şarkıya eşlik etmiştim kimse de dönüp bakmadı belki de deli sandılar *
  • otobüsün içindeki ter kokusu,egsoz kokusu ve makine yağı kokusunu hatırlıyorum.
    bazı koltukların altında elektrikli ısıtıcılar vardı.
    boş yer olduğu halde körükteki çıtalara otururduk, oralarda yer verme stresi olmazdı.
  • (bkz: 525)
hesabın var mı? giriş yap