• (bkz: yıllar geçse de üstünden bu kalp seni unutur mu)

kaderin cilvesi olsa gerek, profesyonel kariyerindeki son golünü, ankaragücü formasıyla inönü'ye çıktığı ilk maç olan 30 ekim 2005 beşiktaş ankaragücü maçı'nda beşiktaş'a atmıştır. golü atınca boynu bükük, başı düşük şekilde santraya yürüyen bu tatar oğlanı bütün stadyum ayakta alkışlamıştır (kadir gecesine gelen o maç koy ateiste koy sataniste koy putpereste tezahüratının ilk kez yapıldığı maçtı ayrıca. hemen ardından o dönem gündemin en önemli konusu olan islami terör örgütü el kaide'ye gönderme yapılarak "ateizm onuru kaideyi yenecek" diye bağırmıştı bütün taraftarlar).

attığı golleri, gollerden sonra gidip korner direğini tekmelemesi, dövmesi, sempatik ama çekingen duruşu... ne güzel adamdın sen be ilhan. adın her geçtiğinde yalçın çetin'in sevinç nidalarını duyuyorum ben hala, kep atma törenine gitmeyip evde seyrettiğim o maçı ve bize yaşattığın o sevinci ve sesleri unutmuyorum:

"ilhan… ilhan… ve goool… yarı finaldeyiz! dünya’nın 4 büyük takımının arasındayız…"
  • 2002 dünya kupasında bir ülkenin mutuluktan çıldırmasına vesile olmuş kişi.

eski türkiye'nin hatırlanan yüzü.
  • ömrü boyunca 1.5 sezon iyi futbol oynayan oyuncu. o yıllarda da gol krallığını arif erdem ile paylaşmıştı. popülerliğinin onda biri kadar futbol oynamadı bu adam.

hakan şükür'den daha iyi diyebilmek için tineri damardan almak gerekiyor. ilhan mansız'ın forma giyme sayısından fazla gol atmış adam.
  • görsel

2000-2001 sezonuydu bu sanırım.adana 5 ocak stadında bu maçı canlı izliyoruz.hem 19 mayıs olması hem samsun'la oynadığımızdan dostluk maçı gibi bir maç.ilk o zaman ilhan ve tümer'i gördüm.tümer ortadan ilhan'ın önüne bırakıyor ilhan öyle bir koşuyor ki ayağının altından çimler sağa sola saçılıyor,tribün dolu olduğu halde koşarken pat pat seslerini duyabiliyorsunuz.alıyor,götürüyor, çaprazdan vurup asıyor.içimden geçiriyorum "keşke tümer ve ilhan beşiktaş'a gelse" diye.bu adamlar kesinlikle boş değillerdi.boş diyenlere aldırış etmeyin forvet dediğin adam güçlü olur yetişemezsin,tutamazsın,zehir gibi olur.ilhan öyle bir topçuydu işte.yukarda yazılmış yanlış tercihler olmasa türk futbol efsanesi olurdu ki bu haliyle bile unutulmaz olmayı başarmıştır.
  • "beşiktaş formasını bir daha giyemeyeceğimi anladığım gün, futbolu bıraktım."

ilhan mansız
  • bu adam'ın farklı biri olduğunu bir denizli beşiktaş maçı göstermiştir. dönemin kalecisi fevzi öyle saçma iki gol yer ki gider kafasını kale direğine vurur. beşiktaş devreye yenik girer ikinci yarı ise bambaşka bir beşiktaş başlar ilhan golleri sıralar ve attığı ikinci golden sonra formasını çıkarır, tribünlere koşar. formasını çıkardığında o an üzerinde fevzi'nin forması belirir. adam fevzi'nin yedek formasını devre arasında giymiş, kendi formasını da üzerine çekmiştir. bu hareket show olarak da nitelenebilir. ben daha çok takım olma, arkadaşına destek çıkma olarak yorumluyorum. formasını ilhan da gören fevzi de gözyaşlarına boğulur.
  • meniskus ameliyati oldugu gunun aksami koltuk degnekleriyle gece klubune gidecek kadar üst düzey bir bar profesyoneliydi, mekandaki koltuguna o derece bagliydi.

fedakarlik yapip o gun bile işe gitmisti.
  • roberto carlos'a attigi calim ve sac stiliyle baya once uzak dogu sonra da dunya'da sukse yapmis bir isimdi. ne survivor'i?
  • bazen yeni neslin ne kadar küçük olduğunu unutuyorum. ilhan'ın oynadığı yıllar daha dün olmasına rağmen adamlar yetişememiş veya hatırlayacak kadar büyümemişler resmen.

survivor'da ne yapıyor bilmiyorum ama sahada oldukça etkiliydi. gol ortalamasını beğenmeyip mustafa pektemek'le bir tutmak nedir anlamadım. .54,5 gayet iyi bir ortalamadır. feyyaz'ın beşiktaş ortalaması .53, hakan'ın gs ortalaması .55 idi.
    geç parladı, bize geç geldi. o yüzden az oynayabildi beşiktaş'ta.

dünya kupası'nda ölümüne formsuz hakan yerine oynatılmayınca az küfür etmedi bütün millet şenol hoca'ya. adam oynadığı gibi yarı finale çıkardı zaten.

ayrıca evet oldukça savaşçıydı hatta kavgacıydı diyelim ama öyle rakip sakatlamaya falan da çıkmazdı, sallamayalım. cartona tarzı agresifliği vardı, roy keane tarzı değil.

japonya'ya muhteşem futbol ülkesi olduğu için değil dizinden zorlandığı için gitti. dünya kupası sebebiyle iyi de para veriyorlardı. zaten japonya'da ikinci maçında o diz patladı, daha da adam olmadı. reklamlarda falan oynadı ama bak, yoğurt kutularına suratı basıldı falan.
  • turkiye'nin gelecegi en parlak forveti.

4 yil sonra gelen edit: haltetmisim.
hesabın var mı? giriş yap