• yörük kültüründe idi sanırım. çiğ tanesi ile mayalanmıştır ilk yoğurt.
  • süt bozuluyor bir şekilde galiba, ondan sonra tadına bakıyorlar gideri var, hadi böyle bir şey yapak deyip deniyorlar.

bizim bulgaristan göçmeni bir nazım abi var, kendisi yoğurdu sütü kaynatırken içine gümüş yüzük atarak mı ne mayalıyordu öyle maya kullanmadan. bir ara tekrar soracağım kendisine.

edit: sordum demin, "evde yoğurt kalmadı, böyle bir şey denedik. ancak yokluktan ötürü denediğimiz bir şeydi o. gündüz kaynamış sütü cam kaba boşalttım, bıraktım içindeki gümüş yüzükle pencerede güneş gören yere, akşama doğru yoğurtlaşmıştı o. ama gene de en güzel yoğurt mayayla yapılan." dedi kendisi. gene de deneyeceğim ama bu gümüş yüzükle yoğurt yapma işini.
  • erkeğin kaburga kemiğinden mayalanmıştır.

edit: oğlum şaka yaptım lan. adamın biri kemiği kırıp iliğin sütle temas etmesini mi sağlamalıyız diye sormuş özelden. morga gidip ceset parçalayacak galiba. *
  • mayalamak için nohut kullanılır.
  • yoğurt çam kozalağı ile de yapılıyor
    https://yemek.com/…am-kozalagi-ile-yogurt-mayalama/
  • çam kozalağı henüz yeşil iken yoğurt mayalamakta kullanılıyor. kendim denemedim ama deneyen bir arkadaşım var. sonuç başarılı.
  • bi sutcu sutu agacin altina koymus, sonra yanlislikla kozalak dusmus de mayalanmis mi ne oyle bi rivayet oldugunu biliyorum
  • anadolu'da pasli demir gibi necis malzemelerin kullanildigini biliyoruz.

(bkz: ahmet hasimin 1919 anadolusunu anlatan mektubu)
  • nohut mayası ile.
  • ilk peynirin sütün şırdanda saklanması ve uzun süre beklemesi yüzünden meydana geldiği düşünülmekte. yoğurdun da muhtemelen süt saklanırken ortaya çıkmış olması gerek. toprağa gömülen veya toprağa yakın bir süt küpü ile toprak birleşimi sonucu yoğurt ortaya çıkmış olmalı.

yoğurt, peynir, ayran, tereyağ falan hep sütün uzun süre bir yerde kalması sebebiyle oluşmuş olması gerek. mantıken tabii.
hesabın var mı? giriş yap