3642 entry daha
  • (bkz: #163746011) insanlar ağlayarak günlüğüne yazması gereken şeyleri sözlüğe yazarak debe'ye giriyor artık demek ki.
    ülke değiştirecek kadar kafası çalışan insan, o ülkeye varmadan önce bir muhasebe yapar, brüt/net maaşını hesaplar, aylık masrafım ne olur ay sonu elime ne kalır vs bir düşünür. vergi, council tax, kiralar vs sizden önce bedavaymış da siz gelir gelmez tepenize çökmüşler gibi çocukça şeyler yazıyorsunuz. %5'lik ayrıcalıklı alanlar hariç, dünyanın her yerinde maaşlı orta sınıf sisteme çalışır bunu öğrenin artık. yıllar önce kaçak gelip van yapan fish and chips shop açan adam benden çok kazanıyor mesela, ben de mi ağlayım? yurt dışına çıkan herkes wolf of wall street izleyip gaza geliyor herhalde. :)

tanım: tıpkı avrupa'nın geri kalanı gibi, maaşlı çalışarak zengin olunamayacak ülke. avrupa'da, o ülkenin yerlisi değilsen aza talim etmeyi öğreneceksin, vergilerinle asalak yerli halkı beslemekten gocunmayacaksın. sistem bu şekilde malesef. kira - mortgage ödemiyorsan kendine ait evin varsa çok iyi yaşarsın ama. dışarıdan gelmiş yalnız yaşayan bir beyaz yaka olarak en fazla belli bir standardını korursun. iyi kazanırsan üç beş seneye mortgage için peşinat biriktirirsin falan. çalışan iyi kazanan biriyle evlenir / uzun dönemli partner bulursan güçlerinizi birleştirip bir tık yükselirsiniz. onun dışında rüyalar ülkesi falan değildir. havası berbattır. ben yağmurlu hava severim kafasıyla gelmeyin bu başka bir seviye cidden. türkiye'de yağmur sevmek kolaydır çünkü yılın diğer altı ayı hava güneşli masmavidir. burası sürekli gri ve karanlık. bahar geldi artık hava açar dersin inadına daha da soğur. bir de terraced house denen birleşik yapılı ve üst kattan herkesin birbirinin bahçesini izleyebildiği evler çok çirkindir, kendi evinde komşuyla göt göte yaşıyor hissi verir. almanya'da yaşarken daha mutluydum sanırım ama ne yapalım gelmiş bulundum...
    pembe panjurlu bir semi detached hatta daha güzeli detached house için birlikte mortgage'a girecek hanımlar eqlesin.
  • temiz havasindan sonra istanbulun anlik havasi pakistan gibi geliyor :(
  • s: turkiye'de imamhatip veya benzeri din temelli okullara egitimi super dahi olsa cocugunu gonderir misin?
    c: gondermem canim sen delirdin miiii !!!!
    s: tamam kizma yaa
    c: biz sekuleriz hayatim biliyosun

two years later...

c: sekerimmm senin kizi nereye yolladin?
    s: canim egitimi cok iyi dediler katolik okuluna gonderdik, simdi de rahatsiz olmaya basladim boyle dini torenler ilahiler etkinlikler filan oluyor.
    c: himmmm...

boyle tiplerin yasadigi inanilmaz bir ulkedir.

cevaplara edit: ilahi dinlemeye gidiyormusun katolik okullarda? gidiyorsun. bu ilahiler ibrahimi dinlerden mi geliyor? evet. cocugun bu etkinliklere katiliyor mu? evet. fizik matematik dersi veren ayni zamanda da kuran ogretilen ve bunlarin dinletisi yapilan bir okulla cok da bir farki var mi? yok. ikisi de benzer isler sekerim, sadece disaridan nasil giydirdigine gore degisir. farkli gorunecegiz diye gercekten komik oluyorsunuz.

not: ben cocugumu ikisine de gondermem goruslerim uymuyor.
  • ingiltere'deki church of england okullarının türkiye'deki imam hatip okullarıyla uzaktan yakından alakası yoktur.

hatta çeşitliliği koruyabilmek için church of england okullarının en az %15 hristiyan olmayan (musevi, müslüman, ateist, ve daha bir sürü) kökenden gelen çocukları alma zorunluluğu var.

bir taraf olabildiğince çeşitliliğe önem verirken öbür taraf "ne mozaiği ulan mermer" diye bağırıyor.

elbette hiçbir yer dünyanın en ideali değil, her yerin artıları, eksileri var, ama yani karşılaştırılan şeyler arasında da dağlar taşlar kadar fark var.
  • adamı, çocuğunu neden katolik okuluna gönderdi diye yargılamadan önce 10 kere düşünmelisiniz. bu ülkeye bazı insanlar din değiştirmekte içlerinde, büyük özenti ile geliyorlar, büyük hayranlık ile kendi özünden kopup (belki özünde müslüman değildi, toplum baskısından dolayı rol yapıyordu) bu ülkeye adapte olmakta yarışıyorlar, bunu da, "ay şekerim, şöyle, ay şekerim, böyle" diye gelecek tepkileri ekarte edecek şekilde idare ediyorlar. eleştirirken bir de bu açıdan düşünün.
    türkiye'deki "dini okullar"la karşılaştırma açısından;
    bir tanığımın çocuğu bu okullardan birisine gidiyor (diğer okullarda yer bulamamışlar, alelacele buraya yazdırmışlar), çocuğun okulda yaptığı aktivitelerden dolayı aldığı başarı belgesi üzerinde incil'den ayet var (elinde olmayan sebeplerden dolayi, cocugunu imam hatip'e gonderen, sekuler camiadan birisini dusunun, cocugunun elinede, uzerinde kuran'dan ayet oldugu basari belgesiyle eve gittigini hayal edin)*, çocuğu 2 yıldır aynı yere gönderiyorlar, ki 2 yıldır çevre okullarda yer bulabilirlerdi, belliki memnunlar durumdan. din konusu çok karmasik bir konu, kimseye karışmamalisiniz, kendinize de karıştırmamak sizin elinizde.
26 entry daha
hesabın var mı? giriş yap