• sadece fiziksel anlamda olacak bir şeydir. gereksizdir.
  • hayatında bir kez otobüs durağında birini görüp hoşlanmış bi kişinin başından geçmiş olay. pek de öyle postmodern bi durum gibi durmuyor..
  • hiç tanımamak ifadesinden neyi anladığımıza göre farklı yorumlanacak olaydır. yüzünü görüp hoşlandığınız hakkında hiçbirşey bilmediğiniz kişi söz konusu ise kendi çapında bir fiziksel tanımadan bahsedilebilir, hiç görmediğiniz, hakkında iyi şeyler duyduğunuz kişiden hoşlanmanızda ise gıyabi bir tanıma etkili olmaktadır. yani aslında hiç tanımadığınız birinden hoşlanmanız zordur, olumlu intibaya yol açan birşeyler vardır mutlaka. bu arada uzun seneler sonunda seni hiç tanımamışım diyen çiftler için ne söylenebilir bilemiyorum.
  • (bkz: anladim)

daha cok bilineni:

(bkz: dun gece hic tanimadigim bir erkege)
  • yusuf atilgan in aylak adam romaninda uzun uzun anlatilan durum.
  • şöyle ki; bu güne kadar ilk görüşte aşktı, yok efendim, insanın tanımadığı birinden hoşlanmasıydı, fasoydu, fisoydu bunlara inanmayan bir insandım. ilk görüşte aşkı, kişinin karşısındakinin görünümünden çok etkilenmesine bağlardım. e, hiç tanımadığı birinden hoşlanan insanı da başka bir sebebe bağlamak ayıp olur. bunlar, benim tamamen karşı olduğum, dış görünüşe hayran olup '' ay ben aşık oldum'' zırvalamaları gibi gelirdi. muhakkak öyle zırvalayanlar mevcuttur ama başıma gelince anladım, insanın hiç tanımadığı birinden hoşlanmasını. bu zamana kadar nice erkek gördüm, gerek yakışıklı, gerek karizmatik, ne bilim işte; ne kadar hoş türü varsa. ama bunlara hiç bi zaman aşık oldum zırvalamarı yapmadım. zaten benim için her zaman önemli olan; ruhen anlaşmak, hoşlaşmaktı.

geçen gün birini gördüm. migros'ta alışveriş yapıyordu. onunla ilk göz göze geldiğimizde sanki beynimden vurulmuşa döndüm. bir anda midemde garip yanmalar hissettim. birşeyler oluyordu vucudumda. iki yıldır bir sevgilim vardı ve bu zamana kadar da başıma böyle bir olay gelmemişti. kendimi toplamaya çalıştım, gözlerimi çevirdim ama gözlerim yine onunla buluşmak istiyordu. reyon aralarına gizleniyor, kendime gelmeye çalışıyordum. o da o ufak gözleriyle beni arıyordu. dayanamadım baktım. hani elektrik aldım derler ya, öyle birşeydi. çizgi filmlerde de şişko bi aşk meleği olur, iki kişi göz göze gelir, o şişko melek çıkar, kalpli oklar falan atar. saçma sapan şeyler işte. ne bilim, onu tanımıyordum, dediğim gibi dış görünüşe bakıp aşık oldum diyenlere de pek bi kıldım. kendimle çelişmeye başladım. ama bu farklı bla bla bla.. onu pazar günü görmüştüm, etkisi birkaç gün peşimi bırakmadı. tam unuttum derken; cumartesi günü yine migros'ta karşılaştık. ve yine göz göze geldiğimizde abartısız kalbim dışarı çıkıcak sandım. tekrar vucudumdaki o hareketlenmeler başladı. allah'ım n'oluyor diye kendi kendimle konuşmaya başladım. yine çok kez bakıştık, acaba yanına gidip konuşsam mı diye düşündüm ama yanında ailesi vardı, nasıl olcaktı? yine kendimle konuşmaya başladım. poffff..

şimdi düşünüyorum. bu haftasonu da onu görmeyi umut ediyorum, belki bu sefer gidip ona arkadaş olup olamayabiliceğimizi sorabilirim. onu tanımak istiyorum sadece...
  • sanırım ilk görüşte aşkın en güzel tanımıdır bu eylem.
  • zaman zaman başıma gelen bir durumdur. genelde iki kelime konuştuktan sonra yada yazdığı bir şeyi tesadüfen okursun kendinden bir şey bulursun birden o kişi sana tanıdık gelir gerisini merak edersin.daha neye benzediğini bile bilmiyorsundur ama yazdıklarında o satırları yazan insan seni gülümsetir içini sıcacık yapar. ilk görüşte aşk ile alakası olmayan bir durumdur. uzun süreli arkadaşlıklara dönüşebilen bir durumdur. iyi insanlar nadir bulunur. o yüzden etiketi ne olursa olsun çevremde olmasını isterim bu iyi insanların. genelde ince detayları fark edebilen , dürüst insanlardır tanıdıkça dahada çok sevilmeye başlanır dost olunur zamanla. insanın hayatı zenginleşir.
  • çevre tarafından tuhaf karşılanmakla birlikte son derece mümkün olan bir hadisedir. her güzel insanı tanımak mümkün olmadığı sürece -ki olmayacaktır- bu böyle devam edecektir.

misal ben 2-3 hafta kadar önce üst üste birkaç sabah işe giderken ankara metrosunda gördüğüm güzeli hala unutamadım ve belki yine karşılaşırız diye çeşitli uğurlar denemekteyim. tuhafsa tuhaf!
hesabın var mı? giriş yap