• bir toplumun psikolojisi nasıl çökertilir, nasıl yerle bir edilir yaşayarak öğreniyoruz. seçili bir azınlık dünya nimetlerinin tamamını zevk sefa içinde tadıyor toplumun geri kalanı bunları görüp umutsuzluk girdabına düşüp depresyona sürükleniyor. hayat keşke bu platformdaki kadar güllük gülistanlık olsa, herkes yese, içse, gezse. para gibi bir derdi olmasa. insanlar bu ütopyadan çıkıp gerçek hayata bir an evvel adapte olmaya çalışmalı.
  • böyle genellemelere asla inanmam ve teknolojik ürünleri desteklerim ama ilk defa buna katılıyorum.
  • uçuruma sürükleniyorsan kullanma?

bu özgürlük senin elinde. ben kullanmıyorum ve hiç de şikayet etmiyorum ne oluyor orada diye. sen neden ediyorsun?
  • kanımın son damlasına kadar hak veriyorum.aynı durum acun programlarında (özellikle survivor dediğin kalitesilik) da var. toplumu angutlaştırmak için özel olarak seçiliyor sanki bu tür uygulamalar.zaten eğitim ve gelir düzeyi düşük toplumu çalışmadan para kazanma, asalaklaştırma yönünde aptal tv programları/dizileri ve instagram gibi reklam hayat görselleri gençleri asalaklaştırıyor. senin benim kullanmıyor oluşumuz bu durumdan etkilenmediğimiz anlamına da gelmiyor. inanın şu an etrafımızdakilerin çoğunun gerizekalı olmasında bunların da etkisi var.
  • toplumun ezici cogunlugu gorgusuz ve kendini dunyanin merkezi saniyor. instagram tam da buradan yakaladi zaten.
  • iki göt, üç meme görüp kendine geliyor fakirler. bunu da çok görmeyin bu mazlum halka.
  • fotoğraf çekmek isterken uçurumdan düşüp hayatını kaybedenleri de unutmayalım
  • 2020 de bıraktığım, zeka ve toplum düşmanı uygulama için yeni fark edilen öngörü.
  • reels'i bir açıyorum 2 saat başından kalkamıyorum.

tanım: doğru tespittir.
  • kullanmama özgürlüğü demişsiniz, uçurumdan atlama filan demişsiniz de bu mecra günlük yaşamın içerisinde artık. özellikle z kuşağında bunu görmemek çok zor. ınstagram için yaşayan insanlar var yahu. bu siteye fotoğraf atmak için yeşil bir yerlere gidelim diyen arkadaşım var. bu sitedeki sahte güzellik algısından etkilenip yeme bozukluğu çeken sayısız genç kız var. kadın erkek ilişkisini düşürdüğü durumdan bahsetmiyorum bile. insanı aşktan sevgiden soğutur.

bazen "zaten olan şeyler, bizim etrafımızda olan insanların sosyal medyadaki varlıkları" diyorum ama bu kadar da olamaz. elbet iyi yönleri de var fakat benim düşünceme göre bir sosyal medya mecrası insan yaşamını bu kadar etkilememeli, insani ilişkileri bu kadar yozlaştırmamalı.
hesabın var mı? giriş yap