• he canım he yavrum bunlar hep planlı eskitme(!) o yüzden 5s cihazlara bile geldi güncelleme...

yok arkadaş insanlara birşeyi beğendirmek zor; 2013 yılında ürettiğin telefona 2018 yılında yazılım desteği sunarsın ona bile kulp takarlar...

telefon/tablet bazında hiç apple tarafına kaymamış ve hep android saflarında yer almış beni yine dellendiren suserlara birkaç çift lafım var...

bakınız 2013 yılında üretilmiş flagship cihazların durumu;
    samsung galaxy s4; aldığı son yazılım android lollipop (5.0.1)
    samsung galaxy note 3; aldığı son yazılım android lollipop (5.0.2)
    htc one m7; aldığı son yazılım android lollipop (5.1)
    lg g2; aldıgı son yazılım android lollipop (5.0.2)
    motorola moto x; aldığı son yazılım android lollipop (5.1)
    sony xperia z ultra; aldığı son yazılım android lollipop (5.1.1)

şu an güncel android sürümü ne; android pie (9)

yani bu kadar üretici vakti zamanında en pahalıya sattıkları telefonlar için yıllardır yazılım desteği sunmayınca sorun yok; apple aynı dönem sattığı telefona hala yazılım desteği sununca "planlı eskitme"...

nasıl görüyorlar büyük resmi ama vay arkadaş...

not : asus zenfone 5zspor
  • ölçüm hedesiyle birçok kişinin emaneti ölçeceği sürümdür.
  • yüklediğinizde fark edeceğiniz şeyler

1) kamera anında açılıyor, klavye hemen çıkıyor, cihaz genel olarak çok akıcı ve pili çok daha iyi gidiyor. applerin açılış hızı, geçiş animasyonları falan her şeyde ciddi iyileşme var.

2) bildirimler app'e göre gruplanmış. dokunduğunuzda tümü görünecek, aynı yerden de o app'in bildirimlerini kısabileceksiniz.

3) fotoğraflar app'inin sağ köşesinde arama tab'ı var, fotoğraflarınızın içeriğine lokasyonuna tarihine ve fotoğraflardaki kişilere göre gruplandığını göreceksiniz ve bunlara göre arama yapabileceksiniz. arayüzde de bazı iyileştirmeler var, hemen alışırsınız.

4) ayarlarda screen time var(türkçesi nedir bilmiyorum). hangi app ve app kategorisinde ne kadar zaman harcamışsınız, kaç bildirim gelmiş, telefonu kaç defa ele almışsınız hepsinin çetelesi orada tutuluyor. daha da iyisi bunlara limit belirleyebiliyorsunuz.

5) pil konusunda daha detaylı bilgi var, hangi ara ne yaparken boşalmış görebilirsiniz.

6) bed time(türkçe ne demişler bilmiyorum da hani uyku saatlerinizi ayarlayan app) artık otomatik olarak "rahatsız etme" moduna alıyor uyku saatiniz gelince. ben bunu iptal ettim.

7) "ölçüm" app'i ile boy ölçümü yapmak, ekstra animoji, facetime'da iyileştirmeler, mesajla gelen onay kodunu otomatik kopyalama, keychain ile login bilgilerini girme mekaniklerinde iyileşme gibi bir sürü ufak tefek güzellik
  • ölçüm uygulaması ile sikimi ölçtüğüm ve 22 cm sonucuna ulaştığım yeni ios sürümü. siri bile kendi kendine açılıp oha dedi. teşekkürler sitiv cabs.
  • iphone 6s’den iphone x’e kadarki modeller üzerinde aylardır test edip gözlemlediğim şekilde 5s, de ve 6 modellerini de hızlandırdığını okuyorum.

demek ki apple’ın aylar öncesinden yeni özelliklerden ziyade stabiliteye ağırlık veriyoruz demesinin bir nedeni varmış. 2013 ve 2014’de çıkan android cihazlar o zamanın işletim sistemlerine mahkum kalmışken apple’ın iphone 5s’i 6. yılına hızlandırarak sokması dertlerinin planlı eskitme olmadığını kanıtlıyor. bir de, o zaman 64 bit cpu ile geliyor dediğimizde ne gerek var diyenlerin ne büyük bir hata içinde oldukları ortaya çıktı. o 64 bit cpu olmasa, iphone 5s’in bu sürümle çalışması mümkün olmayacaktı.

apple 5 yıllık cihazları gençleştirerek türk kullanıcılarına bu ekonomik kriz zamanı en büyük armağanı verdi. belki de bu sayede yüzbinlerce kişi birkaç yıl daha yeni telefona ihtiyaç duymadan eski iphone’larını kullanmaya devam edebilecek. müşteri memnuniyeti için adamlar daha ne yapsın?
  • apple ios 12 sayfası

17 eylül tarihinde dağıtıma sunulacaktır. beta versiyonlarını kullananlara gelmiştir.
    11.4.1 ve daha eski sürümlerde bekleyenler pazartesi günü güncellemeye kavuşur.

sonrasında ise şunları konuşuruz:
    - telefon acayip hızlandı.
    - 5s 'e yükledim. yağ gibi akıyor.
    - şarj süresi acayip uzadı. yarım saattir kurcalıyorum hala %100.

- telefon acayip ısınmaya başladı.
    - şarjı su gibi içiyor.

- yapacağınız güncellemeyi .... telefonum kapandı açılmıyor.
    - bilinçli olarak telefonunuz yavaşlatılıyor. ben ios xxx kullanıyorum güncellemeyi düşünmüyorum.

bir de bug olabileceği için 12.1 güncellemesini bekleyenler gelirse kadroyu tamamlarız.
  • “ilk yayınlandığında indirilmez yeaa, 1-2 hafta bekleyip öyle yükleyin”ciler gelmiş mi diye baktım, gelmişler, hoşgeldiniz.

adama sorsan güvenlik açıkları, test edilmedi vs gibi savunma yapar. he zaten koca firma yüzlerce tester ile çalışmıyor, alpha,beta vs. gibi kelimeler de erkekleri belirleyen sıfatlar zaten. rastgele yapıp salıyorlar güncellemeyi, aynen kanka sen bekle.
  • amma tatava yaptınız amk indirin geçin işte. sanki bana nükleer füze kodu amk, alt tarafı telefonunuzu güncelleyeceksiniz.
  • 2 sene once aldigi telefonuna guncelleme gelmeyen kiskanc android kullanicilarinin cekemedigi guncelleme. 5 senelik telefon olan iphone 5s'e bile geldi bu guncelleme.
  • amcıklar işlemci saatini düşürdüklerinde yakalanınca adam gibi güncelleme vermişler. ipad mini 2 akıyor.

her zaman söylediğim gibi, isteseler iphone 4 bile roket gibi çalışır günümüzde.
hesabın var mı? giriş yap