• işe yeni giren elemanın iş yerindeki herkes çalışırken mesai saatinin dolmasıyla patrondan bile önce iş yerini terk etmesi. zamanla alışır bu eleman normale döner.
  • olması gerekeni yapan ancak nedense iş yerindeki topluluğun diğer durumu kabullenmesiyle mesai saatinden fazla çalışmak zorunda olmasının daha normal karşıalndığı durumdur. alışamazsa o toplulukta sivrilecek ya iş disiplini olmadığı/yeterince çalışmadığı gerekçesiyle işten çıkarılacak ya da bu tempoya dayanamayıp istifa edecektir.
  • -oo ıspanak bey, gidiyorsunuz demek.
    -napiyim be piç kurusu mesai bitmedi mi? kov lan beni.
    -kovmuyorum ulan.
    -tamam hadi iyi akşamlar.
  • mesai saati dolduktan sonra kimseyi sallamadan yapılan doğru hareket.
    patron, patrondur. adamın kendi işi, mesai saati dışında o çalışmayacak da ben mi çalışacağım.

madem işler mesai saatleri içinde yetişmiyor, o zaman terslik ya bana verdiğin iş yükündedir ya da aldığın eleman sayısında.
  • bunu anormalleştiren plaza köleleri tarafından yadırganan makul kişi. tavrını baştan koymazsa yarın öbür gün aynı sürüye dâhil edileceğini bilir. iş yeri dışında solunum yapamayanlara garip gelir tabii.
  • gayet yerinde bir eylem yapan elemandır. fazla mesai yapılacaksa parasını ekstra olarak alma hakkı vardır. insanların sosyal hayatları olduğu ve bunun iş performanslarının düşmemesi için çok önemli olduğu unutulmamalıdır.
  • patronların herkesin kendi gibi davranmasını beklediği bir muhitteyseniz saça tarağın verildiği bir durumdur. çok abartmaya gerek yok, patron kendi işini yapsın, siz de biten mesai sonrası kendi işinizi diye düşündürmektedir.
  • 5 dakika da erken çıkarım ki otobüs kaçmasın
  • biz bunu yazmıstık.

(bkz: #41876256)
hesabın var mı? giriş yap