• parmak parmak kestigimiz patatesleri soguk suda on bes-yirmi dk kadar bekletip, yaga atmadan evvel son kez soguk sudan gecirip nisastasindan arindirmaktir.

tuzunu da kizardiktan sonra atin ki yagina karışıp zehir gibi patatesler yemeyin. yanina da soğuk bi bira açmayı ihmal etmeyin. ranch sosa batira batira yiyebilirsiniz. afiyet olsun.
  • iyi partinin sırrı diye okuduğum başlıktır.
  • anne patatesi olmasıdır. dışarılarda yediğimiz o donmuş patatesleri nasıl kızartırsan kızart lezzeti bir yere kadardır.

adamakıllı taze patatesi kızartacaksın. öbür türlü tadı tuzu olmaz.
  • ilki ve en önemlisi kızartmalık patates kullanmaktır. bütün yemeklerde olduğu gibi uygun malzemeyi yani doğru patatesi seçmektir. çıtır çıtır sapsarı patates kızartmak istiyorsanız öncelikle yüksek miktarda nişasta içeren eski, sarı patatesler kullanılmalıdır. en iyi kızartmalık patatesler afyon ve bolu patatesleridir. taze patatesle yapılan kızartma çıtır olmaz.

ikinci aşama ise patatesleri kızartmaya hazırlamaktır. patatesleri iyice yıkayıp soyduktan sonra dilimleyip yaklaşık 1 saat boyunca mümkün olduğunca soğuk suyun içerisinde buzdolabında bekletmek gerekir. bu işlemin 2 faydası vardır. suda bekleyen patatesler kararmaz, rengini korur ve patateslerin kesilmiş yüzeylerindeki nişastanın fazlası akıp gider ve patatesler birbirine yapışmaz. sonra da hemen kızartma öncesi bu suyu boşaltıp patatesleri birkaç kez temiz suyla iyice durulamak ve patatesleri iyice kurulamak gerekir.

patatesi beklettiğiniz soğuk suyun içine biraz da sirke eklerseniz patatesler kızarınca çıtır çıtır olur.

kızartma aşaması çok önemlidir. çıtır çıtır patatesler için patatesleri 2 kez kızartmak, yani ön kızartma yapmak gerekir. ayrıca . derin bir tencere ve yüksek ısıya dayanıklı bir yağ kullanılmalıdır. zeytinyağı çabuk yanar, kızartma için ayçiçek yağı daha uygundur.

derince bir tencereye bolca ayçiçek yağı konulup orta-yüksek ateş üzerine oturtulur. yağın kızması beklenir ama çok kızmadan yaklaşık 150- 160 derece civarında bir sıcaklığa ulaşınca çok doldurmadan iyice kurulanmış patatesler atılır. ara sıra karıştırarak patatesler yumuşayıp, yarı saydam olana kadar ön kızartma yapılır. sonra delikli bir kepçe ile kağıt havlu serilmiş bir tabağa alınan patatesler soğumaya bırakılır.

tencerenin altı yüksek ateşe getirilir ve yağın ilk seferden daha kızgın, yani 180 -190 dereceye ulaşması beklenir. kızgın yağa ön kızartması yapılıp soğumuş patatesler fazla doldurmadan atılır ve karıştırarak kızartılır. kızaran patatesler kepçe ile yeniden içine kağıt havlu serilmiş tabağa alınır ve hemen bu aşamada tuzu serpilir.
  • dokunmamaktır. çıkarana kadar dokunmayacaksın, karıştırıp dokusunu bozmayacaksın.
  • (bkz: agria)
    yağ da temiz olursa tadından yenmez.
  • (bkz: fritöz)
  • yağı koyu renkli olması gerekiyor böyle siyaha yakın, ben dışarda öyle gördüm.
  • curly fries dilimleyici

bizim eşşek sıpaları kıvrık kızartma için sürekli sağlıksız şeyler yediriyorlardı bize, menü sipariş vermezsen bu şekilde olan patatesi de vermiyorlar ha.(bkz: avm menüleri)

yukarıdaki üründen aldım, siz daha ucuz satanı bulabilirsiniz.
    patatesleri soydum, kıvrattım ve attım buzluğa.
    30 dakika sonra çıkarıp kızgın yağa attım. dışı çıtır içi haşlanmış gibi oldu.
    bence sırrı budur.
hesabın var mı? giriş yap