• son bir yılı yazıyorum :

volkan patladı
    björk yine single çıkarmadı
    bu sene de balık bol
    milli takım süper gidiyor
    başbakan'ın panama'da parası çıktı, istifa

sürekli dönen haberler ise:

izlanda'nın görülesi 10 yeri
    game of thrones seti nerede
    geleceğimiz jeotermal enerji
    sinema meraklıları için izlanda haritası
    izlanda elfleri

nasıl huzurlu ülke bu. gerçi bunun başka versiyonu yeni zelanda'yı tercih ederim ben iklim açısından.
  • sıkıcı gündem. yine de bir yeni zelanda arttırıyorum,

izlanda da yine volkan patlamış filan. yeni zelanda;

- bayrak değiştirelim mi? yok değiştirmeyelim.
    - rugby iyi gidiyor, kriket iyi gidiyor.
    - türkiye'de bomba patlamış, biz anzaklarımızı anmak için haka yaptık.
    - trump ne biçim bir şey be?
    - pandalar çok şeker di mi?

bu.

haberlerin gerisi tamamen izlanda ile aynı,

- yüzüklerin efendisi turu
    - sinema severler için yeni zelanda rehberi
    - yeni zelanda'da mutlaka görmeniz gereken 10 yer

ve çok utanç verici olan;
    auckland ne kadar büyük ve karmaşık bir metropol!!! devasa şehir!!! auckland'ın trafik problemi!!! (eğer hayatınızda hiç "şehir" ya da "trafik" görmediyseniz)
  • türkiye'nin bir günlük gündemine denktir. bu karşılaştırmayı yapanlar içinde kendini sikip intihar edenler oldu.
  • ülkenin olduğu yer de önemli. plague ınc'de hastalığı izlanda'ya bulaştıramadın diye oyunu kaybediyorsun. sırf strateji yapıp izlanda'dan başlayan bile var. dünyanın* bir köşesindeki küçük bir ada neticede.
  • nüfus yaklaşımıyla düşük yoğunluğu açıklanmaya çalışılan gündem...

nüfus konusu gündem azlığını bir yere kadar açıklar. nüfus ister 500.000 olsun, ister 80 milyon, her ülkede bir tane parlamento, bir tane bakanlar kurulu, ortalama 3-4 adeet de meclise girmiş parti grubu vardır.

izlanda cumhuriyetini oluşturan temel değerlerin tartışmaya açılmasından kaynaklanan bir gündemin nüfusla ne alakası var? izlanda devlet başkanının başkanlık sistemi konusunda ısrar etmesinin ne ilgisi var ülkedeki kafa sayısıyla? o sözde çok ahlaksız batıda bir çocuk istismarı olayının gerçekleşmesi, bu istismarın kaçak vakıf evlerinden birinde olması, olayın ayyuka çıkması halinde siyasetçilerin vakfı korumaya girişmesinin, ülkenin kalabalık olup olmamasıyla ne alakası var?

rasyonalize edeceğim derken, götten argüman uydurmak...
  • çalışma bakanı gustaf heffsgörfsson bir işçinin mesai saatleri içerisinde kalp krizi geçirip ölmesi üzerine istifa etti.
  • izlanda'nın gündemini izlemeye devam ediyoruz.

türkiye'nin gündeminde; hayırcıların teröristliği, chp vekilinin tehdit edilmesi, darbecilerin yargılanması, bahçeli'nin idam çağrısı, suriye'deki askerlerimiz, mültecilere vatandaşlık, kardak'ta karasuları krizi vs var.

izlanda'nın gündeminde ise 'ananaslı pizza'.

--- spoiler ---

kuzey avrupa ülkelerinden izlanda, cumhurbaşkanı johannesson'un yaptığı ananaslı pizza açıklamasını tartışıyor.

lise öğrencileriyle yaptığı bir toplantıda, bir öğrenciden gelen ananaslı pizzalar hakkında ne düşündüğü şeklindeki bir soruya, "yetkim olsaydı, yasaklardım" şeklinde yanıt veren cumhurbaşkanı gudni th. johannesson izlandalılardan tepki aldı.

izlandalıların 'yasak' konusunda gösterdiği tepkinin ardından bir açıklama yapmak zorunda kalan johannesson, facebook sayfasından paylaştığı gönderide, "ananasları severim ama pizzanın üzerinde değil. insanların pizzanın üzerine ananas koymasını yasaklayacak bir yasa yapma yetkim yok. böyle bir yetkim olmadığı için de mutluyum. başkanlar sınırsız yetkilere sahip olmamalı. eğer beğenmediğim şeyleri yasaklayabilecek yetkiye sahip olsaydım, bu pozisyonda olmak istemezdim. öyle bir ülkede yaşamak istemem. pizzalara gelirsek, deniz ürünleri olanı önerebilirim." ifadelerini kullandı.

izlanda'nın 47 yaşındaki tarihçi cumhurbaşkanı, yüzde 97'ye varan halk desteğine sahip bulunuyor. johannesson geçtiğimiz günlerde de maaşına yapılması planlanan yüzde 20'lik zammı reddetmesiyle gündeme gelmişti.

haber linki

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap