3846 entry daha
  • dünyadaki en güzel ülke…

son 5 ayda toplamda 4 kere japonya’ya geldim ve şuan japonya’da iken tekrar 4 ay sonrasına tekrar bilet aldım.

toplamda 30 bölgede bulundum.(ishigaki dahil)

50 den fazla ülke gezmiş biri olarak kesinlikle sadece bu ülkeye taşınmak ve yaşamak istiyorum fakat burada sürekli yazan arkadaş çok güzel özetlemiş.

bu ülkede normal yolla gelirsem sürüneceğim gözüken, diploması, prosedür vb. fakat huzur içinde kesinlikle yaşayacağım.

diğer yola girersem bir özel hayatımın kalmayacağını düşünüyorum. hatta bu yüzden özellikle nagoya bölgesine gitmedim , gidersem şeytana uyup kalırım diye.

günün sonunda ingilizce ve rusça native seviyede birisi için burada yaşamak için akıl verebilecek birileri varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • bu yaz üç arkadaş gitmeyi planladığımız güzide doğu asya ülkesi. daha önce yurtdışına çıkmadığımdan mütevellit pasaportumda tahmin edebileceğiniz üzere çok damga yok..

böyle bir durumda geri çevrilme ihtimalim var mı? gitmeden önce planlı bir sekilde otel rezervasyonları, dönüş bileti ve bilimum belgeleri dokümanlayalım diyoruz, ne olur ne olmaz.

giden bazı türk vatandaşlarının sorguya çekildiğine dair haberler duydum, pasaport kontrolünde sorun yaşayanlar da olmuş sanırım. ilk kez ya da düzenli olarak japonya'ya seyahat eden arkadaşlar pasaport kontrolünde ve sonrasında yaşadıkları deneyimleri aktarabilirse çok sevinirim. bir yeşil uzağınızdayım. öbdüm.
  • iddialara göre tcnagoya başkonsolosluğu’nun 23 nisan çocuk bayramını kutlamadığı ülke.

bu duruma sinirlenen, japonya’da yaşayan çocuk ruhlu bir türk vatandaşı duruma tepkisini göstermek için durumu twitter’a taşımış. nagoya başkonsolosuğuna eposta göndermiş ve “neden 23 nisan bayramını kutlamadıklarını” sormuş.

“ merhaba

japonya'daki nagoya başkonsolosluğuna dün 23 nisan milli egemenlik ve çocuk bayramımız ile ilgili bir e posta attım -ektedir-.

sanırım görmediler ki nasıl yorumlamam gerektiğine dair bana henüz bir dönüş yapmadılar.

en son cumhuriyetimiz'in 100. yılında da bir takım resepsiyonlar düzenlenmiş, değil resepsiyonlardan haberimizin olması - ki elbette herkesi çağırmak mecburiyetleri yok.- inanın bir kutlama mesajı almayınca twitter üzerinden kendilerini durmadan eleştirmiştik.

olay biraz büyümüştü.

sanırım o eleştirilerin üzerine olacak, 10 kasım ile ilgili bir eposta almıştık ve nagoya'daki anma aktivitesine davet edilmiştik.
    ancak hafta içi ve çalışıyoruz. dolayısı ile kendilerine teşekkür etmiştik incelikleri sebebi ile.

fakat bu kez 23 nisan günü kendilerinden yine bir kutlama epostası dahi almayınca (elbette ki arkadaşlarıma da sordum), dün dayanamayıp ben konsolos ve konsolosluk çalışanlarının bayramını kutlamış ve kendilerine bir soru sormuştum - e posta soru mevcut-. üzerinden 24 saat geçmesine rağmen henüz bir cevap alamadım.

şimdi de "herhalde twitterı epostalardan daha çok kontrol ediyor olsalar gerek" diyerek, bir de buradan kendilerinin bayramını kutlayıp aynı soruyu kendilerine buradan sormak istedim. ancak fark ettim ki twitter hesaplarını da kapatmışlar.

eh, 2016 senesinde öğrenci olarak buraya geldiğimde, 10 kasım ile ilgili anma mesajını 10 kasımdan önce yayımlayan tokyo büyükelçiliği hesabına "daha erken, sakin olun" gibisinden bir uyarı tiviti attığım için, 8 sene önce tokyo büyükelçiliği de kendi vatandaşını -beni- tek bir tivit sebebi ile x hesabından engellediği için, haliyle hiçbir bilgiye ulaşamaz hale gelmiş olmam ise cabası.

gerçekten yurt dışındaki vatandaşlarınızı bu şekilde mi ciddiye alıyorsunuz çok merak ediyorum?

konsolosumuzun esnaf ile ne kadar ilgilendiğini ve insanlar tarafından sevildiğini zaman zaman duyuyorum ancak anladığım kadarıyla tc vatandaşı olarak en azından milli bayramlarımızda bir kutlama e postası almamız ya da elçilik ya da konsolosluğun yaptığı aktivitelerden haberimiz olması için illa ticaretle uğraşmamız gerekiyor...

akademisyen, mühendis-mimar, beyaz-mavi yakalı olmamız kafi değil midir?

üstelik bu sene türk-japon ilişkilerinin 100. yılı iken.

neyse.

e postadaki sorum baki.

kendilerine ben e posta ile ulaşamıyorum belli ki, sosyal medya hesaplarına da ya erişimim yok ya kendileri kapatmışlar.

illa ki bir ileten bulunur sanıyorum.

teşekkürler herkese.

#23nisan
    #23nisan1920
    #23nisan2024”

https://x.com/…althvader/status/1783405616830287875

kendisine kullanıcı ismi olarak “halkların demokratik padmesi” adını seçen birisinin bir devlet kurumunu 29 ekim, 10 kasın ve 23 nisan için darlaması ironik.

büyükelçilik çalışanları da bu duruma dayanamamış olacak ki ilgili şahıs tokyo büyükelçiliği tarafından engellenmiş. nagoya başkonsolosluğu ise twitter hesabını kapatmış.

( nagoya başkonsolosluğu’nun twitter hesabını kapatmasına üzüldüm. aktif olarak etkinlikler yapıyorlar. örneğin geçenlerde çomü japonca hocaları ve çomü japonca mezunları nagoya başkonsolosluğunu ziyaret edip öğrenciler, hocalar ve japonya’da yaşayan mezunlar hep birlikte poz vermişlerdi. bu durum bende yetkililerin işinin ehli kişiler ile çalıştığı izlemini vermişti. )

japonya’da yaşayıp da devlet kurumlarıya kavga etmek ilginç bir kafa.
    şimdi türkiye’deki işlerim için kullandığım eposta adresimi kontrol ettim. bana da 23 nisan mesajı gelmemiş. hemen yarın tokyo büyükelçine fax çekip durumu protesto edeyim.
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap