• gustav klimt'in 1899 yılında viyana üniversitesi'nin merasim salonunda sergilenmek üzere üniversitenin hukuk bölümünü temsilen yaptığı eserdir.

fakat bu eser diğer kardeşleri philosophie ve medizin gibi üniversite tarafından reddedildi. çünkü klimt her üç resimde de temaları beklenenden çok farklı tasvir etmişti. medizin'de ölüm karşısında yaşamı daha kaotik bir halde sergilerken, philosophie'de akıp giden bir hayat nehrinin arka planında olan bitene kayıtsız bir yüce varlık duruyordu.

medizin

philosophie

jurizprudenz'de ise tam bir meydan okuma vardı. hukuk felsefesine, yargı mantığına bir meydan okuma vardı. veritas yarı çıplak, justitia'nın kılıcı kör, lex ise tüm olacakları önceden bildirir halde.

jurisprudenz

resimler reddedilse de klimt'e geri verilmedi zira ücretleri çoktan ödenmişti. ikinci dünya savaşı sırasında savaştan zarar görmemeleri için 1943 yılında immendorf sarayı'na taşındılar. fakat 1945 yılında geri çekilen nazi ordusu sarayı ateşe verdi ve bu üç kardeş çıkan yangından yok oldular. bugün onlardan geriye bir kaç fotoğraf, taslak ve kopya üretim kaldı.

viyana üniversitesi reddetmiş olsa da, yaşadığımız bu günleri asla unutmamak için yeni ofisimin duvarında kendine güzel bir yer ayırdım.
  • ben bi kanada'ya gidiyorum diyip 4,5 yıldır gelmeyen, gelmesi için oğlanı askere gönderme kararı aldığım, yüzüne hasret kaldığım kankim.

hayır neredeyse her gün mesajlaşsak da insan, herhangi bir gündemle ilgili ciddi duruşunu, ardından pis sırıtışını, ve hemen peşinden gelen ince kahkahasını özlüyor...
  • kanada'ya yerleşmesiyle birlikte hasretlere hasret, özlemlere özlem katan bir başka badim.

adeta çok sonraları bulduğum çocukluk arkadaşım.

ps: kendisini tanıyalı neredeyse 20 sene olacak. yaşımız ortaya çıktı panpa
  • zannedersin bir özelliği futbolculuk. yazıklar olsun yazacağınız nickaltı entrylerine! adam entelektüelliğin dibi dibi. ayrıca marvel evrenini gözü kapalı çizer.

bu sene daha çok tanıma şerefine eriştiğim müthiş insanlardan.

sağ olsun.
  • ben bu adamı tanıyomuşum da tanımıyomuşum meğer. biz biliriz* onun ne futbolcu olduğunu. kısaca süper insan.
  • ilk olarak ekşi sözlük halı saha şenlikleri 2'de tanıdığım, halet-i ruhiyesini dışarı hiç yansıtmayan, soğukkanlı yapısını her daim korumuş bu adam, daha sonra hukukçu kişiliğiyle de ilgimi çekse de, asıl olarak karşı takımda bile olsa bir şekilde birlikte futbol oynayarak benzersiz bir keyif vermektedir bana. uzun bir dönem ara verdiği pazar maçlarına bu sezon* daha bir yoğun şekilde dönüş yaptığını ve tekrar eski günlerdeki gibi adından söz ettirerek futbolunu konuşturduğunu görmek keyif verici.
  • 10 yıl sonra yeniden aynı takımda buluştuğumuz güzel adam. tabii ki reset fc'de.*

ekşi sözlük birinci pazar ligi'nin kuruluş günlerini bilen ve halen oynayan bir ikimiz kaldık. daha fazla ayrı kalmaya gönlüm elvermiyordu vallahi.

öte yandan bu sene ikimiz de ikinci baharımızı yaşıyor gibiyiz ekşi karma fk sayesinde. gazoz ligi için takım kurma çalışmalarına başladığımda aklıma gelen ilk adamlardandı, ancak her mevkide bu kadar iyi olacağını ben de tahmin edememiştim. sakatlıkların uzak durmasını dilediğim badim.
  • ekşi sözlüğü başından beri takip eden adam. eli deyse birinci nesil hayvan olabilecekken, sözlüğe dahil olması üçüncü nesil i bulmuştur. üşengeçliğe bakar mısınız? ilk iki yıl sözlüğü, gülerken sandalyeden düşmek için kullanıp, üçüncü senesinde yazar olmayı akıl edebilmiş yazar.
  • iyi adamdır.
  • post apokaliptik bir çağda bile girilmez levhasından girmeyecek adam.
hesabın var mı? giriş yap