• ekşisözlük yüzünden,

(bkz: hatunların efendi adam yerine piç tercihi)

2004' te açılmış başlık. 17 yıldır okuya okuya bu hale getirildi bu toplum. he demek ki böylesi doğruymuş diye diye.
  • sever, sever. kadının hası efendi erkek, erkeğin hası efendi kadın sever.
    bu önermelerdeki efendi kavramı tartışmaya çok açık. efendi derken, düz, özelliksiz, sıradan erkekleri kast etmiyorum; çılgınlık yapacak olsa dahi efendice yapandan, oturup kalkmasını bilenden, konuştuğunda çamları devirmeyenden, her cümlesinde uzuvların yer almadığı, küfür etmeyenden, sevdim mi tam severim sildim mi bir kalemde, dediğinde bile efendice söyleyenden, efendice kıskanandan, kavgasını dahi efendice edenden, sırtından vurmayandan, özü sözü bir olandan bahsediyorum. kadını erkeği fark etmez, her insan efendi insan sever.
  • efendi meali;
    (bkz: korkak)
    (bkz: ilişkiyi yönetemeyen)
    (bkz: sorumluluk alamayan)

bunu kimse sevmez, sevmesinde.
  • hala anlamadın, sıkıcısın, monotonsun, renksizsin. efendilik değil bunlar.
  • yukarıda bir arkadaş fantezi dünyasını yazmış, yoktur öyle bir şey inanmayınız
  • yukarıdaki destan yazan net meriç.
  • 0 km tofasami binersin
    ikinci el ferrariyemi
  • başlıktaki ifadeden, kadınların efendi erkeği sevmedikleri gibi bir peşin hüküm anlaşılıyor. en az “kadınlar neden domates sevmez” demek kadar abuk bir yaklaşım bu.

sevmez değiller elbette, severler ama heyecanlı bulmadıkları için yanaşmaz, nötr kalırlar diyebiliriz. ayrıca da bunu tüm kadınlar için değil ama çoğunluk ve genelde de olgunlaşmamış kadınlar için söyleyebiliriz.

erkeklerin tüm ömrünü iyi seks yapan kadın peşinde harcayıp evlenmek için canhıraş şekilde bakire olanı aramasıyla benzer olarak, genelde serseri erkek seven kadınlar da serseri erkeklerle uçlarda yaşayıp evlilik için efendileri tercih etme eğilimindedirler.

bu tip kadınlar için efendi erkekler sıkıcı olur. efendi erkek, zaten en başta kendini bildiği için, kadına, “değiştirebileceğini umut ettiği; üzerinde oynama yapabileceği” bir şey bırakmamıştır. üzerinde bir emek hissetmez, “seni adam ettim” diyebilecek yanı yoktur. demonte değildir. hazır gelmiştir.

yine en basit olarak algıda seçilikle açıklayabiliriz bunu. duran pervaneler arasındaki dönen pervane ilk önce fark edilir. ele avuca sığmayan bir şeyi yakalayıp diğerlerinin arasından ayırarak kendine özel yapma motivasyonu, birçok kadın için bir başarıdır.

hemen yanında sigarasını için uzaklara bakan mutlu erkeğine “serseriydin ama içindeki iyi yanı gördüm, aslına sen güzel seven birisin. sadece kalbin kırılmış ondan böyle olmuşsun” diyerek onu kazanmıştır* mesela. ve üzerinde emek verdiği bu erkeği kimselere kaptırmak istemez. neticede o eğitmiştir.*

aslına bakılırsa da erkeğin ne formatta; ne derece efendi oluşu da önemli. kimi erkek sessiz, sorun çıkarmayan, kadın ne derse he diyen pısırık bir karakterde olmayı efendilik olarak görüyor ki bence efendilik tanımı da bu değil ve kadınlara hatta genel olarak insanlara sıkıcı gelebilir böyle tipler.

bana göre efendi erkek, tıpkı iyi insanın tanımındaki gibi “kötü/serseri olma imkanı, zekası, donanımı varken serseri/kötü olmayı seçmemiş erkektir ve kendisi kadınlar tarafından seçilmiyorsa kendisinde hiç sorun aramaması gereken erkektir. elbette ve mutlaka onu arayan bir kadın vardır.

ve bu dahil, bütün genellemeler yanlıştır.*. “kadınlar/erkekler hep şöyledir böyledir” diyerek herkes aynıdır yanılgısına düşüp hayata küsmeyin. 8 milyarlık dünyada 8 milyar karakter var. biri illaki size uyar.
  • çünkü deveye diken, insana ......
  • efendi erkek deyince benim aklıma saygılı, duruşu olan, dürüst, yerine ve ortama uyum sağlayan hatta kibar bir erkek modeli geliyor. eşim, dostum, akrabam ve arkadaşım olarak böyle bir erkeği tercih ederim, zıddını değil.
hesabın var mı? giriş yap