• ahmet yesevi üni öğrencisi olarak kazakçayı eski alfabeden öğreniyoruz
  • kazakistan'ın kuzeyinde bir gazete latin alfabesiyle yayın hapmaya başlamış bile. şu an halktan bazıları okumanın çok zor olduğundan bahsediyorlar. ayrıca bir günde cahil bırakmadıkları için hükümete teşekkür etmeyi de ihmal etmiyorlar.

yeni alfabe: https://twitter.com/…tus/926508045974241282/photo/1
  • geçiş süreci merak konusuydu. üç aşamayla latin alfabesine geçecekleriymiş.

ilkini zaten biliyorduk. 2018 - 2020 arasındaki ders kitaplarını yeniden basıp alfabenin dijital ortama uyum sağlaması ağırlıktaydı. bunun için bir kurum oluşturmuşlardı.

ikinci aşama yani 2021 - 2023 yılları arasında ise her seviyedeki eğitim öğretim kurumlarının tamamen yeni alfabeye geçişi tamamlanıyormuş. yani yeni alfabeye dair kanunların çıkartılıyor ve orta öğretimdeki öğretmen ve öğrencilerin yeni alfabe ile eğitim görmesi amaçlanıyor.

ve son olarak üçüncü aşama olan 2024-2025 yıllarında ise tüm resmi kurumlar ve yayın organları yeni alfabeye geçişini tamamlıyor. sosyal medyadan yeni alfabe seferberliğiyle buna destek veriliyor.
  • alfabeyi güncellemişler.
  • senin atın ne yerine senin adın ne diyebileceklerdir artık .
  • bir gecede cahil kalan arap ve rus artıkları varsa, küçükken ezsinler iyice. sonra başa bela oluyorlar.
  • (bkz: kolbasa sexi)
  • atatürk'ün vizyonuna 90 yıl sonra ulaşmışlar.
  • hani bize özel ç(ch), ş(sh), ö, ü gibi harfleri geçtim de c harfini göremedim, böyle bir ses yok mu merak ettim valla.

düzeltme: onlarca cevap geldi, sözlükte ne kadar dilbilimci varmış yahu. genel kana j harfi ile seslendirilmesi üzerineymiş.
  • kiril alfabesinden olduğu için sıkıntı yaratmayacak geçiş. bir ara sopcast sağolsun maç izleyelim derken kiril alfabesini sökmüştüm. yazılanı seslendirebiliyor ama ne anlama geldiğinden gram haberim yoktu. sonra bu durumun türkiye'deki kuran okuma şekli olduğunu fark ettim.*
hesabın var mı? giriş yap