• iyi olmanın tüm kainatı değiştireceğine inandırılmış romantik spiritualistlerin iddiası. hayvanları sevdikleri içi hayvanların da onları seveğini, doğaları ile çelişmek pahasına da olsa zarar vermekten çekineceklerini düşünen, her iyiliklerinin minnet gibi bir sonucu oldugunu sanarak yoğun stres altında ezilmekte olan bu insanlara karşı biraz daha anlayışlı olalım.
    (bkz: iyiliğin getirileri)
  • ancak insan irkina ait olabilecek ve insanlar arasinda hos karsilanmayan bir davranis sekli[diger canli turleri hakkinda sınırlı bilgiye sahibiz] ile kedi davranıslari ile benzerlik kurup, kediler hakkinda yapilabilecek en sacma genelleme.

diyelim ki bir arkadas ortamindasin, ortada var ama vermem diyen bi insan var evet belirli kosullar altinda o kisi icin nankor tanimlamasi yapilabilir. ama bir kedi dusunun, sevdin sevdin sonra bi anda kedi delirmesi yasadi ve cirmiklayip sekerek uzaklasti. simdi sen buna nankor diyebilir misin? dersin tabi agzin torba degil ki buzeyim. ama dememelisin. neden? o kedi sen insansin da ondan. ne bilecen hayvanin bir bildigi var belki. belki hormanlari hucreleri dnalari o sekilde kodlanmis. kedi dunyasinda normal olan o? iste o sebeple, herkes yerini bilsin, kedileri insanmis gibi yargilayip sacma sapan etiketler yapistirilmasin. ayni sekilde kopeklere yalaka yada dost canlis bikbik zikzik denmesine de karsiyim ona gore.
  • evde hayvan besleme eylemini, "ben sana bunu yaptım, sen de bana iyi davran, birimizden biri ölene kadar bana itaat et" gibi bir tuhaf duygu alışverişine, çıkar ilişkisine çevirenlerin iddiası. bu insanlara "beslediğiniz şey bir hayvan" hatırlatmasına bulunmak icab eder.

-abi kedi nankör hayvan.
    -niye?
    -sokaktan aldım o kadar sene yemek verdim, besledim. gitti şimdi rakip firmada modelistlik yapıyor.
    -yapma be hocam. harbi nankörmüş.

--

-bu kediler hakkaten nankör.
    -niye hocam hayırdır.
    -bizimkini biliyosun. yavruyken aldım, baktım aşılarını yaptırdım.
    -ee?
    -kaltak haber vermeden gitmiş cilveli meyhanede sahneye çıkmaya başlamış.
    -orospu.

neyse fazla uzatmayalım. aslında bu fikrin çıkmasına neden olan şey köpeklerdir. köpek gibi kendisini tamamen sahibine bağlayan bir cins olmasaydı kedilerin hali de bu kadar göze batmayacaktı. yani söylenmek istenen şudur aslında bu nankörlük iddiasıyla: "köpekler böyle, kediler niye böyle değil?" .. e kardeşim kedi gelip sana bir kontrat mı önerdi, "bana bak, ben de sana ölene kadar maymunluk yapacağım" diye. yolda iki miyav etti. sen de aldın eve getirdin. bu kadar.
  • domuz eşini kıskanmayan tek hayvandır kadar müthiş bir önerme.
  • hastalandığında kedisinin ona bir tas çorba yapmasını, yaşlanınca verdiği mamaların hatrına ona bakmasını bekleyenlerin en birinci lafı. kedi nankör hayvan değildir, insan beklentileri yüksek olan bir canlıdır. kedi yaşlanan sahibine bakmaz, yolları bir şekilde ayrılırsa bayramda ziyaretine gitmez.. kedidir kedi.
  • (bkz: daha neler)
    (bkz: çıkışa gel)
  • kedi dahil evcil hayvanlardan beklenen, [en azindan kendi beklentim] kendisini severken bir yandan da baska bir is ile ugrasirken bir an sevmeyi kesince elimi isirmamasidir. ben oyle kedinin agzina da sicarim, nankor de ilan ederim. dolayisi ile dogru bir ifadedir.

zaten alerjim de var. birak, ziyareti eksik kalsin.
hesabın var mı? giriş yap