• el yapısını çok beğendiğim adam.
  • keşke daha güzel günlerde ayrışmanın, iş bilmezliğin bu kadar zirvede olmadığı bir türkiye'de seçime çıksaydı. kılıçlaroğlu'nun bu kadar çabasını, çırpınışını görünce ona yapılan haksızlıklara üzülüyorum. sakin, tutarlı ve ağırbaşlı bir insan, seçimi kazansa bile meclis çoğunluğu elinde olmadığı, türkiye'nin kapısında ağır bir ekonomik kriz olduğu için kendisini zor günler bekliyor.
  • başlıkta 19 kere yazmışım bir kere bile olumlu yazmamışım şimdi gene olumlu yazmayacağım fakat rte gitsin diye kendisine oy verebilirim.
    adil bir seçim olursa kazanma ihtimali yüksek çünkü çevremde duyduklarım ibrenin döndüğü yönünde.

neden adil bir seçim olmayacağı aşikar ve neden bir başkası değilde kılıçdaroğlu aday oldu bu da bir başka sorun.
  • sana söz yine baharlar gelecek

adayligini acikladiginda gercekten sasirdim. aday olmasini istemedigimden falan degil kesinlikle. kasasi tamamen bosaltilmis, adalet sistemi cökmüs, ekonomisi batmis, binbir derdi olan ülkenin basina 74 yasinda gecmek gercekten yürek ister.

ya seker gibi adam nesini sevmiyorsunuz gercekten anlamiyorum. yanina toplamis herkesi adamlara kalp yaptiriyor. millet olarak biraz sevilmeyi hak etmiyor muyuz ya gercekten? ben cok biktim cünkü sürekli "bunlaaaaar" olmaktan. ben biraz da "biz" olmak istiyorum.

liseden en yakin arkadaslarimdan biri sonradan akp'li oldu mesela. eskiden böyle sorgulamarimiz yoktu cünkü. sagci, solcu, alevisi, kürdü birlikte yer icerdik. sormazdik da kim kimden. ben zaten her kesimden insanin oldugu bir sehirde büyüdügüm icin baska ne olabilirdi ki diye düsünüyorum. ama yaniliyorum belli ki. cok eskiye dayanan dostluklar bile bir yerden sonra biz/siz olmus. kilicdaroglu kazanirsa en cok sevinecegim sey belki bu ayrismanin bitecek olmasi. cat diye bitmeyecekse bile azalarak bitecek.

kendisinin alevi olmasiyla ne kadar alakali bilemem ama(alevilerde sonsuz bir insan sevgisi var arkadaslar) bu gönlü genisligi, sakinligi ve en önemlisi vatandasi karsisina alip saygiyla dinlemesi... anlayamazsiniz. anlayamazsiniz cünkü 20 senedir ülkenin yarisini terörist, dinsiz ya da israil dölü falan olmakla itham eden bir adam tarafindan yönetiliyorsunuz.

en benim diyen chp'li bile bu adamla ilgili olumsuzdu adayligini acikladiginda. cünkü kilicdaroglu sadece salt kimligiyle kilicdaroglu degil. en mitingine gitmeyeni, en sevmeyeni bile bir sekilde erdogan'in kara propagandasina maruz kaliyor. adam 20 yildir eline her mikrofon verildiginde kilicdaroglu'na sayiyor, sövüyor. camur at izi kalsin.

ya bu adamin bileginde martenicka bilekligi var ya. cumhurun basi olur, dilegi gerceklesirse cikarip bir agac dalina baglayacak. yine bahar gelecek diyor. her sey güzel olacak diyor. hic mi kalbiniz isinmiyor?

yani simdi sagcisini solcusunu, kürdünü milliyetcisini, eski akp'lisini, seni beni onu, en sevmeyenini bile kirmadan küstürmeden ayni masada toplamis adamda liderlik vasfi yok da, eline sorularin cevabi verilmeden belki adini soyadini söyleyemecek, tek bildigi nefret dili olan zat asrin liderimiz öyle mi?

hayatinizdan bir dakikayi olsun kilicdaroglu hakkindaki düsündüklerinizin ne kadari tamamen sizin düsünceleriniz, ne kadari yildardir ince ince dinlemeseniz de duymazdan gelseniz de bilincaltiniza islemis kara propaganda onu bir düsünün. bu arada, fikirlerinizin gercekten size ait olup olmadigini hep düsünün. medya cok güclü bir aractir. öyle olmasa birkac saatcik de olsa kilicdaroglu'na da yer verirlerdi cünkü.

siginmacilarin gidecek olmasini, ekonominin yava yavas toparlanacak olmasini, adaletin yeniden herkes icin uygulanacak olmasini, depremde evini kaybedenlere evlerinin ücretsiz yapilacak olmasini, 128 milyar dolarin tahsil edilip ülkeye dönecek olmasini falan gectim ahlak tekrar trend olacak ya. sinavlarda kimse kimsenin hakkini yemeyecek, herkes hak ettigi kadroyu alacak. düsünsenize.*

neyse, daha fazla uzatmak istemem. kilicdaroglu kazanirsa ben yine insanlarin siyasi görüsünün insanlar hakkindaki düsüncelerimi belirleyen en önemli üc etkenden biri olmadigi günlere dönmek isterim. cünkü benim siyasi görüsünü bir kez bile sormadan cocuklugumdan beri arkadas kalmayi basardigim insanlar var ve bu gercekten cok güzel bir sey.*

bir kez olsun iyilik, güzellik, sevgi kazansin istiyorum.*
  • şaka maka ülkenin duruşu en sağlam siyasetçisi.

dönekliği yok, eksen kayması yok, hırsızlığı yok.

masa kuracağım diye sağa sola taviz verdi ama bu da anlaşılır. biz kendi seçmeni bile onu tanımıyorken başka türlü tayyip ile mücadele edemezdi. herkes ayrışırken o hepimizi bir araya getirdi.

yaşına rağmen eline ayağına sağlık başkan. ben sana göre yolun yarısındayım ama ne kadar varsa hakkımı sana helal ediyorum. sana söz biz de terk etmeyeceğiz bu ülkeyi.
  • son hafta aynı koltuğu 3 kişiye satan metro turizme dönmüş cumhurbaşkanı adayıdır.

hdp, ümit özdağ ve altılı masayla birbiriyle uymayan protokoller imzalayıp herkese 5 er 10 ar bakanlık dağıtmaktadır.
  • kendini türk milliyetçisi olarak tanımlıyorsan ve bu girdiyi okuyorsan sevgilisi dostum bil ki milliyetçiler olarak kılıçdaroğlu'na oy vermek dışında başka bir çaremiz yok. kk hakkında düşüncelerim şu şekilde. (bkz: #148600709)

ilk turda zafer/oğan ikilisine oy vermiş bir kardeşiniz olarak sizlerden mevcut tehlikelerin farkında olup, oyunuzu buna göre atmanızı istiyorum. mevcut iktidarın devam etmesi durumunda, çok uzak olmayan bir gelecekte silahlanmamız gerekecek.

iyi parti dışında millet ittifakının içinde olan gruplardan etimle kemiğimle nefret etsem de, hatta kemal kılıçdaroğlu'nu milli güvenlik sorunu olarak görsem de, sike sike oy vermek dışında bir çaremiz yok zira kendisinden daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. (bkz: irtica)

bu seçimde kılıçdaroğlu kazanamazsa 5 yıl sonra normal bir seçim göremeyeceğiz. ilk turda kaç milyon yabancı uyruklu şahsın oy kullandığına dair elimizde bir veri yok fakat yaş/ölüm/diğer sebepler baz alındığında fazla çıkan seçmen sayısı ortada. 5 yıl içinde kaç milyon yabancı seçmen yaratacaklarını senin hayal gücüne bırakıyorum. bir sonra ki seçimde muhalefetin sığınmacıları göndereceğiz vaatlerini bile duyamayacağız zira ortada muhalafetin oylarına muhtaç olduğu ciddi bir yabancı seçmen kitle oluşacak.

tüm bunlar olurken milyonlarca arap artığın seçim sonuçlarını belirlemesine, kadınlarımızı taciz etmesine seyirci kalacağız ve sonucunda ya terk edeceğiz veya silahlanacağız. üçüncü bir yol olmayacak.

bu ülkede kendine bir gelecek düşünüyorsan, sevgilinin/eşinin/kızının/annenin tedirgin yaşamasını istemiyorsan. senin sikinin derdine düşüp, beykoz villalarında ünlü gayleri siken bir burjuvayı vergilerin ile doyurmak istemiyorsan. kılıçdaroğlu'na oy ver.
  • siyasi hayatinin son 24 saatine girmis piro.
  • ne kadar güzel bir insan olduğunu da bizlere göstermiş cumhurbaşkanı adayı.

toplumun hiçbir kesimine karşı bir düşmanlık beslemiyor, ortak aklı kullanmaya çalışıyor her zaman ve gerçekten çözüm üretme kabiliyeti var.

sevgi kazansın, vatanını seven sandığa gelsin.
  • sevmeyenleri ve nefret edenleri hiç anlayamadım. hepiniz mi ahaber izliyorsunuz. şu adamın konuşmalarını baştan sona izleyen birisinin hak vermemesi bana imkansız geliyor. hep başkalarının karalamalarını dinlemişsiniz sanki. dürüst ve donanımlı tam bir devlet adamıdır. türkiye için büyük şanstır. şu an bulunduğu konum tesadüf değil. komplo da değil. adam güven verdiği için tercih ediliyor sadece. siyasetteki bir sürü şaklabanın arasında parıl parıl parlıyor. seni satmayacağımı, arkandan bıçaklamayacağını biliyorsun. çalışkan olduğunu biliyorsun. bir açığı bulunamadığını, şantaj yapılamayacağını biliyorsun. adil davranacağını, haklıyı savunacağını biliyorsun. bu yüzden muhalefet dört elle sarıldı bence. bu yüzden alakasız partiler bu adama güvenip aynı safta birleşebildi. egolarını bir kenara bırakabildiler. bu türkiye’de ilk defa oluyor olabilir. başka isimler çok konuşuldu, ben de başta genç biri aday olmalı diyordum. ama hiçbiri bu güveni sağlayamazdı bence. iş yine ego savaşına dönerdi, bölünürlerdi.
hesabın var mı? giriş yap