• tarihe meraklı olmaları
  • her cümleye "ben" diyerek başlamaları.

"ben yaptım."
    "ben başardım""
    "benim sayemde oldu."

işte bu nedenle hiçbir zaman özgüvenli insan karizmasına sahip olamayacak, dünyanın en sağlam loserlarıdır.

(bkz: kibir ve özgüven arasındaki fark)
  • hepsi istisnasız egoları yüksek insanlardır
  • mutsuz olmaları, kendilerini görememeleri, kendilerini görmeye tahammül edememeleri, hata yapmaktan aşırı derecede korkmaları, yalnız olmaları, sürekli kıyas ve yarış içinde olmaları gibi özelliklerdir.

gelişmeye kapalıdırlar bu insanlar, yetenekli olsalar bile bir süre sonra kendilerini yeterli görmelerinden ötürü hayatın gerisinde kalırlar. başkalarının hatalarıyla gereğinden fazla ilgilenirler, sürekli insanlar şöyle insanlar böyle diye herkese bok atarlar, kendilerini bulundukları ortamdan soyutlarlar. samimice kendilerini ortaya koyamazlar her zaman daha fazla görünmek isterler, insancıl acizliklerini gizlemeye çalışırlar bu sebeple aşırı itici olurlar ya da biraz saflarsa ve etraflarından bekledikleri sözleri duyuyorlarsa aciz olduklarının asla farkına varmayıp her şeyi yapabilme anlayabilme herkesi her durumu çözebilme yetisine sahipmiş gibi davranırlar.
  • (bkz: ego)
  • mıhlama sevmeleri
  • kibirli olmalarıdır.
  • kibirli olmalarından ötürü iyi bir arkadaş çevresi edinemezler ama bunu umursamazlar da. çünkü onlar mükemmeldirler ve diğer insanlar onları anlayacak kapasitede değildirler.
  • ego temelinde aşağılık kompleksinin yatmasıdır. kibirli tutumu şekillendiren birincil sebep budur. ve her kibirli zat aslen aşağılık komplesine kapılmıştır. kibirli yaklaşım da kompleksi kapatmaya dönük bir nevi kamuflaj gibidir.
  • reddedilmeyi kabullenememeleri. reddedildikleri zaman karşılarındakini kibirli / acımasız vs.. olmakla itham etmeleri.
hesabın var mı? giriş yap