• vasat ustu , surukleyici evet , donem dizisi sevenler sans verebilir . ben cok dusuk beklenti ile izledigim icin begendim diyebilirim
  • history canada kanalında season one recap adında 3 dakikalık bir sezon özeti var, onu izlerseniz senaryonun ne mal olduğunu anlıyorsunuz, ben anladım da ondan izlemedim diziyi. 10 saatimi heba etmedim allah'ıma bin şükür.

ingiliz tarihçi john julius norwich'in kitabından aktarıyorum:

"cesur philip ve isabella d'argon'un en büyük oğlu (yakışıklı philip iv.) ketum, aksi, aşırı haris ve yeri geldiğinde korkunç derecede zalim biriydi. ancak yine de tartışmasız büyük bir kraldı. vakur, çalışkan bir profesyonel olarak ülkeyi sadece baronlarla değil, aynı zamanda hukukçular ve bürokratlarla birlikte yönetti; (...) amacı ülkeyi güçlü, etkin ve etkili kılmaktı." (fransa tarihi, yeditepe, sf. 90)

peki dizide kendisi nasıl?

"garımı nası zikersin hıamına." diyip tapınakçılara savaş açıp kendi ölüyor (evet bir tapınakçının elinde, güya eski kankası.). kraliçe joanne'i geçtim zaten, 1. sezonda tamamen kral haklı anasını satayım. hayır kıza kötü de davrandığı yok adamın gördüğüm kadarıyla, pamuk gibi herif, dedim ya saf zaten. "senin zehrini içime alacağıma gebereydim." diyor bir de kevaşeye bak. kanka naptı bu adam sana amk. adamı boynuzluyorsun, sana çözüm önerisi sunuyor istemiyorsun, sonra hakaret ediyorsun, üstüne herif vurunca ağlıyorsun, mal mısın ya.

tapınakçı sevdalısı illüminatici senaristler cidden 2. sezon finalinde komik, aynen kanka kral av sırasında attan düştüğü için değil de karısıyla zina eden tapınakçı pezevenge kılıç sallarken ölüyor aynen :d şu koskoca kralı şebeğe çevirmişler, inanılmaz ya.
  • 1. sezonu az önce bitirdim. gerçekten berbat bir dizi. tapınakçılar ve o dönemleri dizi-film olarak izlemek hoşuma gittiği için ve ilk bölümü izlemiş bulunmuşken devam edeyim kafasıyla bitirdim sezonu. birinci sezonun finali o kadar kötüydü ki, hayatımda bu kadar saçma bir şey izlemedim. genel olarak da oyunculuklar ortalama, landry'nin oyunculuğu ise berbattı.

özetle, oyunculuğu ve ne olacağının oldukça kolay tahmin edilebileceği bu diziyi izlemenizi tavsiye etmem. aynı the last kingdom gibi. 5. sezona kadar kendimi zorladım, artık devam edemiyorum ona da bir entry girmeli. (edit : the last kingdom fena değildi aslında, haksızlık etmişim) bunun da 2. sezonunu bitiririm, zaten 3 iptal olmuş, dizi havada kalmış, bir sezon daha boşuna izlerim. demek ki ben beğenmeyeceğim ve bol bol olumsuz eleştirebileceğim yapımları izlemeyi seviyorum *

not olarak, de nogaret müthiş bir karakterdi, aktör oldukça iyi oynamış. diziye dair beğendiğim tek şey. berbat lan bu dizi, yazdıkça yazasım geliyor, hırsımı alamıyorum.

--- spoiler ---

rashid, öldüğü bölümde 2 dk önce yaralıyken ayaklanıp durun yahu ben de yardım edeyim klişesiyle katılması da ayrı bir berbatlığıydı dizinin.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

landry, sezon boyu herkesin peşinde olduğu hristiyan aleminin en güçlü ikonu olan kutsal kaseyi duvara çarpıp kırdı ama herkes "ayy adamın sevgilisi öldü ya .ss" tribinde izledi, bebeğin peşine düştüler. lan orada kase kırıldı kase *
    --- spoiler ---
  • hayatımda izlediğim en sıkıcı dizilerden biri.
    kutsal topraklarda savaş beklerken kutsal kase ve kraliçe peşinde koşan salak şövalyenin hikayesini izledik ilk sezon, ikinci sezon ayrı bir fecaat.
    final desen ben ne izledim ulan dedirterek bitiyor.

özetle izlemeyin, bok gibi bir dizi.
  • orta çağ meraklısı birisi olarak kostüm, mekan seçimleri ve hanedanlık coat of arms'ları gibi detaylarına bayıldığım ancak tarihsel tutarlılığı hikaye örgüsü yüzünden gerçeklikten epey uzaklaştırılmış olduğundan saçma sapan bulduğum dizidir. tancred de hauteville'i gördüğüme şaşırdım çünkü aslen 11. yüzyılda yaşamış, ilk haçlı seferine önderlik yapmış isimlerden biridir. dönem olarak tümüyle bağlantısız yani. turcopole detayını sevdim çünkü gerek bizans saflarında gerekse de haçlı ordularında hafif zırhlı atlı okçu türk birlikleri bulunuyordu. bu birliğin temsilcisi günümüzde rodos'ta hala bulunuyor.
  • landry, isa'nın torunlarından biri çıkacaktı. ilk bölümde öldürülen büyük üstat, babası olacaktı büyük ihtimalle. annesi de vardı zaten 2. sezonda tamamen unutuldu. da vinci kodu teorisi ile aynı mantıkta yürüyordu aslında. magdalalı meryem ve isa'nın çocukları olması üzerinden gidecekti. kutsal kase bu insanlar olacaktı. landry de, isa gibi özel birisi tanrımsı gibi bir şey olacaktı. ilk sezonda hatırlarsanız bunun bacağını kırdılar hiçbir şey yokmuş gibi devam etti. orasını açıkça göstermediler de annesi bunu papaya bunu söyledi zaten. papa da duyunca affetti. hatta baya bir saygı gösterdi falan buna. 3 sezon iptal edildiğinden tamamen ben başka bir senaryoya döndüler. bu kısım iptal edildi. en sonunda saçma bir intikam sahnesiyle bittirdiler diziyi.

tarihsel kurgu iyi güzel de önemli noktaların yanlış olması can sıkıyor. atla bir yıl sonrasına. hem yeni papa'nın hem de kralın öldüğünü göster. de moley'in ahı tutsun. olay zaten başlı başına acıklı. ne diye gereksiz aksiyon katıyorsun?
hesabın var mı? giriş yap