• 2023 edit: 2016'da bu entry'i girildiğinden beri hiçbir çözümü olmamıştır bu olayın. o dönemler lisedeydim ve bunun bir hata, düşüncesizlik olduğunu düşünüyordum ama 7 yıl boyunca böylesine bir olayın çözülmemiş olması akp belediyelerinin kedileri azaltmaya yönelik bir politikası olduğunu düşünüyorum. şu anda konya'da yaşamıyorum ve bir ilişiğim yok, eğer bu konuyu tekrar belediyelere taşımak isteyenler varsa iletişime geçilebilecek kişilerin nick'lerini buraya yazabilirim:

kapaklarının tasarımından dolayı genellikle açık bırakılması ve boyutu yüzünden, kedilerin ölmesine sebep olan çöp kutuları.

öncelikle: içerisinde kalan bir kedinin fotoğrafı konteynerin dışarıdan görüntüsü konteynerin derinliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz

fikir olarak güzel olabilir, ama ortada büyük bir problem var. bu çöp kutularının kapakları genelde açık bırakılıyor. hatta gördüğüm bazı yerlerde kapaklar direkt sökülmüş. ve konteynerin derinliği dolayısıyla -resimde de görüldüğü üzere- bırakın buraya düşen bir kedinin, insanın bile yardım almadan çıkabilmesi imkansız. konteynerin temizliği de haftada bir defa olduğu için, giren kedi oradan çıkamayıp ölecektir.

şu an konya'daki havayı bilenler bilir. dışarıda diz boyu kar var, o hayvanların halini düşünmemiz ve bir şeyler yapmamız gerekiyor. o konteynerlerin içerisinde ölen her hayvanın vebalini üzerimde hissediyorum. farkındalık yaratmamız gerekiyor.

basit bir kapanma mekanizması ile bu sorun çözülebilir. ve bu sorunu çözebilirsek eğer, bu yapabileceklerimizin sadece bir göstergesi olur. birlik olmamız gerekiyor ve desteğinize ihtiyaç var. bu başlığı gündemde tutmak ,şu kampanya'ya imza atmak ve bimer'e bireysel şikayette bulunmak yapabileceklerimizden birisi.
  • aslında 25-30 liralık bir amortisör ile ya da basit bir kapanma mekanizması ile kolayca çözülebilecek bir problemdir.

kimin umrunda?

yaşama değer verenlerin...

belediyelerin değil yani...
  • ülkede insan canı kıymetsizken kedileri düşünenin olacağını sanmadığım, ama fikriyle farkındalık oluşturma çabası ile takdir ettiğim yazarın bahsettiği kapağı hep açık olan konteynırlardır.
  • kediler için hayati tehlike arz eden konteynerlar.
    yeraltı çöp konteynerlarına hiç bu açıdan bakmamıştım. yazarımızı duyarlılığı için tebrik ederim.
    imzamı attım, umarım gereken düzenleme ülke çapında yapılır.
  • 2 kurusluk mekanizmalarla duzeltilebilecek bir uygulamadir, cankaya belediyesi ankara'da pistonlu copler yerlestirmeye basladi mesela. ornek alinabilir.

derdini sikeyim butonu arayan yazarlar da bulunca gotune sokarsa seviniriz bu arada.
  • bu konteynerler değişene kadar gündemde kalması gereken başlık. zira belki de siz bu entryi okurken bir kedi daha yemek bulmak için kapana düştü.
  • bosna hersek mahallesinde sürekli gördüğüm çöp konteynerleridir.yanında dolaşan çok fazla hayvan görürüm kedi olur köpek olur.

hiç bu yazar arkadaşım gibi düşünmemiştim.bir yol ve çözüm üretilmeli.
    metal konteynerler içinde ateş yakılır çevreye zarar verir denilerek bu yer altı ucubelerini yapıp koydular.

ayrıca neden kedi diye ayrımcılık var onu anlamadım sokaklarda olan köpeklerde var onlarda düşünülmeli.ayrımcılık yapılmamalı.
  • enine boyuna düşünülmeden dizayn edilmiş çöp kutuları.
    kutu dediğime bakmayın, ölüm kuyusu. biz insanlarla empati kurmayı bile unutmuşuz ne yazık ki. yeri geliyor çöpten beslenen insanları bile görüyoruz bu ve bunun gibi kutulardan. yeri geliyor kağıt toplayıcıların geçim kaynağı oluyor bu ve bunun gibi kutular.
    belki günlerdir aç olan, belki sadece soğuktan kaçan, belki yavrularını emzirmek için bir parça yiyecek bulurum diyen bir kedi bu ölüm kuyusuna giriyor ve yaşamını yitiriyor. ölüm diyorum, ölümün olduğu yerde daha önemli herhangi bir şey yoktur. her yaşam kıymetlidir. bir canlının yaşamı bir diğerininkinden önemsiz olmaz, olamaz. şu an elimden gelen bir imza, onu da yaptım. ama içim rahat değil. bu kadar çok ölümün olduğu yerde içim rahat olamaz. olmamalı da zaten.
    özellikle çocukların ölmediği, hayaller kurabildiği, hayvanlarla, doğayla içiçe yaşayabildiği bir ülkenin özlemiyle yaşıyorum. savaşların, ölümlerin, terörün ve açlığın silinmesi yeryüzünden. tek dileğim bu.
    paylaşabilecek kadar çok kaynağın olduğu bu gezegene huzur gelmesi.
    unutmamak gerek çevreye, doğaya, canlılara verdiğimiz en küçük zarar misliyle geri dönecek ve bizim gidebileceğimiz başka bir yerimiz olmayacak.
  • bir an önce çözüm bulunmasını umut ettiğim kapaklar
  • çöp konteynerleri özel araçlarla direkt sökülüp boşaltıldığı için kediler kaçmak için bir çare bulamayacaktır.
    bunun yerine çöp konteynerlerinin çevresine ve çeşitli bölgelere selçuklu belediyesinin yaptığı gibi kedi evleri yapıp kedilerin ilgisini bu yöne çekmek daha yararlı olabilir.

örnek 1

örnek 2

örnek 3
hesabın var mı? giriş yap