• (bkz: adam haklı beyler)

sonuçta araba cadillac'tan kopya değil, cadillac'ın kendisi.

debe edit: lan bi debeye girmişiz, onu da gün bitimine 10 dakika kala anca sözlüğe girince öğrenebildik. sosyal mesaj vereceyidim lan ben. tüh.
  • "prototip"in ne anlama geldiğini acilen öğrenmesi gereken bakan beyanı.

sorular:
    - neden bu aracı prototip olarak tanıttınız?
    - neden bu aracı %100 yerli araç olarak tanıttınız?
    - neden bu araçların %100 yerli olmadığını bilakis bugün açık ettiğiniz şekilde "işbirliği" eseri olduğunu ilk tanıtımda açıklamadınız da bugün gerçekler ayyuka çıkınca açıkladınız? bu tavır bir türkiye cumhuriyeti sanayi bakanına yakışıyor mu?
    - neden hala aracın aslında kopya bile olmadığını, (en azından gövdesinin ve beraberinde içinin, konsolunun vs) zaten direk dışardan alındığını ifade etmeme tavrında ısrar ediyorsunuz?
    - aracı sadece gövde olarak kullandıysanız neden aracın iç dizaynını marifetmiş gibi haber ajanslarına servis ettiniz, ettirdiniz?
    - bu aracın tam olarak nereleri %100 yerli?
    - bu aracın dizaynında bir orijinallik yoksa, sadece test amaçlı kullanılan bir gövdeyse, neden sanki "dizaynını rakiplerden korumaya çalışır" havasında kamuflaj kullandınız? üstelik neden mümkün olduğunca orijinal dizaynı farklı gösterir biçimde bir kamuflaj kullandınız?
    - bu aracın, bu gövdenin elektrikli veya yarı-elektrikli (hibrit) otomobil olmaya hiçbir şekilde elverişli olmadığı tüm uzmanlar tarafından dile getirilmektedir (https://www.youtube.com/watch?v=ptwb-polvd4). o zaman neden bu "kopya olmayan" ama cadillac bls olan gövdeyle test edilmiştir?
    - bu araçlar şu anda ne tür motorlarla çalışıyor? bu motorları kimler tasarladı, kimler üretti, nerede ürettiler?
    - 2015 nisan'da bu araçların konvansiyonel içten yanmalı motorlarla çalışmayacağını belirttiniz: "yerli otomobilin içten yanmalı ve konvansiyonel olmayacağını görüyoruz. orada oturmuş, büyük oyuncuların bulunduğu bir alan var". doğru bir stratejiydi. şimdi ise konvansiyonel içten yanmalı da olacak diyorsunuz. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
    - bu araçlar şu anda sadece konvansiyonel içten yanmalı motorlarla çalışıyorlarsa bu işin yeniliğini nerede? konvansiyonel içten yanmalı motorlarla çalışılıyorsa bu işi neden tübitak yürütüyor? neden tübitak yerine bu tür motorlarla onyıllardır tecrübesi olan ve yurt içinde üretim/montaj yapan tofaş, renault, ford.. gibi şirketlerle işbirliğine gidilmiyor?
    - devlet türk halkına uygun fiyata konvansiyonel içten yanmalı motorla çalışan araç edindirmeye çalışıyorsa neden bunu şu anda çıplak fiyatına kıyasla 1:1 hatta 1:2 gibi oranlarda olan yeni 0km araçlar üzerindeki vergileri indirerek yapmıyor? neden tekerleği baştan icat edercesine tutmama ve fiyasko olma ihitmali büyük bir yükün altına girmeye çalışıyor? maksat yeni (ve çok daha akçeli) bir fatih projesi ile devlet kademelerindeki aracıları ve ihale yüklenicilerini zengin etmek midir yine?
  • bilim, sanayi ve teknoloji bakanı fikri ışık'ın yerli milli otomobil diye gazlanan cadillac bls kopyası ile ilgili sözleri.

yakında lafı cadillac bizden kopya çektiye getirecekler gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.

http://www.milliyet.com.tr/…tay/2131785/default.htm

edit: link.
  • var olan bi şeyi reddedince, yok olacağını sananların var olduğunu gösteren söz
  • "kopya olsa ne olacak ? kendi arabamızı yapmak insanımızın neden zoruna gider anlamak zor.
    montajcı olmak zoruna gitmeyenin kopya araba zoruna gidiyor."

birader sen utanmadan seçim öncesi manipülasyon yapmak, halka alenen yalan söylemek nedir bilir misin farkında mısın? bunlar senin kitabında nasıl hareketler? gayet güzel mi yani durum?

arabanın kopya olması zorumuza gitmiyor
    arabanın kopya bile olmaması, direk yabancı üretim olması zorumuza gidiyor.
    %100 yerli üretim denilip aslında hiç de yerli üretim olmaması zorumuza gidiyor.

zorumuza giden diğer şeyler: (bkz: #55517241)
  • bir de şunu demiş "kopya noktasında fikri mülkiyet haklarının geldiği noktada hiç kimsenin bir başka aracı kopya etmesi mümkün değil."

lan üretmeyeceksiniz ki zaten? o yüzden bu kadar rahat palavra atıyorsunuz.
  • sayın bakan fikri ışık'ın, türk üreticinin alın terine değer veren açıklaması. tabi aracın cadillac çakması gibi durması yalnızca bir ayrıntı. bizim mühendislerimiz tüm imkanlarını kullanarak, olabilecek en optimum aracı üretmişler ve şans eseri, cadillac bls ile aynı görünümde olmuş.

bu arada ben de yıllardır üzerinde çalıştığım aracın prototipini tamamladım ve devletimizden seri üretime geçmek için izin istiyorum. "yeterince babayiğit miyim" diye düşündüm ve öyle olduğuma karar verdim.

ürettiğim araç, tesadüfen 2005 model subaru impreza wrx sti gibi görünüyor. ama dediğim gibi, ayrıntılara takılmayalım. yarın kamuflajı takıp basın toplantısını düzenliyorum.
hesabın var mı? giriş yap