• oğlumun tokmaklı piyano dediği müzik aleti...
  • 4 yaşında bi çocukla beni süper madara eden bi sohbete dalmamızı sağlayan alet

velet-ksilofon alıcak annem bana
    ben- o ne be?
    velet- ee ksilofon işte. güzel dimi? ben çalıcam ondan.
    ben- hmf.tabi

ben daha adını bilmiyorum velet çalıcam diyo. hayır sen 4 yaşındasın ben bu yaşımda ksilofon diyemiyorum. sana noluyo? sen altına sıç, ne bileyim süt iç, anneee bittieeaa diye bağır falan. ne ksifflnkdu
    bak yazamıyorum bile.

edit:maniaxx ın uyarısıyla bu ksilofon denen lanet aletin anaokulunda çalınan şu renkli alet olduğu ortaya çıktı iyice madara oldum kutluyorum kendimi.
  • ingilizcesi xylophone olan bu alet için, bir stand-upçı "ksilofonu sadece ilkokul öğrencilerine x harfinde resimleyecekleri bir nesne olsun diye icat ettiklerini düşünüyorum" demişti geçenlerde. güldük eğlendik, şakalar komiklik böyle.
  • çocuklarin müzik eğitimi için carl orff tarafindan geliştirilmiş birçok enstrümandan biridir.
  • ting tung diye ses çıkaran perküsyon enstrumanı. (bkz: the golden age)
  • turkiyede bile neredeyse her evde oyuncak hali bulunan muzik aleti. gercegini calmak ise cok buyuk yetenek istiyormus* ozellikle solo olarak calınırken her ele cifter cubuk alınıyor ve nefis sesler cikariliyor.
  • şöyle de hayvani bir versiyonu mevcuttur: http://youtu.be/c_cdlbtjd4m
  • çocukken renkli tuşları olan bir tanesine sahip olduğum efsanevi oyuncak.

kendisini hiçbir zaman bir müzik aleti olarak görmedim.
    tuşlarına her vurduğumda beni başka ülkelere götüren bir uçaktı benim için ksilofon.

dün akşam bir mağazada denk geldim. aynı benimkinden. çalmaya başladım, çal çal çal çal derken zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadım. derken satış görevlisi geldi, "alcan mı almıcan mı kaç dakkadır kafa ziktin burda" dedi.
    "almıcam ara sıra gelip oynıcam burda sanane ayrıca hadi git burdan" dedim. utandım biraz ama çaktırmadım.
  • kendisine acayip sempati beslediğim enstruman. yann tiersen yüzünden oldu galiba. adam notalara tıngıdı tıngıdı vurdukça, insan içinden seksek oynuyor.
  • philip glass'in candyman soundtrack'inde bir muzik kutusu muzigi ichin kullandigi inanilmaz tatli sesli insani mutlu eden enstruman... ayrica bu enstrumanla yapilan chok sesli korolar pek bir guzel gelir kulaga; minik minik periler uchu$ur etrafta, damlalar suya dü$üverir, minicik bir yaprak süzülür rüzgarda, tatli küchük kiz chocuklari etrafta ko$u$ur... gülümsersiniz...
hesabın var mı? giriş yap