• istanbul'da hemen hemen her börekçide olduğunu gözlemleyebilirsiniz. istanbul'a taşınırsanız hasretiniz son bulur.
  • şekerli börek mi olur nidalarıyla yiyenleri müptelası yapacak kadar da pis bir börektir. sade börek olarak da adlandırıldığı görülmüştür.
  • ankarada nerede satıldığını merak ettiğim börek. pudrasız tadı olmuyor.
  • üniter börek yapımızın altına koyulmuş bir dinamittir adeta. fırınımıza ateş bağıyla bağlı her börek türktür. bu kadar ayrımcılık yapıldığına şahit olmadı bu diller damaklar.

tanım: doğu kökenli bir hamur işimizdir.
  • bol pudralı, büyük çay bardağı ile sabahın köründe yenilebilecek en güzel lezzetlerin başında gelir. tek kötü yanı canınız her çektiğinde kendisine ulaşamamanız. zaten akşam saatlerinde yenilecen kürt böreğinden randıman alabilme ihtimaliniz çok düşüktür, o yüzden sabah saatlerinde yemeniz gerek sağlığınız gerekse damak tadınız açısından lehinize olacaktır.
  • bol pudra şekeriyle birlikte sevgiyle sana bakip dudaklarının kenarını temizleyen bir insanla beraber yiyince alınan zevk double olan börek çeşididir.
  • pudra şekeri ile beraber yerken yanında ince belli bardak'da çay olmazsa olmazı olan türkiye'nin böreği
  • pankekin ilk halidir kanımca. zira kürtler bunu köy şartlarında tavada (tandırda, sacda) omlet benzeri ince hamurlar yapıp sonra her yaptıkları hamurun üzerine pekmez, şeker, reçel, bal vb. şeyler döküp sonra üstüne tekrar omlet benzeri hamurdan koyarlar. ve bu şekilde çok katlı bir yığın elde ederler. fakat ne hikmetse istanbulda daha kolay olduğundan mı yoksa daha az maliyetli olduğundan mı, sade yufka böreğinin üzerine pudra şekeri verip yedirirler kürt böreği diye. yok ben de istanbul versiyonunu daha hafif ve daha yenesi buluyorum o ayrı mevzu ama o zaman buna da kürt böreği demeyin kardeşim. kürt böreği başka bir şey çünkü.
  • çok lezizdir,..
    istanbul dışındaki pek çok büyük şehirde adı bile bilinmez.
    ırksal bir ismi olduğundan sorduğunuz kişi hiçbir fikri olmadığı halde;
    - onu buralarda bulamazsınız
    diye cevap verir ki, milletimin 'bilmiyorum' demekte ne kadar başarısız olduğunun milyon tane ispatından sadece biridir.
hesabın var mı? giriş yap