• kardesim ne bicim dizi bu ya, bunu yapanlar hic turkiyenin gerceklerinin farkinda degiller mi ya? bu dizide cok siddet var, ne kadar kotu etkileyecek insanlarimizi di mi ?
    peki sormak istiyorum, bunlari yazan, dusunen, soyleyen insanlarin kaci bu diziyi izlerken, olen askerlerden birinin kendi kuzeni olabilme ihtimalini aklina getirmiyor, kacinizin aklina ben muhendisim baraj yapicaz diye oldurulen insanin babasi olma ihtimalini dusundu, kacinizin annesi 26 saat boyunca uyumadan babasini bekledi, dua etti o lanet yolda basina bir sey gelmesin diye, kaciniz daha 3-4 yasindayken karsisindaki dagda pkk ile jandarmanin catismasi yuzunden aglayan annesini gordu ?
    bu ulke 2 uc noktaya hizla ilerliyor, bir kesim milliyetcilik adi altinda ermenileri, kurtleri oldurmeyi istiyor, diger kesim anti milliyetcilik adi altinda askerinin olmesine tepki bile gostermiyor, olacak diyor, normal diyor... bir allahin kulu da bunlarin her ikisinin de ne kadar tehlikeli oldugunun farkinda olamiyor...
    benim bu dizi hakkinda yorum yapacak olanlara, izleyecek olanlara tavsiyem oturup diziyi bir uca cekmeden izleyin. nasil filmi iraktaki insanlarin ne cektigini anlatiyordu, bu da guneydogudaki insanlarin, ulkemizin, sehitlerin, sehit ailelerinin ne cektiklerini anlatacaktir... bundan onceki zamanlarda da oldugu gibi bunda da milliyetciligi bizim yaptigimiz gibi bir uca cekmeyecektir. ki simdiden de adam gibi izleyenler bunu farketmistir...
  • yapımcılarının büyük ihtimale su saatlerde "bütün karakterleri bok yemeye mi öldürdün lan!" diyerek senaristi dövdükleri dizi.
  • ilk kurtlar vadisi dizi serisini izlememiş biri olarak, oyunculuğu hakkında yorum yapmayacağım ama polat alemdar'ın bazı duruş ve bakışlarında kendimi gülmekten alamadığımı söylemeden de geçemeyeceğim açıkçası.

konusuna gelince; kesinlikle türk-kürt ayrımı falan yok bu dizide. pkk terörü'nü (evet, pkk terörü) izleyiciye yansıtmayı başarabilen ve uyuyan ama beynin bir yerinde hep olan bu terör durumunu hatırlatıyor; açıkçası bunu iyi de yapmışlar bana göre. bazı konuşmalarda başarılı göndermeler de olmuş. gençleri silaha, şiddete yönelttiği falan da yok kanımca. olan biten yansıtılmış çünkü, hiç var olmamış ya da olmayan bir durum söz konusu değil: pkk terörü hala devam etmektedir.

son olarak bir çok saçma aşiret dizisinden de kat kat iyidir.
  • bu dizinin ilk bölümünü, kurtlar vadisi'ni 98 bölüm izleyen bir bünye olarak, şu şekilde spoiler olarak tahmin edebilirim...

--- spoiler ---

dizi puslar, sisler ve şimşek efektleriyle başlar... cendere bi yandan çalıyordur (umarım yeni müzikler yapılmıştır ama fragman aynıdır)
    *sanal reklam*
    polat, elif'in mezarına gider ve "çok özledim, çok seviyorum seni intikamını alacağım" gibi cümleler kurar. ağlar, kolye bırakır, kum alır bunu evine götürecektir filan...

*ilk reklam arası*

siyah ekrandan yeni görüntüye geçince, meşhur pa yazılı ofisinde polat, ekibi toplamak için mematiye emir verir;
    *sanal reklam*
    polat- memati bana acil helikopter lazım ya da ekibi topla ne bileyim çay koy bi şey yap!! (gergin ve sinirlidir artık taviz de yoktur)
    memati- tamam ustaa

ekipten herkes bi maceradadır ama en komiği kesin güllüdür çok uzatılarak ekip ofise çağrılır;

*ikinci reklam arası*

güllü- özlemişim böyle bir araya gelmeyi yahu...
    abdülhey- kes sesini güllü
    memati- abi herkes geldi
    polat- gördük memati üstüme gelme biraz gerginim
    halo- yav cocuklar bi susun hele (iyi ki varsın halo)
    *sanal reklam*
    abdulhey- abi neden bir araya geldik..
    güllü- sen karışmasan bi.. açıklayacak abimiz!!
    memati- susun kafanıza sıkarım şimdi, abi gergin zaten!!
    halo- evet polat bizi neden çağırdın? (son sözdür artık neden açıklanacaktır)
    polat- teror...

meşhur şimşek efektleri verilir, polat ayağa kalkar, memati kurt bakışı yapmış, halo tespihi hızlı hızlı çekmeye başlamıştır...
    *üçüncü reklam arası*
    polat- konu çok açık beyler, ülkemizde terör var ve ben de varım. çarpışırsak bunu da yeneriz diye düşündüm ve siz bilmezsiniz sağlığında elif'e söz verdim!
    memati- ama abi çok fazlalar!!
    polat- sonunu düşünen kahraman olamaz (yeni laflar bulunmuş mudur bilmiyorum)
    güllü- memati, abiyi duydun terörle mücadele edecez..
    *sanal reklam*
    halo- ben varım..
    abdul- varım (az ve öz yine)
    memati- tamam ben de varım
    güllü- ben dünden varım ehuehue (yine böyle şımarık mıdır ki)
    polat- kazamız mubarek olsun o zaman ( burayı cidden cok cok salladım)

ekip koskoca teröre azdır bu nedenle ekibe yeni kişiler de dahil olacaktır. mesela deli hikmet, mesela ömer baba, mesela avukat canan...

polat'ın sadece ömer babayla ve hikmet'le görüştüğü gösterilir ama en çarpıcı ve bölümün son sahnesi hikmetle görüşürken gerçekleşir;

polat- böyle böyle... sana ihtiyacımız var, kararın nedir?...

*son reklam arası*

deli hikmet- sadece bana ali olup olmadığını söyle ama doğru söyle!! (bunu ilk dizide demiş olabilir hatırlamıyorum)
    polat şaşırır...
    ve ilk bölümü biter... yönetmen yazar ekranda kocaman...

--- spoiler ---
  • isteyen tarafından iyi, kötü veya vasat olarak sıfatlandırılabilecek dizi.

"pkk teror orgutu değildi, bakın bakın" diyenleri veya satır aralarına sıkıştıranları ortaya çıkardıkça mide bulantısı da yapan dizi. uzumu hiç hedeflemeyen, bağcı odaklı tüm arkadaslarımızı halaya kaldıran dizi. amma velakin, şu en basit haliyle aşağıdakiler vasıtasıyla dahi hatırlayabileceğimiz gerçekleri, dünyanın en kötü dizisi de olsa, hiç de bulandıramayacak dizi.

(bkz: kan uykusu)
    (bkz: unutulanlar disinda yeni bir sey yok)

- kurtlar vadisi teroru nasıl buldun?
    - bence çok kötü.. şey bir de pkk teror orgutu değil onu da belirteyim.
    - ne alakası var?
    - var.. faşistin sen anlamassın.
    - o değil de sen gerzeksin, en azından onu anlıyorum.

önden-edit: tüm mesajlarımı sıradan kötüleyecek arkadaş(lar) sistematik olmanızı rica edeceğim.

beriden edit: sistematik dedik arkadasım. lütfen basucu eserlerine agırlık ver.
  • bir kuple (sanırım 30 sn. kadar) izlediğim, ergenler için eğitici ve öğretici nitelikte olan dizimiz..

izlediğim kuplesi şöyle bir şeydi;

karanlık yüzlü, siyah paltolu adam: nereye gidiyoruz?
    karanlık yüzlü, siyah paltolu diğer adam: örgüt bağlantısı olan bir kız varmış, ona..
    karanlık yüzlü, siyah paltolu adam: hangi örgüt bu?
    karanlık yüzlü, siyah paltolu diğer adam: (cevap vermek yerine manidar bir şekilde gözlerini yan yan devirerek bakar)
    karanlık yüzlü, siyah paltolu diğer adam: (karşılık vermek yerine "kahretsin" ifadesiyle yüzünü buruşturarak kafasını sağa doğru hafifçe eğip camdan dışarı doğru bakar)

.....

dizi boyunca pompalanan vatanmilletsakarya aşkını da hesaba katacak olursak, iş bu diziyi izleyen bugün isimli kardeşimiz günün birinde farz ı misal ihd başkanını öldürür..
    yakalandıktan sonra şöyle bir diyalog geçmesi muhtemeldir;

hakim: oğlum niye öldürdün adamı?
    bugün: örgütle bağlantısı vardı hakimim..
    hakim: hangi örgüt bu?
    bugün: (cevap vermek yerine manidar bir şekilde gözlerini yan yan devirerek bakar)
    hakim: (karşılık vermek yerine "ne günlere kaldık" ifadesiyle yüzünü buruşturarak kafasını sağa doğru hafifçe eğip kürsüye doğru bakar)

evet bugün isimli kardeşimiz bu davada haklıdır.. çünkü ihd bir örgüttür..

daha hiç izlemeden önce de demiştik, genç dimağları zehirleyecek, beyinleri bulandıracak diye..
    ben şimdi oturup şu tmmob denen örgütle olan bağlantımı yeniden gözden geçireyim bari..
  • tayyip erdoğan'a ayar vermiş dizidir. "kürt sorunu" lafı nedeniyle, çocuk doğduğunda isim konulur, çocuk 22 yaşına girdi, daha ismi tartışılıyor diyerek tebriği tek replikle haketmiştir.

ayrıca bu yeni dizi neden eski konsept ile değerlendirilerek eleştiriliyor anlamakta zorlanıyorum.

evet bir gerçeği, terör gerçeğini, gözlerimizi kulaklarımızı tıkasakta algımızdan içeri sokmaktadır. terör bu ülkede öğretmenleri, mühendisleri öldürmemiş midir? öldürmüştür. peki bunu görsel malzeme kullanarak insanlara kimse anlatmış mıdır? anlatmamıştır. bu işe ilk kez bu yapım niyetlenmiştir.

evet ilk dizi konsept nedeniyle bir çok hata barındırıyordu. bu coğrafyanın okumayı sevmeyen ama düşünebilen insanlarına bir çok bilgi verirken, düşünemeyen insanlarında da şiddete yönelim yaratmıştır. ancak bu yeni dizi için şu an için geçerli değildir. gereksiz şiddet, normal hayatta yaşananlardır. ve bu gereksiz şiddeti gözlerimize sokmak cesaret işi olmakla birlikte, tebrik edilesi bir durumdur.

gidin tıp fakültesi son sınıfında okuyan öğrencilere ve tus'u akzanamama ihtimalleri üzerine konuşun. yaratılan korku psikolojisini görün. bu korku psikolojisinin kaynağını gözlere sokması, gerçekten tebrik edilesi bir gözlemdir.

kimse bana bu dizinin bu ülkede ırkları karşı karşıya getireceğini söylemesin! yahu ırklar pek mutlu mesut yaşıyordu da, bu dizi ile mi şiddet doğacak? bu ülkede sırf sarışın olduğu için otobüsten indirilen bir genç size çok mu garip geldi?

devekuşu gibi kafalarımızı kuma sokuyoruz. piyasada bir çok kitap var yakın tarihimizi anlatan. bir çok yayınevi bu tip kitapları peş peşe yayınlıyor. ancak satılmıyor!! birileri de birşeyleri anlatmak için bu ülkenin bir şekilde ekran karşısına kitlendiği bir konsepti kullanmaya karar vermiştir. kötü mü yapmıştır? şu an için hayır. çünkü insanların algısına yönelen bir çalışma olduğu ve kitleler tarafından izlendiği için çok titiz çalışılması gerekli. en ufak bir replik hatası bile tamiri zor sorunlara yol açabilir. umarım ilk dizi'de yapılan hatalar bu hassas konuda yapılmaz. çünkü şu anda fantazi bir senaryodan öte gerçekleri bir konseptin içine gömüp anlatma yolu seçilmiş. gerçekler çarpıtılırsa veya kitlelerin kafasına yanlış bilgiler kazınırsa, o zaman bu dizinin en büyük düşmanı olmaya adayım. ancak şu anda, bir hata yok. hata yoksa, tenkitlerin şiddeti neden?
  • kurtlar vadisi'ni kurtlar vadisi yapan, diziyi asıl izlenilir kılan, strateji, entrika, düşünce, ilginçlik yaratan, vay amına koyim dedirten bütün karakterlerin (aslan akbey, mehmet karahanlı, duran emmi, süleyman çakır, şevko, doğu bey, laz ziya, vs.) ölmesi ve geriye sadece polat alemdar, memati, abdülhey ve güllü erhan'ın kalması nedeniyle asla bir kurtlar vadisi olmayacak, sadece adı kurtlar vadisi olup içinde polat alemdar olan tutmuş bir dizinin ismini kullanarak prim yapmaya çalışan bir dizi olacaktır.
  • eleştirdiğim şeyi biraz daha tanımak adına (daha önceki serileri de gözlemlemişliğim var) izlediğim birkaç dakikalık bölümünün bile "sıradan faşizm" temalı ansiklopedik bir kitap yazmama yetecek malzeme verdiği dizi. karakterlerden biri diğerine şunun gibi bir söz söyledi:
    x: "la her beğenmediğini öldüremezsin...tamam bazılarını öldürürsün"...

evet başta trabzondakiler olmak üzere bütün kahvehane (internet kahvehaneleri de dahil) gençlerimiz mesajı aldılar....bakalım temizlenesi "bazı"ların içine kimleri kimleri koyacaklar "polat abileri" ve tayfasından esinlenerek...

rtük kendilerine ulaşan binlerce şikayet telefonunu dikkate alacağını söylüyor...hadi bakalım...

mesajla gelen edit: tüm trabzonluları değil "bazı" trabzonluları kastediyorum....
  • ayrıca örgüt sempatizanı kız karakteriyle sözlüğe de gönderme yapmış dizidir.

(bkz: aktif solcu kızların çirkin olması)
hesabın var mı? giriş yap