• japon kadınların yaptığı bir iş. kızlar bir kulüp gibi bir yerde* oturuyorlar, cep telefonlarına yatan para sonrasında kişi geliyor ve bir saatliğine konuşuyorlar. cinsel ilişkiyi bazıları kabul ederken etmeyen sayısı fazla. bunların yanında saatlik ücreti ödedin diye kadın durmuyor, kulüpten kendisine yiyecek/içecek de ısmarlanıyor. dışarıdan bakıldığında konsomatris tanımına benzetilebilir ama konsomatris durmadan içki içirtip mekana para kazandırma derdindeyken kybakura adlı aktivitede kız kendi cebini dolduruyor. hadi türkiye'de dindi şuydu buydu diye sıkarsın da japonya'da* iş hayatının yoğunluğundan ve teknolojinin her tarafı sarmasından dolayı* iletişim kurulamamasından mütevellit bu durumun gerçekleştiğini düşünüyorum. insan kanlı canlı bir kadınla konuşabilmek için para veriyor ve bunu telefonundan reklam vererek, telefon üzerinden para yatırarak yapıyor. sonra aklıma sözlük sayesinde hafif güldürürken düşündüren o başlık* geliyor. bu işin dini imanı, doğusunun-batısının farklı olmadığını japonya'da da görerek tescilleniyor. ukteymiş.
 • japonya gece hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan namı diğer hostes kulüplerine verilen isim. kendi içinde de bir kaç segmente ve tarza ayrılmakta bu kulüpler. sırasıyla bakalım:

  - kyabakura: en standart hali. içeri girip oturursunuz. eğer ilk defa giriyorsanız “free” dersiniz ve çalışanlar (genelde “boy” diyorlar) size bir kız eşleştirir. eşleştiğiniz kişi ile bir “set” geçirirsiniz ve sonraki sete yeni kız gelir. setler genelde mekana göre farklılık gösterir ama aşağı yukarı 40 dk - 60 dk ortalam set süreleridir. eğer beğendiğiniz bir kız varsa belli bir ücret karşılığı “banai shimei” yapıp, esktra 1000-2000 yen karşılığı. kızın sizinle bir set daha kalmasını sağlayabilirsiniz. eğer sık gittiğiniz bir yer ise ve beraber oturmaktam keyif aldığınız bir kız varsa girerken kızın ismini söyleyip “honshimei” isteyebilirsiniz. bu da set başı 3000 yen civarına geliyor. fiyatlar mekandan mekan çok değişiyor. benim yazdıklarım çok üst seviye olmayan normal kyabakura fiyatları. üst seviye mekanlarda fiyatlar iki katına kadar çıkabiliyor. ek olarak yanınızda bir kız arkadaşınız varsa giriş ücretsiz oluyor kadın için. o yüzden kızlı erkekli grupları görmek garip değil.

  içecek olarak genelde viski veya shochu şişe olarak ücretsiz geliyor ve sınırsız içebiliyorsunuz. ekstra olarak sınırsız bira veren yerler de var. şampanya, shot, şarap vesaire ekstra ücrete tabi. menüden bakabilirsiniz genelde. bildiğim kadarıyla moet ve veuve clicquot aşağı yukarı 30,000 yen civarı. dom perignon 50,000 yen. eğer özel versiyonlarını almak istiyorsanız 1,000,000 yen’e kadar var. kızlara söyleyeceğiniz içkiler farklı fiyatlandırılıyor. genelde standart olanlar 1500 yen iken kokteyller vesaire 3000-4000 yen çıkabiliyor.

  çoğu kyabakura’nın bir konsepti de var. lise, ofis, hemşire vesaire olanlar da var, daha normal elegan elbiseli yerler de var. artık paşa gönlünüz ne seviyorsa. genelde kızların genç olduğu yerdekiler üniversite öğrencisi vesaire oluyor. az çalışıp iyi para kazanabiliyorlar. benim gittiğim mekanda konuştuğum kızlardam biri uc berkeley mezunuydu ve normal işine başlamadan önceki 4 ay arayı doldurmak için çalışıyordu. geçen tanıştığım diğer kız waseda’da organik kimya üstüne yüksek lisans yapıyordu. kimyanız tutarsa cidden keyifli muhabbet çevirilebiliyor :)

  ortalama ücret olarak 2-3 saat kalırsanız 30,000 yen ve üstüne doğru harcarsınız. eğer beraber vakit geçirmekten hoşlandığınız bir kız varsa “douhan” yapmanız da mümkün. douhan, beraber dükkana girmek anlamına geliyor. yani mekama gitmeden iki saat önce kız ile buluşup, yemek yiyip, mekana gitmekte mümkün. bazı yerlerde ücretsiz, bazı yerlerde ücretli oluyor. dikkat etmek lazım.

  genel olarak dokunmak yasak. ama muhabbet ilerledikçe bazen kızlar çaktırmadan izin veriyor. bir de sık gittiğiniz bir yer ise ve sizi tanıyorlarsa daha rahat oluyorlar. karşılıklı saygı çerçevesinde tabi. bir de japonca kesinlikle lazım. çok iyi ingilizce konuşan kızlar da var ama çoğu konuşmuyor ondan keyifli olması için japonca şart. bazı dükkanlar almıyor zaten konuşamıyorsanız.

  - ichakyaba: bunlar biraz daha rahat olan ortamlar. genelde kızlarla kucaklaşıp oturabiliyorsunuz ve kızların kıyafetleri biraz daha açık oluyor. biraz dokunmaya da izin var. set fiyatları normal kyabakura’ya göre biraz daha yüksel o yüzden.

  - sekukyaba: aynı zamanda “oppabu” da deniyor. bu mekanlarda kızlar üstsüz ve altlarında sadece iç çamaşırı var. ellemek, öpüşmek ve kucak dansı vesaire serbest. bunların çoğu biraz daha underground çalışıyor. sokaktaki japon abiler “oppai oppai” diye yaklaşırsa bu mekanlara çağırmak için genelde. kafalar güzelken tecrübe edilesi. kızlar burada daha çok şeye izin veriyor.

  bu mekanlarda satılan şey aslında ütopik bir tecrübe çünkü sokakta yüzünüze bakmayacak kızlar ile sevgili gibi vakit geçirebiliyorsunuz. bunun farkında olduğunuz sürece keyifli. bunun bir ütopya olduğunu unutup hunharca para gömmeye başlarsanız ipin ucunu kaçırmak çok kolay. ayda 1-2 kafi.

  tabi hep gittiğiniz bir mekan ve o mekanda sürekli vakit geçirdiğiniz bir kız varsa mekana gitmeden veya douhan yapmadan mekan dışında görüşmeniz de mümkün olabiliyor. o şansı yakalarsanız ve anlaşmaya varılırsa istediğinizi yapabilirsiniz :) tabi biraz tatlı dilinizin olması, kız ile kimyanızım tutması ve mekanda iyi para harcamanız lazım bu noktaya gelebilmek için.

  işim sosyolojik boyutlarımı başka bir yazıda inceleriz ama yukarıda ki yazdıklarımı baz alırsanız tokyo gecelerinin bu mekanlarında yolunuzu bulursunuz :)
hesabın var mı? giriş yap