• yazliga giderken her yil gectigim ve gecerken de arabanin camlarini sonuna kadar acip ilk canakkale kokusunu aldigim yer...
  • yosunlu bir denizi bulunan, okeyden başka bir bokun oynanmadığı, dandik bir diskosu bulunan, sakin, emekliliğin geçirilmesi için gayet uygun olan yer..

bu sene pek bi hareketli bulduğum yer. büyük gelişme içinde. plaja diskovari yerler açılmış. gençlik coşmuş vs. birde değişiklik olaraktan kıyıya güvenlik şeritleri çekilmiş. çünkü bir kişi boğulmuş.
    eğer manzara görmek, yürümek bahçelerden elma vs. çalmak istiyorsanız paljın yanındaki dağa çıkmanızı tavsiye ederim. ama çok psikopat köpekleri var. aman dikkat.
  • seçimler zamanı tüm çanakkale ilçeleri içinde mhpnin kazandığı tek ilçe olup ,tüm çanakkale nin en yobaz yeridir.

gelibolu yla lapseki arasındaki boğaz bağıntısı ; ataköy le şirinevler arasındaki köprü gibidir .
    (bkz: ataköy şirinevler medeniyet köprüsü)
    ( çok güzel anlattım )
  • lapseki cardak gelibolu bardak tekerlemesiyle zihnime kazinmis cocuklugumun zindani. o ne bitmek tukenmez haftalardi allahim, o ne hareketsiz olu zamanlardi oyle. dusundukce kotu oluyorum. efendim lapseki temelde boktan bir yerdir. lapseki'ye gidildiginde insan sikintidan baska yapacak bir sey bulamaz. bir kere denizi yosunlu ve lodos oldugunda bol denizanalidir. her ne kadar son birkac yil icinde dalyan mevkiindeki ipsiz sapsiz pislik yuvasi moteller yikilip kamuya acik plajlar acilmis olsa da lapseki'de ki hayatin boktan akisi degismemistir. inanilmaz plansiz buyuyen lapseki'nin kisa zaman icinde kumburgaz halini alacagini dusunuyorum. bir suru beton yigini, hantal site sarmis her tarafi. cok zevksiz ve igreti binalari insani deli ediyor. got kadar kasaba buyudukce buyuyor.

alamancilarin memleketidir lapseki. gelibolu'ya gecerken bindiginiz arabali vapurda cok net gorursunuz bunu, vapurdaki arabalarin yarisindan cogu ya almanya ya da avusturya plakalidir.

lapseki deyince akla camlik ve dalyan gelir elbet ama yilmaz motel'i de unutmamak gerek. iki katli bu sirin ahsap motel benim icin lapseki'nin en guzel yerinde kurulu en zevkli binasidir. icinde hic kalmadim, birkac kez yemek yedim ama kayda deger bir lezzet bulamadim ustelik sahipleri de bir tuhaftir ama gun gelir yolunuz duserse o yilmaz motel'e bir bakin. goreceksiniz lapseki zihniyetinin otesinde bir yapidir. neyse efendim gelelim lapseki'nin guzel taraflarina. bir kere canakkale dedik. bu yuzden sardalya'yi nami diger boklu kebap'ı tek gececeksiniz. bir de meyve bol ve ucuzdur. bilhassa kiraz, seftali ve elma. cumartesileri pazar kururlur. her taraf meyve sebze bahcesi oldugundan bir ton guzel ot bulursunuz. siz bu otlarla ugrasirken ben kasaplari denetliyor olacagim. lapseki bir etobur icin cennettir. hayvancilik en az bahcecilik kadar yaygin oldugundan mangallik guzel etler bulabilirsiniz. her ne kadar belediye akp'li olsa da lapseki ben kendimi bildim bileli merkez sag cizgide insanlarin yasadigi bir sahil kasabasidir. bunu neden soyluyorum konu mangaldan acilinca elbet rakiya laf atilacaktir ya ondan . sonucta istanbul'dan lapseki'ye gidiyorsaniz ister istemez tekirdag'dan gececeksiniz yani diyorum oralardan gecerken soyle kofte yemek icin kisa bir mola verseniz, bana da bir kucuk tekirdag kapsaniz. neyse efendim lapseki turumuzun son duragi olarak camlik aile cay bahcesi'ni sectim. camlik aile cay bahcesi video'dan oynatilan karate filmleri, pasli salincaklari, kayilmayan kaydiraklari, gicirtili tahtiravellisi ve cekirdek citleyan basortulu teyzeleriyle taze dimaglarda onulmaz yaralar acabilecek sakat bir yerdir. denize bakan masalarda cekerdek citlamak, cay ve ya fruko icmek adettendir. ucuzdur. ucuz kalacaktir.
  • istanbul'dan buraya geldikten sonra oturulan mekanlarda gelen hesaplara "ulan kesin bi hata var şimdi kapıda seslenip eksik parayı alacaklar" hissi uyandırmıştır.
    en azından istanbul' a göre çok ucuzdur, iskeledeki kafede saatlerce wireless hizmetinden yararlanıp, yiyip içerek bi internet kafeden daha az para ödersiniz.
  • sosyal hayat diye bir şeyin olmadığı yer... bildiğin köyün az-biraz daha gelişmişi...

emeklilik yeri falan filan meselesi de hikaye... lan insan emekli de olsa ayda yılda bir en azından düzgün bir restorana gidip bir yemek yemek falan ister ama burda o bile yok işte...

bugün bizim elemanlardan biri lapseki ile ilgili güzel bir espri yaptı:

- abi burda yok yok zaten... yani yok bile yok...
  • gözlemlediğim kadarıyla inşaat ekonomisine doğru ilerleyen ilçe.

iskeleden çanakkale yönüne doğru uzanan yolun hem deniz hem de kara tarafındaki tarım alanlarının neredeyse hepsi inşaat alanı olmuş.

birkaç yıl önce meyve ağaçları ve sebze bahçeleri olan bu yerlerin hepsinde şimdi 5 katlı binalar yükseliyor.

eskiden traktör satan yerler emlakçı olmuş, tarım ilaç ve malzemeleri satan dükkanların yerini ise yapı marketler almış.

köprünün karaya çıkacağı ve otoyola bağlanacağı sanayi sitesinin arkasındaki tarım alanları zaten devlet tarafından istimlak edilmişti.

kalan alanlar da müteahhitlerce konut haline getiriliyor.

lapseki’de çok ciddi bir şeftali ve kiraz üretimi vardır, hatta üretilen kirazlar ihraç da edilir. bu iki ürün belediyenin logosunda bile yer alır.

fakat şimdi bu üretimin yapıldığı alanların bir kısmında beton binalar yükseliyor.
  • türklerin anadolu'dan rumeli'ye geçmek için kullandıkları bölge. bu bağlamda geçişin durdurulması için 1359 yılında ilk haçlı saldırısı buraya yapılmıştır.
  • laps eki sonuna geldigi cumleye bir vurgu katarak anlami guclendirir ve pekistirir.

ornek:

- gecen hafta nasil macta caktik ama size, lapsss
    - zamlar fena patladi lapsss
  • mayıs ayında yapılan kaçak kazı çalışmaları resmileşince , geç roma ve erken doğu roma yerleşimine ait 1500 yıllık bir mozağin bulunduğu ilçe. tam 120 metrekareymiş.
hesabın var mı? giriş yap