• bir cocugum olana ve onunla birlikte okuyana kadar bitirmemeye karar verdigim seri. dunyanin en guzel kisa siirlerinden bir kismini ithaflarinda beatrice'e adar. orjinali ve turkcesiyle:

1- kotu gunler baslarken;
    "to beatrice -
    darling, dearest, dead."

"sevgili, tatlılar tatlısı ve aramızda olmayan beatrice´e.''

2- surungenler odasi;
    "for beatrice -
    my love for you shall live forever.
    you, however, did not."

''beatrice için - sen artık yaşamasan bile, sana olan aşkım kalbimde hep yaşayacak.''

3-ucuruma bakan pencere
    "for beatrice –
    i would much prefer it if you were alive and well."

''beatrice için - seni böyle anmaktansa, sağ ve esen olmanı dilerdim.''

4-bitik orman
    to beatrice –
    my love flew like a butterfly
    until death swooped down like a bat
    as the poet emma montana mcelroy said:
    'that's the end of that.'"

"beatrice için - aşkım bir kelebek gibi uçtu, ta ölümün bir yarasa gibi üstüne çullandığı ana kadar. şair emma montana mcelroy´un dediği gibi, 'ne yapalım, buraya kadar.'"

5-kati kurallar okulu
    "for beatrice –
    you will always be in my heart,
    in my mind,
    and in your grave."'

'beatrice için - her zaman gönlümde, beynimin kıvrımlarında ve mezarında olacaksın.''

6-alacakaranlik bulvari
    "for beatrice –
    when we met my life began,
    soon afterward, yours ended."

''beatrice için - seni tanıyınca başladı hayatım, çok sürmedi bu neşe kaynağım, sönünce ardından senin hayatın.''

7-karga laneti
    "for beatrice –
    when we were together i felt breathless.
    now you are."

''beatrice için - birlikte olduğumuz her anda, soluğum kesilirdi sana her bakışta, oysa senin soluğun kesik şimdi orada.''

8-dehset hastanesi
    "for beatrice –
    summer without you is as cold as winter.
    winter without you is even colder."

''beatrice için - sensiz geçen yazın hiç farkı yok kıştan, sensiz geçen kış daha da beter soğuktan.''

9-karnaval ucubeleri
    "for beatrice –
    our love broke my heart,
    and stopped yours."

''beatrice için - aşkımız dağlarken kalbimi, can yakarak benden aldı seni.''

10-kaygan yamac
    "for beatrice –
    when we first met, you were pretty, and i was lonely.
    now i am pretty lonely."

''beatrice için - tanıştığımızda senin güzelliğin, benim yalnızlığım vardı. şimdi bana güzelliğin olmadığı bir yalnızlık kaldı.''

11-mantar mahseri
    "for beatrice –
    dead women tell no tales.
    sad men write them down."

"beatrice için -ölü kadınların hiç anlatmadığı masallar hüzünlü erkeklerin kalemlerinden çıkar.''

12- evvelki tehlike
    "for beatrice -
    no one could extinguish my love,
    or your house."

''beatrice´e -hiç kimse ne benim aşkımı, ne senin evini söndürebilir.''

13-son
    "for beatrice -
    i cherished, you perished.
    the world's been nightmarished"

''beatrice´e -ben üzerine titredim, sen helak oldun, dünyaysa bir kabus.''

14.bolum epilog
    "for beatrice -
    we are like boats passing in the night -
    particularly you."

"beatrice icin - gece icinden gecen sandallar gibiydik, bilhassa sen."

beatrice mektuplari
    "to beatrice,
    and
    from her"

"beatrice'e ve o'ndan.."
  • üç tane kur'an yırtmış çocuğun hikayelerini anlatan seri. yani üç tane yetimin dötü hiç mi boktan kurtulmaz, hiç mi bir işleri rast gitmez, başka bir sebep bulamadım buna.

çocukluğumda hayatımdaki en enteresan iki başarıya imza attırmıştır beni bu seri.
    1- bir günde iki kitap bitirmek.
    2- kitap okuyarak sabahlamak.

bir daha bunları yapamam sanırım.
  • netflix dizisi a series of unfortunate events başlamadan bilgiler verelim.

bu serideki ilk 12 kitabın adı da the'nın sonuna eklenen ve (alakasız bilgi: marvel'ın çoğu karakterinin olduğu gibi) aynı harfle başlayan iki kelimeden oluşur. bu orijinalliği kitap isimlerini türkçe'ye çevirirken de tutmalarını tercih ederdim ve bazıları oldukça zorlama olan naçizane önerilerim - orijinal adı - yayınlanan çevrilmiş adı olarak da kitapları aşağıda sıralıyorum.
    1 - beter başlangıç/başlangıçlar - the bad beginning - kötü günler başlarken
    2 - sürüngen salonu/sürüngenli sığınak - the reptile room - sürüngen odası
    3 - sulugöz sular/gözyaşı gölü* - the wide window - uçuruma bakan pencere
    4 - biçare/bıkkın/bitik bıçkıhane - the miserable mill - bitik orman
    5 - ağır akademi - the austere academy - katı kurallar okulu
    6 - alternatif asansör - the ersatz elevator - alacakaranlık bulvarı
    7 - korkunç/kepaze/kötü köy - the vile village - karga laneti
    8 - habis hastane - the hostile hospital - dehşet hastanesi
    9 - karnaval karmaşası/karmaşalı karnaval - the carnivorous carnival - karnaval ucubeleri
    10 - eriyen eğim - the slippery slope - kaygan yamaç
    11 - merhametsiz/makûs mağara - the grim grotto - mantar mahşeri
    12 - evvelki elem/arife acizliği/arifedeki acizlik*/son(dan önceki)/sondan-önceki sakınca - the penultimate peril - evvelki tehlike
    13 - son - the end - son

kitapların çoğu nurettin elhüseyni tarafından bence gayet başarılı şekilde çevrilmiştir. çocuklar için yazılmış, kelime oyunları* ve güzel şakalar ve bir miktar da kara mizah ile dolu bir kitap serisidir.

fransız şair charles baudelaire ve şiiri la béatrice kitabın ana karakterlerine ilham olmuşlardır.

daniel handler tarafından yazılmıştır. her biri 13 bölümden oluşan 13 kitap ve 13. kitabın sonuna eklenen bir "14. bölüm" evrenin bel kemiğini oluştururlar. bel kemiği dışında da yine aynı evrendeki kişilerin hikayelerini anlatan ve dört kitaptan oluşan all the wrong questions serisi* ve file under 13 mysterious incidents, the beatrice letters, lemony snicket the unauthorized autobiography kitapları sayılabilir.

bu kitapların ve bazı eklerin ideal okunma sırası ve kronolojik sıraları şu linkte de verilmiştir; ancak ben aşağıya da ekliyorum:

asoue 1. the bad beginning
    asoue 2. the reptile room
    asoue 3. the wide window
    asoue 4. the miserable mill
    asoue 5. the austere academy
    asoue 6. the ersatz elevator
    lemony snicket: an unauthorized autobiography
    asoue 7. the vile village
    asoue 8. the hostile hospital
    asoue 9. the carnivorous carnival
    asoue 10. the slippery slope
    mysterious messages concerning the dismal dinner
    asoue 11. the grim grotto
    asoue 12. the penultimate peril
    asoue 13. the end
    the beatrice letters
    atwq 1. who could that be at this hour?
    atwq 2. when did you see her last?
    file under: 13 suspicious ıncidents
    atwq 3. shouldn't you be in school?
    atwq 4. why is this night different from all other nights?
    lemony snicket's you choose the mystery

daha önce bu başlıkta da verilen bilgileri toplarsak:

baudelaire kardeşlerin anne ve babalarını öldüren bir yangından sonra, count olaf ile başlayan vasilere verilmelerini anlatan bir kitap dizisi diyebiliriz.

kitapların yazarı lemony snicket, olayların geçtiği evrende yaşamaktadır ve baudelaire kardeşlerin hikayelerini onlardan geriden gelerek ve izlerini bularak tamamlamaya, kamuoyuna aktarmaya çalışmaktadır.

not: işbu entry'de spoiler içeren hiçbir şeye değinilmemiştir.
  • pek cok ikilem arasinda kalmis bir film. kitaplarini okumamis olmama ragmen filmi izledikten sonra 100 dakikaya cok fazla olay sıkıstırıldıgı hissine kapilmistim, gercekten de bu film 3 kitabin birlestirilmesi ile hazirlanmis ancak olaylar serisi o kadar hizli gecistirilmis ki, kitap serisinin temelini olusturabilecek saglam karakterler, kont olaf haric, asiri silik kalmis. biri gidiyor, biri geliyor, bagirip cagiran kont olaf baki kaliyor.
    ayrica film, baslangicta izleyiciye vaadettiklerini pek vermiyor; cocuk filminden daha nitelikli, daha kara komediye dayali, daha karanlik bir film gibi basliyor, filmde olacaklari tahmin etmenin zor olacagini, beklenmeyen olaylarla karsilasilabilecegini ongoruyor -hatta filmin basi o kadar cekici ve karanlik ki, yanimda oturan cocuga bakip "vah zavalli cocuk filmi diye gelmis" bile dedim- ama filmin sonu o kadar yavan ve tahmin edilebilir ki, isin butun buyusu bozuluyor.
    sonucta kotu bir film degil, cekimler, ortamlar cok guzel, jim carrey her zamanki gibi iyi oynuyor, baudelaire kardeslerin hepsine, ozellikle sunny'e bittim. eglenceli 100 dakika gecirilebilir, ozellikle cocuklar icin tavsiye edilebilir.

son olarak; film nedense bana the grinch'i hatirlatti.
  • lemony snicket'in yazdigi, brett helquist'in resimledigi cocuk kitabi serisi. kitabin sevimsiz oldugunu adindan anlayamamissaniz sanslisiniz, yazarimiz kapak arkasi yazisinda isterseniz kitabi birakip mutlu mes'ut yasayabileceginizi ustune basa basa soyluyor. gerek yazarin sevimli tarzi, gerek kapak tasarimi, gerek icindeki resimler, insana seker gibi bir kitap almis olma hazzi yasatiyor.
  • dante dokuz yaşından beri sevdiği beatrice'le bir araya gelemez ikisi de başka insanlarla evlenir.beatrice erken ölür.dante içine kapanır ve yazar, ilk kitabı vita nuovada beatrice'i över, onu melekler düzeyine çıkarır. onun için "kimsenin kimseye söylememiş olduğu şeyler söylemeye söz verir. bu sözünü ilahi komedyada tutar. talihsiz serüvenler dizisinin her bir kitabı lemony snicketin ölen sevgilisi beatrice e ithaf edilmiştir.
    misal:
    beatrice için-
    ölü kadınların anlatmadığı masallar
    hüzünlü erkeklerin kaleminden çıkar
  • izlerken hep düşündüm "bu filmin eksiği ne" diye,
    film güzeldi ama bir şeyler eksikti işte,
    adını koyamadığım bir şey, ama mutlaka olması gereken bir şey.
    cast listesine bakarken buldum göremediğim ama görmek istediğimi.
    helena bonham carter'dı o,
    böyle bir film çekilecek ve helena olmayacak ha!
    yo dostum yo.
    izleyenler düşünüyordur şimdi "o filmde helena oynamıyordu ki"
    hayır oynuyordu ama siz göremediniz.
    evet çocukların anasını oynamış.
    böyle filmlerde helena bonham carter kontenjanı asla boş bırakılmaz.
  • --- spoiler ---

kont olaf'ın film boyunca dünya tatlısı bebek sunny'e maymun muamelesi yapması, diğer çocuklara içecek almaya giderken bebeğe muz almak istemesi, yetimlerden "iki çocuk bir de mendebur maymun" diye bahsetmesi ve en sonunda da sunny'yi kafese kapatması filmin en komik yönlerinden biridir.

--- spoiler ---
  • jim carrey nin neredeyse tum oyunculuk yeteneklerini sergiledigi film. harry potter ın gordugu ilginin binlerce katını hak ediyor aslında. genel olarak karanlık, etkileyici ve masalsı bir atmosfere sahip film. turkceye acıların cocukları diye cevrilse daha mutlu olurum.*
  • --- spoiler ---
    lemony snicket s a series of unfortunate events ormandaki arkadaşlarıyla hoplayıp zıplayıp neşeli şarkılar söyleyen the littlest elf (küçük elf) mini filmi ile başlıyor. lemony snicket, küçük elf'inki gibi bir öykü bekleyen izleyicileri filmin başında çıkıp gitmeleri için defalarca uyarıyor. hatta filmde bir küçük elf biblosunun başının ısırılarak koparıldığı bir sahne de var. türlü talihsizlikler ve adeletsizliklerle dolu hayatın acımasız olabileceğini fakat bunun acıların paylaşılmasıyla katlanılabilir olduğunu yer yer kahkahalar bile attıran hicivle karışık ironik bir yaklaşımla sunan seri/film on üç yaş ve üstündeki her çocuğa okutulmalı/izletilmeli. kaldı ki çocuklara ilkokullarda okutulan çocuk kalbi’nden daha fazla ruhsal çöküntü yaşatacağını hiç sanmıyorum.

mr & mrs baudelaire: at times the world can seem an unfriendly and sinister place. but believe us when we say there is much more good in it than bad. and what might seem to be a series of unfortunate events, may in fact, be the first steps of a journey.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap