• insanda kiki'nin yerleştiği şehirde yaşama isteği uyandıran, hayaller kurduran, mutlu eden film.
  • anime'yi izledikten sonra kendi kendime sordum;
    acaba en son ne zaman şiddet içeriği olmayan bir anime izlemiştim diye? tam olarak cevaplayamasam da gerçekten çok çok uzun bir zaman önce diyebilirim. tom ve jerry bile komikliklerini (maceralarını) şiddet üzerine yaparken her ne kadar türleri tam olarak bir olmasa da, bu anime gerçekten bu konuda başarılı. içerdiği mesajlar ve masalsı anlatımıyla gerçekten harika bir miyazaki animesi.

anime hakkındaki yorumlardan daha çok, izledikten sonra üzerimde bıraktığı etkiye değinmek gerekirse;
    hani küçükken uyumanız için size masal türü bir şeyler anlatılır ya, şu an 23 yaşındayım ve animeyi izledikten sonra 16 ila 17 yıl önceki halime geri döndüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. belki tatlı bir tesadüftü ama animeden sonra çektiğim deliksiz bir 4 saatlik uyku da bile suratımda hep tatlı bir tebessümün olduğunun farkındaydım.

sanırım hayao miyazaki bunu hep yapıyor. walt disney saçmalıklarını yeterince yutan biri olarak geç keşfettiğim bu adamın diğer filmlerine doğru yelken açmak istiyorum.

son olarak bir kaç cümle ile özetlemek gerekirse; bu anime ,eşek kadar bir adam olsanız bile sizi tekrardan 7 yaşınıza götürmeyi çok iyi bir şekilde başarıyor.
  • izlerken paso acıktırandır. tavsiyem kendinize bir yemek sepeti hazırlayın: pankek, somun ekmek, sosis, ballı süt, tereyağı, çikolatalı pasta, balkabaklı turta (oha), çay, sıcak çikolata, kurabiye ve daha niceleri..

jiji'de bir salem havası sezmedim değil. o ne çakaldır oo.. *
  • spirited away kadar olmasa da her miyazaki animesi gibi fantastik ogeler iceren ama bunun yaninda bizlere yasam dersi veren film. spirited away'de oldugu gibi yine kucuk bir kizin maceralarini anlatiyor. en guzel yeri de kiki'nin ormandaki ressam kizin evine konuk oldugu gun. bir de kedisi jiji ve asik oldugu beyaz kedicik cok sirindir..
  • artık dvd' si piyasada olan 1989 yapımı bir güzellik. gene naif insanlar gene masalsı anlatım gene yanaktan süzülen bir kaç damla yaş.
  • 13 yaşında, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, iyi niyetli ve içinde kopan onca renk patlamasına karşın siyahlara bürünmek zorunda olan kiki. çok konuşan, her şeye mantıkla yaklaşan, cadılara has klasik kedi tiplemesi jiji. kendi yaşadıkları yerden çok uzağa gidip yeni bir hayata başlayan bu ikilinin başına beklenmedik olayların gelmesi şaşılcak bir şey olmasa gerek. büyükler için çizgi filmlerden biri daha. o çocuklara has anlatımı ve masal gibi hikayesi ile.
  • miyazaki ustadan bir kez daha insanı alıp en güzel çocukluk günlerine geri götüren, toz pembe bir masal daha. bir önceki filminin yakaladığı müthiş başarı ilham vermiş olmalı ki tıpkı my neighbor totoro'da olduğu gibi miyazaki bu sefer de uçurmuş fütüristik fantaziler yerine * *, 1960'larda deniz kenarındaki mükemmel bir masal kasabasına benzeyen bir şehirde ve kırsalda geçen, küçük bir kızın kendine güvenmeyi ve pes etmemeyi öğrenerek kendisini keşfettiği son derece pozitif bir büyüme öyküsü yaratmış. uçmaya olan sevdasını da bu kez sihirli uçan süpürgelerle gözler önüne sermiş. harry potter sevdalısı bu izleyici için de çok hoş bir nokta oldu elbette ki bu durum *

zamanında sinema dergisi yazarlarından biri (hangisi olduğunu unuttum) "ileride çocuğum olduğunda temel eğitimini hayao miyazaki filmleriyle yapacağım" gibisinden bir şey yazmıştı. gerçekten de öyle. özellikle totoro ve kiki bu tanıma cuk oturan, şimdinin çocuklarına fazlasıyla iç bayıcılıkta sevimli gelecek filmler ama (özellikle de kiki) keşke anne babalar çocuklarının marifetmiş gibi counter strike ya da wow oynayarak büyümelerine izin vereceklerine hâlâ cadı olsa bile bütün işlerini sihirsiz yapıp çalışmaktan gocunmayacak çocuk karakterlerin hayat dolu büyüme hikayelerini izletebiliyor olsalar. yetiştirdiğimiz nesiller için insaniyet adına çok daha hayırlı başlangıçlar olurdu diye düşünüyorum. insanın kendisi için değilse bile çocuğu ya da yeğeni - kuzeni vs. için elinde bulundurması gereken filmlerden biri, ki tamamen çocuksu bir heyecan ve masumluğa sahip olduğuna bakmayın, yetişkinlerin de gayet severek izleyebileceği bir yapım. ama tabii bir totoro değil yine de *

not : filmin sonlarında zeplin şehri dağıtırken tombo'nun durumunu anlatacağım diye kendini paralayan haber spikerine bayıldım *
  • 13 yasina gelmis kiki'nin bir cadi olarak (soz konusu tatli cadilik) evinden ayrilip cadisiz bir sehre giderek orda yasamaya baslamasi gerekir.. hanim kizimiz da kedisi ile birlikte ucan supurgesine binerek yollanir ufka dogru.. vardigi sehirde bir sure problem cekmesine ragmen, sonra bi paket dagitma servisi acar kendince, insanlarla tanisir, kaynasir.. hayao miyazaki'nin sevimli animelerinden biri daha..
  • miyazaki'nin en büyük hayalini bir kez daha ortaya koyduğu anime:uçmak. bütün filmlerinde bunu görmek mümkün. kaze no tani no naushika, kurenai no buta, tonari no totoro gibi animelerinde de uçma teması hep ön plandadır.
hesabın var mı? giriş yap