• çocukluğumdan beri tatillere dedemlerin yazlığa giderim. enez'i bilen bilir. edirne'nin ufacık tefecik bir kasabasıdır. nüfusu yazdan yaza artar. radyo olarak sadece yunan radyoları. yeni yeni başladı yerli radyolar. zaten karşı tarafa bakınca semadirek ile dedeağaç* görünür.

yolda giderken açarsın, yunanca. oturur bir şeyler içelim dersin, yunanca. dükkana girersin, yunanca. zaten bize yabancı değil. adı üzerinde: karşı kıyı... oraya gidince anlıyorsunuz. değişen sadece bayrak. insan aynı, düşünceler aynı, duygular aynı.

programı dinlerken yaz günleri geldi aklıma. özlemişim...
  • en güzel yunan melodileriyle ruhumuzu dinlendirecek, zaman zaman coşturacak olan sourberry programı.
  • yorgun perşembe ile "yaşasın yarın cuma" arasında sütlü kahve gibi dinlendiren program.
  • 2 haftalık yokluğunda yaşattıklarını şu dizelerle anlatabileceğim program.

"uykuların kaçar geceleri, bir türlü sabah olmayı bilmez.
    dikilir gözlerin tavanda bir noktaya,
    deli eden bir uğultudur başlar kulaklarında
    ne çarşaf halden anlar ne yastık.
    girmez pencerelerden beklediğin o aydınlık.
    onun unutamadığın hayali,
    sigaradan derin bir nefes çekmişçesine dolar içine.
    kapanır yatağına çaresizliğine ağlarsın.
    sevmek ne imiş bir gün anlarsın."

(bkz: bir gün anlarsın)
    (bkz: ümit yaşar oğuzcan)
  • geçen seneki gibi yine karşı kıyıdan seslenmekte an itibariyle. bu sefer ikaria adasından.
    bu güzelim şarkıların kendi ikliminde olmak nasıl bir şeydir acep?
    öleceğim meraktan.
  • evet biliyorum siz de içinizden "abi yunancanın kendine has çok güzel bir tınısı var yeaa" diyorsunuz. o yüzden bu programı dinleyin.
  • 2010'dan beri hem kendim hem de ben gibi yunan müziği seven birkaç iyi kalpli insan için yürüttüğüm her perşembe saat 23:00'te sourberry'de yayınlanan bir saatlik radyo programı. zaman içinde alanda gelişmemi sağladı, biraz da bu program sayesinde keşfettiğim bir şarkı evreni var ki hayatta kalmama destek oluyor desem yeri. pandeminin vurduğu müzik dünyasını canlı tutmak için yapılan konserlerden haberleri, sanatçılarla ilgili çeşitli bilgileri paylaştığım bir de instagram hesabı var artık programın. meraklısı varsa buyursun.
  • karşı kıyının güzelim tınılarını haftada bir perşembe akşamları 23:00'te bizlere getiren güzide radyo programı. misal bu gece rembetiko var dediler, geldik.
  • konu komşu dinlediğimiz radyo programı. perşembe akşamları bu saatlerde yayında olur. mesela şimdi yayında, dinleyiniz efendim.

http://www.sourberry.org/onair

(bkz: ela)
  • akşam akşam, yunan ezgileriyle ruhu okşayan program.
hesabın var mı? giriş yap