• dünyadaki en güzel telafuzu cem karaca tarafından, kerkük zindanı adlı türkünün sonunda söylenendir.

"gök kubbeyi sarsar mazlum feryadım,
    elbette bir gün güler bize seneler"
  • sanırım "şark bülbülü şaban" filmindeydi... işte tam o filmde, artiz olan şaban'ın patronunun "mazlum'u getirin bana" repliği ünlüdür, patron döwerdi adamı da ölmüştü adam: ayi yadigar'di mazlum, gerçekte oynadığını oynamıştı filmde.
  • bir erkek ismi. tanıdığım bir erkek ismi o yüzden sanki hepsi öyle insanlarmış gibi anlatmakta özgürüm. gerçekten bir zulüm görmüş hissi veriyor kendisi, bakınca ya yazık neler yaşadı kim bilir diyorsun ama bunun ardında bir alaycı gülümseme var ve hiçbir zaman mazlum'a gerçekten güvenemiyorsun. kendisindeki çelişkilere rağmen mazlum'a güvenebilirsen çok mutlu olursun, adam zulümle nasıl savaşıyorsa senin için de öyle savaşır. yeter ki ona olan güvenin kaybolmasın. öyle bir insan. ensesine şap diye vurulası.
    (bkz: mazlum'u getirin bana)
  • zulüm ve zalim ile aynı kökten gelir. haksızlığa uğramış, sessiz ve uysal, boynu bükük demektir. ayrıca gündüz anlamı da vardır.
  • "bin kere mazlum olsan da, bir kere zalim olma".
  • zulmedebilme erkine sahip olmayan zalime mazlum denir. güç sahibi olduğu anda zalime dönüşecek mahluka insan. hamurunda vardır el mahkum. en saf zannettiğiniz çocuklara kim öğretti şişmanla, gözlüklüyle, başarısızla, annesi ölenle, çorabı delikle, fakirle, ailesi boşananla dalga geçmeyi? gruplaştıkları an güçlerinin yettiği, yalnız ve sessiz buldukları herkesi ezerler. zengin ve güçlü gördüklerinin ise yardakçılığını yaparlar. ezilenler ise zavallıdır, acınasıdır, yardım edilesidir ama güçleri olsaydı zalimlerden farklı olmayacaklardı. herkes zalim, kimi iktidar sahibi değil.
  • "en büyük zalimler kafası kesilmemiş mazlumlar arasından çıkar."

emil michel cioran
  • koyunumun adı.
  • onuncu nesil çaylak.
hesabın var mı? giriş yap