• "merak onu öldürmeden önce, kedi yüzlerce meraksız köpekten daha fazla şey öğrenir." tom robbins - fierce invalids home from hot climates
  • aslan parçasıdır merak uğruna ölen kedi. soru sormanın, cevap kovalamanın kıymetini bilmiş kedidir.
    sarığıyla, sakalıyla tespih çeken kediye bin kere yeğdir.

meraklı kedi sevgiliye hediye edilebilir. sevgili yoksa bizzat yâr olur, yâren olur. misal, tut laser pointer'ı duvara, bu kırmızı noktacığı neden tutamıyorum diye sabaha kadar debelenir. bu oyunu bu kedilerle yeteri kadar oynarsanız üç beş kuşak sonra laser pointer'ı bilen yavru kedileriniz olur, bir dahaki denemenizde "sheh, adam mı seçiyosun lan ipnetor" deyip gelip sizden makas alır, "varsa bir derdin anlat, halden anlarız" diye gönül açar, muhabbet pezevenkliği yapar. diyeceğim o ki meraklı kedi; arkadaş kedidir, öz be öz kedidir.

dogmatik kedi ise iki denemeden sonra "allahın takdiri" deyip bırakır laser pointer'ı kovalamayı. canınız sıkıldığında kucağınıza yatıp mrrrlayacağına "tevekkül et, pezevenk!" diye azarlar, iyice palazlanınca etek boyunuza bile karışır. görünen o ki dogmatik kedi; soru sormayan, hazır cevapları olan kedidir. size sormadan muhtarlığa oynayan kedidir.
  • gereğinden fazla meraklı olan kedilerin, bu huyları yüzünden öldüklerini ya da ölebileceklerini belirten bir cümle. ayrıca burnunuzu üzerinize düşmeyen konulara sokarsanız uyarı anlamında da duyabilirsiniz.
  • "curiosity kills the cat"in turkcesi.
  • fazla merakı ile bilinen kedi ırkı felis domesticus* muhatap alınarak söylenmiş, bir yandan da kizim sana söylüyorum gelinim sen anla temalı, mesaj kaygılı bir güzel cümleciktir, genelde fazla merakı yüzünden başına iş açması muhtemel kişilere karşı söylenirse doğru tespitten +150 puan kazandırır.

merak kediyi öldürür gerçekten, benim kedim sırf camın dışındaki mermerin hissiyatını tatmak uğruna balkondan sert zemine çakılmak* suretiyle iç organlarını zedeledi, takip eden aylarda ise vefat etti. siyam kedisi ne yazık ki özellikle hassas bir ırk olduğundan aynı kuyruk ve kulakları (yalnızca daha güzelini) paylaştığı familya mensuplarından daha fazla hasar almış olarak* hayatını bir vehme kurban etti.

(hayır ben hergün bakıyorum bi bok yok o mermerde, içeriden de manzara daha güzel)
  • stephen kingin from a buick 8 romaninda bol bol gecen ve "tatmin de geri getirir" ile devam eden soz.
    orjinali:
    "curiosity killed the cat, satisfaction brought him back"
    (bkz: curiostiy killed the cat/#210615)
  • doğrudur. mesela kedime lost'u izlettim. 1. sezonun sonunu göremeden meraktan gitti yavrucak.
  • "ölümüm meraktan olsun." diyen kedinin anti-atasözü.
  • merak etmekten vazgeçmemek için cümlenin geri kalanını bilmekte fayda var:

"curiosity killed the cat, satisfaction brought him back"
hesabın var mı? giriş yap